بزرگترین شرکت های فناوری جهان ">

خبر

 • تک بورد - شرکت های بزرگ فناوری ، رقبای کوچکتر را با سرعت بی سابقه ای جذب می کنند

  شرکت های بزرگ فناوری ، رقبای کوچکتر را با سرعت بی سابقه ای جذب می کنند
  18 روز و 6 ساعت قبل

  خرید و فروش "Pac-Man" در حالی صورت می گیرد که تنظیم کننده های ایالات متحده قصد دارند برخی از خریدهای خود را متوقف کنند.
  بزرگترین شرکت های فناوری جهان رقبای کوچکتری را با سرعت بی سابقه ای در سال جاری خرید و فروش کرده اند که همزمان با آماده شدن سیاستمداران و تنظیم کننده های آمریکایی صورت می گیرد. برای سرکوب معاملات "تحت رادار"

  داده های Refinitiv که توسط Financial Times تجزیه و تحلیل شده است نشان می دهد که شرکت های فناوری حداقل 264 میلیارد دلار برای خرید رقبای احتمالی به ارزش کمتر از 1 میلیارد دلار از ابتدای سال 2021 هزینه کرده اند - دو برابر رکورد قبلی ثبت شده در سال 2000 در دوران رونق dotcom.

  حجم زیاد خریدها در حالی انجام می شود که کاخ سفید ، نظارت کنندگان و اعضای کنگره بسیار سختگیرانه بررسی کرده اند و شرکت های بزرگ فناوری - به ویژه اپل ، فیس بوک ، گوگل ، آمازون و مایکروسافت - را متهم به خفه کردن رقابت و آسیب رساندن به مصرف کنندگان کرده اند. .

  کمیسیون تجارت فدرال در حال تحقیق درباره خریدهای طولانی مدت فیس بوک از اینستاگرام و واتس اپ است و هشدار داده است که می تواند معاملات دیگر را حتی پس از انجام آنها مورد بررسی قرار دهد. اگر معاملات را غیرقانونی تلقی کند و در آینده مانع از آن شود ، این قدرت را دارد که از بین ببرد.

  کمیسیون هفته گذشته نتایج یک مطالعه در مورد فعالیت های M&A فناوری از سال 2010 تا 2019 را منتشر کرد ، و توجه را به آن جلب کرد. یک دهه فعالیت دیوانه کننده که در آن شرکتها رقبای کوچکتری را با سرعت بالا خریداری کردند.

  لینا خان ، رئیس FTC ، گفت که این مطالعه "بر نیاز ما به بررسی دقیق الزامات گزارشگری تأکید می کند ... مناطقی را شناسایی کنید که FTC ممکن است حفره هایی ایجاد کرده باشد که به طور غیرقابل توجیه امکان انجام معاملات تحت رادار را فراهم می کند. "

  معاملات با ارزش کمتر از 92 میلیون دلار نیازی به گزارش به مقامات نظارتی ایالات متحده نیست.

  تجزیه و تحلیل داده های FT نشان می دهد که با وجود چنین هشدارهایی ، توافق از زمان پایان گزارش زمانی افزایش یافته است. از ابتدای سال ، شرکت های فناوری رکورد 9،222 معامله را برای خرید شرکت های نوپا به ارزش کمتر از یک میلیارد دلار امضا کرده اند که حدود 40 درصد بالاتر از سطح 2000 است.

  بری لین ، مدیر واشنگتن- موسسه بازهای باز ، گفت: "این کاملا قابل پیش بینی بود - در شرایط سخت ، شرکتهایی که قبلاً مستقر شده اند بسیار قوی تر می شوند.

  " این معامله بد است زیرا این شرکتها را بسیار قوی تر می کند به این قدرت آنها را بر افرادی که برای آنها کار می کنند ، بر بازار سرمایه و سرمایه گذاران افزایش می دهد و مانع از رقابت می شود که می تواند نوآوری را به همراه داشته باشد. " بالاترین سطح در سال 2021 ، تا حدی به این دلیل که شرکت ها در حالی که میلیون ها نفر از اینترنت و تجارت الکترونیکی در طول همه گیری استقبال کردند ، قابلیت های دیجیتالی را تقویت کردند.

  من خریدهای سریالی را به عنوان یک استراتژی Pac-Man در نظر می گیرم-تأثیر جمعی صدها خرید کوچکتر می تواند منجر به یک هیولا انحصاری

  مطالعه FTC نشان داد که اپل ، فیس بوک ، آمازون ، گوگل و مایکروسافت بین ژانویه 2010 و دسامبر 2019 819 خرید را انجام داده اند که به دلیل عدم رعایت الزامات گزارش ، ثبت نشده اند. به غیر از حجم معامله ، معافیت های دیگر ممکن است شامل معاملات برون مرزی باشد که در آن خریدار کنترل خود را بدست نمی آورد.

  خان گفت که این مطالعه نشان می دهد که چگونه شرکت های Big Tech به طور سیستماتیک از استارت آپ ها برای حذف استفاده می کنند. رقبای آینده.

  "[این مطالعه] نشان می دهد که این شرکت ها تا چه حد منابع فوق العاده ای را برای دستیابی به شرکت های نوپا ، نمونه کارهای ثبت اختراع و کل تیم تکنسین اختصاص داده اند-و اینکه چگونه آنها توانسته اند این کار را در خارج انجام دهند. طبق اختیارات ما ، "خان گفت. ، از طریق 8،451 معامله-35 درصد افزایش نسبت به سال قبل.

  مایکروسافت ، گروه محاسبات نرم افزاری به ابر ، بزرگترین دارنده دارایی های کوچک در بین پنج شرکت حاضر در این گزارش با 9 تراکنش بوده است. زیر آستانه FTC. شرکتی که توسط بیل گیتس تأسیس شد همچنین معاملات بزرگتری انجام داد ، از جمله خرید Nuance ، پیشگام فناوری صدا به ارزش 16 میلیارد دلار. معاملات شرکت جف بزوس همچنین یک استادیوم فیلم افسانه ای MGM را با قیمت 8.45 میلیارد دلار خرید. نیروی جدید تحت کنترل خان ، در حال حاضر یکی از تأثیرگذارترین چهره ها در خط مقدم رقابت عادلانه واشنگتن است.

  این یافته ها به دنبال دستور گسترده ای توسط جو بایدن در ماه ژوئیه امضا شد که هدف آن مهار نفوذ تجارت بزرگ با حذف بود. شیوه های ضد رقابتی این دستور ، که شامل بخش هایی از فناوری و حمل و نقل تا مراقبت های بهداشتی و بانکی می شود ، بخشی از استراتژی گسترده تر دولت بایدن برای مقابله با تمرکز قدرت شرکت ها در صنایع مختلف است.

  اپل ، فیس بوک ، آمازون ، گوگل و مایکروسافت بر اساس گزارش FTC ، 616 خرید به ارزش بیش از 1 میلیون دلار انجام شده است که بیش از 75 درصد آن شامل بندهای غیر رقابتی برای موسسان و کارکنان اصلی شرکت های هدف می شود. حداقل 40 درصد از معاملات که سن دارایی ها را نشان می دهد شامل شرکت هایی است که کمتر از پنج سال سن داشتند.

  ربکا کلی اسلاتر ، کمیسر FTC ، گفت: "من به خریدهای سریالی به عنوان یک Pac-Man فکر می کنم. استراتژی: هر ادغام فردی ، به طور مستقل مشاهده می شود ، ممکن است تأثیر قابل توجهی نداشته باشد ، اما تأثیر جمعی صدها خرید کوچک می تواند منجر به یک غول انحصاری شود. "

  اپل ، فیس بوک ، آمازون ، گوگل و مایکروسافت از اظهارنظر خودداری کرد.

  گزارش های اضافی ریچارد واترز ، دیو لی ، هانا مورفی ، پاتریک مک گی

  © 2021 The Financial Times Ltd. کلیه حقوق محفوظ است که مجددا توزیع نشده ، کپی نشود ، یا به هر طریقی اصلاح شده است.

خبرهای دیگر از سیاست فناوری