پروژه Chromium از زبان برنامه‌نویسی Rust پشتیبانی می‌کند

چیزی که باید منتظر آن باشیم: Rust که توسط توسعه‌دهنده نرم‌افزار Graydon Hoare هنگام کار در تحقیقات موزیلا در سال 2006 ایجاد شد، همچنان محبوبیت خود را افزایش می‌دهد و حامیان جدیدی در میان شرکت‌های بزرگ فناوری به دست می‌آورد. حتی گوگل هم اکنون به دنبال ادغام زبان جدید (ish) در مرورگر کروم خود است.

Rust توسط موزیلا به عنوان راهی برای ساخت یک مرورگر وب جدید، ایمن تر و عملکرد بهتر حمایت و پشتیبانی شد. اکنون، Google به زودی استفاده از این زبان را برای پروژه Chromium خود آغاز خواهد کرد، به این معنی که Mountain View ظاهراً آینده ای امن تر را برای مرورگر همه جا حاضر Chrome آماده می کند.

دانا جانسنس، عضو تیم امنیتی Chrome، توسعه جدید را از طریق اعلام کرد. وبلاگ امنیتی Google. با حرکت رو به جلو، پروژه Chromium از کتابخانه های نوشته شده در Rust پشتیبانی می کند. توسعه دهندگان در حال حاضر روی یک زنجیره ابزار Rust تولیدی کار می کنند تا به سیستم ساخت کروم اضافه کنند، که باید کد Rust واقعی را به فایل های باینری کروم "طی سال آینده" بیاورد.

Rust یک ابزار مدرن و عمومی است. - زبان برنامه نویسی هدفمند که عملکرد بومی را برای چندین نوع برنامه کامپایل شده ارائه می دهد - از نرم افزارهای رایانه ای سنتی گرفته تا ابزارهای کم منبع و جاسازی شده. علاوه بر این، Rust برای تامین امنیت حافظه از همان ابتدا طراحی شده است، و بسیاری از کلاس‌های باگ و آسیب‌پذیری‌های احتمالی را در زمان کامپایل حذف می‌کند.

techbord.com پروژه Chromium از زبان برنامه‌نویسی Rust پشتیبانی می‌کند

Google از موزیلا برای "کمک بزرگ به صنعت نرم‌افزار سیستم‌ها" تشکر می‌کند، علی‌رغم اینکه کروم و فایرفاکس دو مرورگر رقیب هستند و بنیاد موزیلا اساساً بدون پول Google وجود نخواهد داشت. یانسنز نوشت: "Rust یک مدرک باورنکردنی است که ما باید بتوانیم انتظار داشته باشیم که یک زبان ایمنی را فراهم کند و در عین حال کارایی داشته باشد." ، ادغام Rust در Chromium در حال حاضر فقط از طریق کتابخانه های شخص ثالث ارائه می شود. قابلیت همکاری بین دو زبان نیز می تواند مشکل ساز باشد، بنابراین توسعه دهندگان Google باید در هنگام مکالمه دو نوع کد با یکدیگر احتیاط بیشتری به خرج دهند.

با وجود این و بار سنگین استفاده از دو زبان برنامه نویسی مختلف برای یک پروژه بزرگ مانند موتور چیدمان Chromium، Rust می‌تواند کمک بزرگی در امن‌تر کردن Chrome باشد. نقص‌های ایمنی حافظه، مسائلی هستند که برنامه‌نویسی Rust برای رفع آنها طراحی شده است، 70 درصد از بدترین اشکالات امنیتی کشف شده در Chromium را نشان می‌دهد. و "استفاده از Rust بخشی از یک استراتژی برای حرکت دادن سوزن در این زمینه است."

Google در حال کار بر روی بهبود امنیت در کد ++C نیز است، البته به عنوان یک فرد 38 ساله زبان هنوز برای نوشتن میلیون‌ها خط در کد کروم استفاده می‌شود.

اعتبار تصویر: کریس رید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *