بیشتر ارزهای دیجیتال مجرمانه فقط از طریق 5 صرافی هدایت می شوند

تعدادی از بازیگران بزرگ در حال جابجایی مقدار «تکان‌دهنده» ارز در یک بازار فشرده هستند.
سال‌هاست، اقتصاد ارزهای دیجیتال مملو از فروش در بازار سیاه، سرقت، باج‌افزار و پولشویی بوده است – علیرغم این واقعیت عجیب که در آن اقتصاد، عملاً هر تراکنش در دفتر کل دائمی و غیرقابل تغییر یک بلاک چین ثبت می‌شود. اما شواهد جدید نشان می‌دهد که سال‌ها پیشرفت در ردیابی بلاک‌چین و سرکوب آن عالم اموات غیرقانونی ممکن

شرکت ردیابی ارزهای دیجیتال Chainalysis در بخشی از گزارش جرم سالانه خود با تمرکز بر پولشویی که امروز منتشر شد، به یکپارچگی جدید در خدمات نقدینگی مجرمانه رمزنگاری در سال گذشته اشاره می‌کند. این تنها 915 مورد از آن خدمات مورد استفاده در سال 2022 را به خود اختصاص داد که کمترین میزان از سال 2012 و آخرین نشانه کاهش مداوم تعداد این خدمات از سال 2018 است. Chainalysis می گوید تعداد حتی کمتری از صرافی ها اکنون امکان پولشویی را فراهم می کند. مبادله ارزهای دیجیتال با دلار، یورو و ین واقعی: مشخص شد که تنها پنج صرافی ارزهای دیجیتال اکنون تقریباً 68 درصد از کل وجوه نقد بازار سیاه را انجام می دهند.

https://techbord.com بیشتر ارزهای دیجیتال مجرمانه فقط از طریق 5 صرافی هدایت می شونددر واقع، Chainalysis شاهد بود که فقط 542 آدرس سپرده ارزهای دیجیتال بیش از نیمی از 6.3 میلیارد دلار از کل وجوه غیرقانونی را که ردیابی کرده بود دریافت کردند. به این خدمات نقدی در سال 2022، و تنها چهار آدرس، 1.1 میلیارد دلار از این وجوه را دریافت کردند.

تبلیغات

این کاهش شدید به اصطلاح "خارج از رمپ" برای جرایم کریپتو کیم گرائر، مدیر تحقیقات Chainalysis می‌گوید: e نتیجه یک سرکوب مداوم دولت در مورد پولشویی کریپتو و نشانه‌ای از اجرای بیشتر در راه است. گرائر می‌گوید: دیدن برخی از این آدرس‌های سپرده که بیش از صد میلیون دلار وجوه غیرقانونی را جابه‌جا می‌کنند و همچنان کار می‌کنند، تکان‌دهنده است، در حالی که چیزی است که با تجزیه و تحلیل بلاک چین بسیار شفاف و آسان است. "بنابراین به نظر می رسد یک نقطه خفه کننده خوب است، جایی که ما می توانیم این فعالیت را تعطیل کنیم و نمایه کنیم و - تا حدی - این فعالیت را ریشه کن کنیم." واضح نیست: با برخی معیارها، داده‌های Chainalysis نشان می‌دهد که علیرغم کاهش شدید نرخ ارزهای دیجیتال، استفاده مجرمانه از ارزهای دیجیتال در سال گذشته افزایش یافته است. اما این ارقام شامل افزایش شدید تراکنش‌های غیرقانونی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال تحریم‌شده است - که ممکن است ارتباط کمتری با افزایش جرم و جنایت داشته باشد تا اینکه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا (OFAC) به طور فزاینده آن تحریم‌ها را بر بازیگران اصلی در زیرزمینی رمزارز اعمال می‌کند. . به عنوان مثال، در آوریل سال گذشته، OFAC Garantex، یک صرافی مستقر در روسیه را تحریم کرد که می گوید بیش از 100 میلیون دلار درآمد مجرمانه از جمله پرداخت های باج افزار را شسته است. سال قبل، دو صرافی دیگر روسیه، Chatex و Suex را تحریم کرد که از آن زمان به بعد از کار افتاده اند. و همین هفته گذشته، OFAC یک صرافی دیگر به نام Bitzlato را تحریم کرد و وزارت دادگستری بنیانگذار روسی آن، آناتولی لگکودیموف را متهم کرد و عملیات او را به صورت آفلاین پاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *