Flatpak می‌تواند به یک فروشگاه برنامه جهانی برای سیستم‌های لینوکس تبدیل شود

چرا اهمیت دارد: لینوکس به ستون فقرات بسیاری از استانداردهای فناوری و محصولات نرم افزاری تبدیل شده است. با این حال، در فضای سنتی دسکتاپ، هسته منبع باز هر چیزی جز موفقیت است. اگر پیشنهاد در مورد فروشگاه اپلیکیشن \\"جهانی\\" برای توزیع‌های لینوکس از پشتیبانی کافی برخوردار شود، اوضاع می‌تواند به سرعت تغییر کند.

برخی از افراد با نفوذ در جامعه منبع باز در حال اصرار برای پذیرش یک فروشگاه برنامه یک مرحله ای برای سیستم عامل های مبتنی بر لینوکس هستند. این فروشگاه بر اساس Flatpak، یک ابزار محبوب استقرار نرم‌افزار و مدیریت بسته‌ها ساخته می‌شود و می‌تواند همان رویکرد کاربرپسندی را برای مشتریان فراهم کند که دیگر فروشگاه‌های برنامه محبوب در بازار مصرف به آن معروف هستند.

مشخص شده توسط استیون وان-نیکولز ZDnet، پیشنهاد یک فروشگاه برنامه جهانی لینوکس مبتنی بر Flatpack توسط پروژه انکوباسیون فناوری اریک اشمیت، گروه Plaintext، میزبانی شده و توسط رئیس بنیاد گنوم رابرت مک کوئین، مدیر اجرایی سابق گنوم و پروژه دبیان امضا شده است. رهبر نیل مک گاورن و رئیس جامعه KDE آلیکس پول.

هدف اصلی این پیشنهاد "ارتقای تنوع و پایداری" در جامعه دسکتاپ لینوکس با "افزودن پرداخت‌ها، کمک‌های مالی و اشتراک‌ها" است. به فروشگاه برنامه Flathub. Flathub مخزن استاندارد برنامه برای Flatpak است، پروژه ای که به عنوان یک "سرویس خنثی فروشنده" برای توسعه و استقرار برنامه لینوکس توصیف می شود.

Flatpak به عنوان یک فروشگاه برنامه جهانی لینوکس بالقوه انتخاب شد که ابزار می تواند باشد. در حال حاضر تقریباً روی هر توزیع لینوکس یا حتی در زیر سیستم ویندوز برای لینوکس اجرا می شود. این ابزار یک محیط sandbox را ارائه می دهد که برای اجرای برنامه های کاربردی جدا از بقیه سیستم طراحی شده است، یک رویکرد "کانتینری" که به توسعه دهندگان راه آسان تری برای ایجاد، ارائه و به روز رسانی محصولات نرم افزاری خود می دهد.

طرفداران فروشگاه برنامه جهانی می گویند که "یک اکوسیستم برنامه سالم برای موفقیت دسکتاپ OSS ضروری است" به طوری که کاربران نهایی بتوانند داده ها و پلتفرم های توسعه خود را روی دستگاهی که استفاده می کنند "اعتماد کنند و کنترل کنند". Flathub به طور مشترک توسط بنیاد GNOME و KDE ساخته شده است، و تنها فروشگاه برنامه موجود در دنیای لینوکس نیست.

راه حل های جایگزین مانند Canonical's Snaps، با این حال، در زیر کنترل یک شرکت واحد و از همان ابتدا به عنوان یک فروشگاه برنامه جهانی لینوکس طراحی نشده اند. Canonical اخیراً تصمیم گرفته است که نه اوبونتو و نه سایر توزیع‌های مبتنی بر اوبونتو (کوبونتو، لوبونتو و غیره) پشتیبانی رسمی خود را از Flatpak انجام ندهند. کاربران می‌توانند پس از نصب سیستم عامل، این ابزار را به صورت دستی اضافه کنند.

علاوه بر ارائه یک فروشگاه برنامه جهانی برای کل دنیای لینوکس، حامیان Flatpak همچنین می‌خواهند "مشارکت در اکوسیستم برنامه لینوکس را تشویق کنند" و موانع مالی را که مانع از مشارکت متنوع می شود، حذف کنید. به همین دلیل، موافقان در حال برنامه ریزی برای اضافه کردن روش جدیدی برای ارسال کمک های مالی و پرداخت ها از طریق Stripe در سال جاری هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *