چرا درایورهای گرافیک Intel Arc 1.2 گیگابایت هستند؟

درایورهای گرافیکی Nvidia و AMD باید از نرم افزار و سخت افزار قدیمی تقریباً دو دهه قبل پشتیبانی کنند، بنابراین اگر تا حدودی متورم شوند، قابل درک است. با این حال، اینتل با وجود اینکه جدیدترین پخش کننده در پردازنده های گرافیکی اختصاصی است، سنگین ترین دانلود درایور را دارد.

ورود اینتل به عرصه کارت های گرافیک اختصاصی، مشاهدات شگفت انگیزی را در مورد اندازه درایورهای GPU نشان می دهد. در مقایسه با رقبای خود، نرم افزار اینتل بسیار اضافه وزن است.

GeForce Graphics Driver 528.02 از Nvidia که در 5 ژانویه منتشر شد، 788 مگابایت است. حتی کوچکتر Adrenalin 22.11.2 AMD از 8 دسامبر با 546 مگابایت و نسخه 23.1.1 از 11 ژانویه (برای سری Radeon RX 7000) که 590 مگابایت است. با کمال تعجب، درایور Arc Graphics اینتل نسخه 31.0.101.4034 که در 13 ژانویه منتشر شد، یک دانلود با حجم 1.2 گیگابایت است. بعلاوه، گستره سخت‌افزار و نرم‌افزاری که هر نسخه درایور پشتیبانی می‌کند، به اندازه‌های مقایسه‌ای آن‌ها نمی‌رسد.

غیر منتظره نیست که درایورهای Nvidia به‌طور قابل‌توجهی بزرگ‌تر از AMD باشند. 's، همانطور که تیم سبز برنامه GeForce Experience خود را در هر بار دانلودی بسته بندی می کند. دارای ویژگی های مفیدی مانند عملکرد پخش جریانی، ابزار اسکرین شات Ansel شرکت و روش های اضافی برای بهینه سازی عملکرد بازی است. با این حال، کاربران اغلب ناله می‌کنند که باید برای به‌روزرسانی درایورها وارد یک حساب کاربری شوند.

اندازه بزرگتر درایورهای Radeon 7000 AMD در مقایسه با درایورهای آن برای تمامی GPUهای پشتیبانی شده قبلی خود کنجکاو است. صفحه دانلود TechSpot 23.1.1 را به عنوان یک رفع فوری برچسب گذاری می کند، بنابراین ممکن است کارآمدترین بسته نباشد.

تفاوت با درایورهای اینتل به دلایل متعدد یک راز است. Arc Alchemist اولین نسل از پردازنده های گرافیکی اختصاصی اینتل است و بنابراین تنها درایور Arc 31.0.101.4034 که نیاز به پشتیبانی دارد. برعکس، درایورهای Team Red سازگاری با تمام کارت‌ها را از سری HD 7700 فهرست می‌کنند. انویدیا به طور مشابه به سری GeForce GTX 600 بازمی‌گردد.

علاوه بر این، دو رقیب قدیمی از DirectX نسخه‌های 9 تا 12 همراه با Vulkan، OpenGL و سایر APIهای گرافیکی پشتیبانی می‌کنند. در همین حال، Intel Arc پشتیبانی نسبتاً محدودی از نسخه های DirectX زودتر از 12 دارد که می توان گفت بزرگترین ضعف آن است. بنابراین اینکه چرا باید تقریبا دو برابر حجم دانلود باشد عجیب است. شاید راه‌حل‌های اینتل برای API‌های قدیمی‌تر منجر به کدهای بیشتر به جای کد کمتر شود.

توضیح دیگر می‌تواند این باشد که اینتل شامل درایورهایی برای گرافیک‌های یکپارچه Xe اینتل برای پردازنده‌های Tiger Lake و Raptor Lake است. البته، ما می‌توانیم در این تئوری سوراخ‌هایی ایجاد کنیم، زیرا دانلود AMD از پردازنده‌های گرافیکی و APUهای یکپارچه آن نیز پشتیبانی می‌کند.

ساده‌ترین توضیح می‌تواند این باشد که اینتل زمان زیادی برای بهینه‌سازی درایورهای خود نداشته است. از نظر کارایی و حجم دانلود از آنجایی که در این زمینه جدید است، این موضوع می تواند به مرور زمان خود را اصلاح کند. ما باید ببینیم که انتشار Intel Arc Battlemage چه کاری برای درایورهای این شرکت انجام می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *