موزیلا تأیید می‌کند که مسدودکننده‌های تبلیغات Manifest V2 را در فایرفاکس فلج نمی‌کند

موزیلا وعده داده است که از استاندارد افزونه Manifest V3 که توسط گوگل تحمیل شده است، بدون جریمه کردن انتخاب کاربران استفاده کند. فایرفاکس 109 که به تازگی منتشر شده است با افزونه های V2 و V3 کار می کند و موزیلا می گوید سازگاری با مسدودکننده های تبلیغات مدرن در آینده بسیار مهم است.

Mozilla آخرین نسخه مرورگر وب فایرفاکس خود را منتشر کرده است و توضیح می دهد که کاربرانش هیچ محدودیتی در قابلیت های برنامه افزودنی مانند مواردی که در کروم معرفی شده اند را تجربه نخواهند کرد. بنیاد منبع باز در واقع از فناوری Manifest V3 بسیار بحث‌برانگیز استقبال می‌کند، بدون اینکه ویژگی‌های مورد نیاز قدرتمندترین افزونه‌های مسدودکننده تبلیغات موجود امروزی را کنار بگذارد.

Manifest V3 یک API جدید است که توسط Google به عنوان جایگزین ایمن‌تر ایجاد شده است. به Manifest V2 برای برنامه‌های افزودنی Chrome، اما بسیاری از توسعه‌دهندگان نگرانی‌های خود را در مورد محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تری ابراز کرده‌اند که می‌تواند ابزارهای مسدودکننده تبلیغات را بسیار کمتر از امروز مفید کند. موزیلا توضیح می‌دهد که بسیاری از تغییرات Manifest V3 ناسازگاری‌هایی را بین مرورگرهای مبتنی بر فایرفاکس و کرومیوم ایجاد می‌کنند، که بار سنگینی را بر دوش توسعه‌دهندگان برای پشتیبانی از دو نسخه کاملاً متفاوت از برنامه‌های افزودنی خود وارد می‌کند.

Mozilla معتقد است که کاربران فایرفاکس "منفعت می‌برند. بیشتر زمانی که آنها به گسترده‌ترین مجموعه‌های افزودنی و ویژگی‌های مفید در دسترس دسترسی دارند،"، بنابراین موافقت کردند که پشتیبانی Manifest V3 را برای افزونه‌ها معرفی کنند تا "سطح بالایی از سازگاری برای پشتیبانی از توسعه مرورگرهای متقابل" را حفظ کنند. p>

در چند حوزه هدف، اما، موزیلا تصمیم گرفت رویکرد متفاوتی در مقایسه با Google اتخاذ کند.

techbord.com موزیلا تأیید می‌کند که مسدودکننده‌های تبلیغات Manifest V2 را در فایرفاکس فلج نمی‌کند

وقتی نوبت به امنیت و حریم خصوصی می‌رسد، فایرفاکس برخی از عناصر متمایز را ادغام می‌کند. نسخه Mozilla از Manifest V3 قابلیت همکاری افزونه بین مرورگرها را "همراه با بهبود منحصربفرد حریم خصوصی و حفاظت های امنیتی" ارائه می کند و در عین حال سازگاری با برنامه های افزودنی تلفن همراه را افزایش می دهد. موزیلا در ماه نوامبر پذیرش افزونه‌های Manifest V3 را در فروشگاه افزودنی رسمی فایرفاکس (AMO) آغاز کرد و نسخه پایدار فایرفاکس 109.0 به طور رسمی افزونه‌های V3 را به پایگاه کاربری گسترده‌تر فایرفاکس معرفی می‌کند.

مسدودکننده‌های محتوا هستند. موزیلا می‌گوید: «برای کاربران فایرفاکس که به حریم خصوصی فکر می‌کنند بسیار مهم است و معمولاً محبوب‌ترین نوع افزونه مرورگر است». آنها مرور را سریعتر و یکپارچه تر می کنند و واضح است که به هیچ وجه توسط مرورگر منبع باز جریمه نمی شوند. فایرفاکس در واقع به پشتیبانی کامل از برنامه‌های افزودنی Manifest V2 ادامه می‌دهد و به کاربران "موثرترین ابزارهای حفظ حریم خصوصی موجود مانند uBlock Origin و دیگر برنامه‌های افزودنی مسدودکننده محتوا و حفظ حریم خصوصی را ارائه می‌کند."

با پیاده‌سازی Manifest V3 API فایرفاکس 109.0 ویژگی دیگری را برای کاربرانی که در بالا به حریم خصوصی فکر می کنند معرفی می کند. یک دکمه جدید "Extensions" در نوار ابزار مرورگر به کاربران امکان می دهد به راحتی افزونه های V3 را مدیریت کنند و در عین حال مجوزهایی را که برای کار با داده ها و وب سایت ها نیاز دارند فهرست می کنند.

از دیگر تغییرات مهم در Firefox 109.0 می توان به کد دلخواه جدید اشاره کرد. حفاظت از سوء استفاده در حین پخش رسانه (برای کاربران ویندوز)، رفع اشکال مختلف امنیتی و موارد دیگر. تم های Colorways دیگر برای کاربران جدید در دسترس نخواهند بود و کاربران macOS رفتار پیمایشی جدیدی را بیشتر مطابق با سایر مرورگرهای وب macOS تجربه خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *