روسیه ویکی پدیا را به دلیل انتشار حقایق به جای تبلیغات جنگ کرملین جریمه کرد

سومین جریمه از زمان حمله به اوکراین که مقالات مربوط به واحدهای نظامی روسیه را هدف قرار می دهد.
رویترز گزارش داد که یک دادگاه روسی امروز بنیاد ویکی مدیا را به دلیل عدم حذف "اطلاعات نادرست" ادعایی درباره ارتش روسیه از ویکی پدیا به پرداخت 2 میلیون روبل (حدود 27000 دلار) جریمه کرد. این سومین جریمه ای است که روسیه علیه مالک ویکی پدیا از زمان حمله ولادیمیر پوتین به اوکراین در یک سال پیش صادر می کند.

"در مدت کوتاهی پس از حمله روسیه به اوکراین در سال گذشته، روسیه قوانین گسترده‌ای را معرفی کرد که گزارش‌های مردم در مورد درگیری را محدود می‌کند، جریمه یا مسدود کردن وب‌سایت‌هایی که اطلاعاتی را در تضاد با روایت رسمی کرملین منتشر می‌کنند. ... آخرین جریمه پس از آن اعمال شد. مقامات ویکی‌پدیا را به «گسترش اطلاعات نادرست» در مقاله‌های مربوط به واحدهای نظامی روسیه متهم کردند." ویکی‌مدیا روسیه به رویترز گفت.

ویکی‌مدیا پیوسته با تلاش‌های روسیه برای سانسور مبارزه کرده است. ویکی‌مدیا پس از دریافت درخواستی مبنی بر حذف محتوای مربوط به حمله به اوکراین در 1 مارس 2022، گفت: «در مقابل تلاش‌ها برای سانسور و ارعاب اعضای جنبش ما عقب‌نشینی نمی‌کند.»

ویکی‌پدیا در آن زمان گفت: اطلاعات موجود در ویکی‌پدیا توسط داوطلبانی که زمان و تلاش خود را صرف می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند که محتوا مبتنی بر واقعیت و قابل اعتماد است، منبع و به اشتراک گذاشته می‌شود. "بسیاری در شرایط نامطلوب به این کار ادامه می‌دهند: با ادامه تهاجم، داوطلبان اوکراینی به افزودن محتوا و ویرایش در ویکی‌پدیا، حتی در مواجهه با سختی‌های عمیق ادامه می‌دهند."

روسیه به مقاله‌هایی درباره حمله به اوکراین اعتراض کرد.

روسیه مدت کوتاهی پس از تهاجم، با صدور یک جریمه 5 میلیون روبلی برای به اصطلاح "اطلاعات نادرست"، تهدیدهای خوب خود را دنبال کرد. ویکی‌مدیا در ژوئن ۲۰۲۲ از جریمه درخواست تجدیدنظر کرد و گفت: «اطلاعات مورد بحث مبتنی بر واقعیت است و توسط داوطلبانی تأیید شده است که به‌طور مداوم مقالات سایت را ویرایش و بهبود می‌دهند؛ بنابراین حذف آن نقض حقوق افراد برای بیان آزاد و دسترسی به دانش است. "

تبلیغات

ویکی‌مدیا گفت که جریمه 5 میلیون روبلی برای مقالات ویکی‌پدیای روسی با عنوان‌های تهاجمات روسیه به اوکراین (2022)، نبرد برای کیف، جنایات جنگی در طول تهاجم روسیه به اوکراین، گلوله‌باران بیمارستان در ماریوپل، صادر شده است. بمباران تئاتر ماریوپول و کشتار در بوچا.

روسیه در نوامبر 2022 جریمه دیگری به مبلغ 2 میلیون روبل به دلیل مقالات روسی تحت عنوان "مقاومت غیر خشونت آمیز جمعیت غیر نظامی اوکراین در جریان تهاجم روسیه" صادر کرد. و در مقاله رویترز در آن زمان آمده است: «ارزیابی حمله روسیه به اوکراین در سال 2022». >

ما از بنیاد ویکی‌مدیا اطلاعاتی درباره جریمه جدید و وضعیت جریمه‌های قبلی درخواست کردیم و در صورت دریافت پاسخ، این مقاله را به‌روزرسانی خواهیم کرد.

دادگاه‌های روسیه احتمالاً درخواست تجدیدنظر را رد خواهند کرد

طبق گزارش رویترز، ویکی‌مدیا روسیه گفت ممکن است نسبت به جریمه اخیر اعتراض کند، اما تصمیمی نگرفته است. استانیسلاو کوزلوفسکی، رئیس ویکی‌مدیا روسیه به رویترز گفت: «تاکنون، در تاریخ دادگاه‌ها در روسیه، ویکی‌پدیا تنها یک تجربه موفق از تجدیدنظرخواهی از احکام دادگاه‌ها داشته است.

مشخص نیست که کدام مقاله‌ها در مورد ارتش روسیه موجب شده است. آخرین جریمه یک مقاله ویکی‌پدیای انگلیسی در مورد نیروهای مسلح روسیه می‌گوید که «در ارزیابی‌های مختلف، نقص‌هایی در عملکرد رزمی این کشور در مقیاس تاکتیکی و عملیاتی مشاهده شده است». این مقاله همچنین «فساد بومی» را در شکست‌های نظامی و لجستیکی که در طول حمله به اوکراین آشکار شد، توضیح داد.

«در میان تهاجم روسیه به اوکراین در سال 2022، شکست‌های لجستیکی شدید بر عملکرد عملیاتی روسیه تأثیر زیادی گذاشته است. در مقاله ویکی‌پدیا آمده است: نیروها، زیرا شاخه‌های مختلف خدماتی برای هماهنگی و همکاری با یکدیگر تلاش کرده‌اند. کاستی‌های مستمر باعث شده است که تلاش‌های جنگی روسیه از زمان تهاجم اولیه متحمل شکست‌های گسترده شود؛ نیروهای مسلح روسیه تلفات پی درپی در سرزمین‌های اشغالی/الحاقی، تخریب و هدر دادن تجهیزات خود در مقیاس بزرگ و میزان تلفات قابل‌توجه بالایی را تجربه کرده‌اند. از شرکت RAND مشاهده کرده‌اند که روسیه همچنان با حرفه‌ای‌سازی نظامی مبارزه می‌کند."

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *