خبر

 • تک بورد - SpaceX مأموریت Europa Clipper را با قیمت ارزان ارائه می دهد

  SpaceX مأموریت Europa Clipper را با قیمت ارزان ارائه می دهد
  3 روز و 10 ساعت قبل

  این تصمیم پس از آنکه لرزش موشک SLS آن را غیرقابل تحمل کرد ، صادر شد.
  پس از سالها حدس و گمان ، ناسا روز جمعه رسماً اعلام کرد که Falcon Heavy از SpaceX بدون شک مهمترین مأموریت اکتشافی سیستم خورشیدی آژانس فضایی در دهه 2020 - Europa Clipper را آغاز می کند.

  این مأموریت 4.25 میلیارد دلاری که قرار است در اکتبر 2024 آغاز شود ، قبل از ورود به مدار طولانی به دور مشتری ، بیشتر این دهه را با پرواز به سیستم Jovian صرف خواهد کرد. سپس این فضاپیما به میزان 44 پرواز اروپایی ، ماه جذاب و یخی پوشیده از یخ ساخته خواهد شد که دانشمندان معتقدند یک اقیانوس وسیع در زیر سطح آن قرار دارد. ناسا در یک خبرنامه گفت ، ممکن است موجودات آبزی در آنجا وجود داشته باشد.

  کل مبلغ اعطای قرارداد برای خدمات پرتاب تقریباً 178 میلیون دلار است. این یک لحظه مهم برای SpaceX است ، زیرا یکی از مأموریت های اکتشافی با بالاترین اولویت ناسا به این شرکت واگذار خواهد شد. این معامله همچنین موجب صرفه جویی در حدود 2 میلیارد دلار برای ناسا می شود. در ابتدا ، با اصرار کنگره ، ناسا قصد داشت فضاپیما را با موشک سیستم پرتاب فضایی خود پرتاب کند. این دو دلیل داشت. قانون گذاران (به ویژه سناتور آمریكا ریچارد شلبی ، R-Ala.) می خواستند ماموریت های اضافی برای موشك SLS پیدا كنند. و دوم اینکه ، موشک قدرتمند SLS این توانایی را داشت که Clipper را در طی چهار سال به مشتری برساند.

  با این وجود ، به دلایل مختلف ، بسیاری از افراد جامعه علمی ترجیح دادند که از Falcon Heavy در SpaceX پرتاب کنند. برای اولین بار ، اسپیس ایکس خدمات پرتاب را با تخفیف شدید موشک SLS ارائه داد که کاخ سفید تخمین می زند بیش از 2 میلیارد دلار برای ماموریت کلیپر هزینه کند. دانشمندان همچنین نگران بودند که موشک SLS با تأخیر زیاد برای تاریخ پرتاب 2024 به سادگی آماده نباشد و انتخاب آن مأموریت علمی را به تأخیر می اندازد.

  تبلیغات

  سیاستمداران همچنان اصرار خود را برای پرتاب Clipper توسط ناسا ادامه دادند. روی موشک SLS. سرانجام سه واقعه متفاوت قانونگذاران را مجبور به تسلیم کرد. ابتدا ، در اواخر سال 2018 ، دانشمندان ناسا نتیجه گرفتند که Falcon Heavy می تواند مأموریت کلیپر را بدون نیاز به کمک جاذبه از ناهید به پایان برساند ، و بنابراین مجبور نیست که وارد سیستم خورشیدی داخلی شود. Falcon Heavy می تواند این کار را با اضافه شدن "مرحله لگد" Star 48 انجام دهد. (موشک سنگین Delta IV United Launch Alliance یک پرواز ونوس را ضروری می کرد ، به طور قابل توجهی محافظت حرارتی مورد نیاز در فضاپیمای کلیپر را افزایش می داد ، بنابراین در نهایت رد شد.)

  خواندن بیشتر

  ناسا چنین کاری نمی کند هزینه "بیش از 2 میلیارد دلار" تک پرتاب SLS را تکذیب کنید

  "باری گلدشتاین" ، از ناسا ، در جلسه ای در نوامبر 2018 گفت: "هیچ کس نمی گوید ما SLS را ادامه نمی دهیم." اما اگر به طور تصادفی ما نکنید ، ما چالش منظومه شمسی را نداریم. این یک پیشرفت بزرگ بود. این یک معضل بزرگ برای ما بود. "

  دوم ، پس از نهایی کردن برنامه های برنامه آرتمیس ماه ، ناسا متوجه شد که پیمانکار اصلی مرحله اصلی موشک SLS ، بوئینگ ، به راحتی قادر به ساخت یک موشک اضافی برای مأموریت کلیپر به موقع نیست. به گفته مقامات ناسا ، تمام مراحل اصلی SLS برای حمایت از تلاش برای فرود انسان در ماه در اواسط دهه 2020 مورد نیاز است.

  سرانجام ، آنچه شلبی و سایر اعضای کنگره را مجبور به تسلیم کرد یک مسئله "لرزاننده" با موشک SLS بود. این وسیله نقلیه بزرگ توسط دو تقویت کننده موشک جامد بسیار بزرگ از پد تغذیه می شود و آنها لرزش های قابل توجهی ایجاد می کنند. مسئولان برنامه SLS به رهبران آژانس گفته بودند که بار پیچشی - اساساً اندازه گیری پیچش و لرزش - یک مقدار مشخص است. با این حال ، پس از آزمایش ناسا از آزمایش تونل باد ، مقدار بار پیچشی واقعی تقریباً دو برابر برآورد برنامه SLS بود.

  برای تأمین این استرس پرتاب ، مقامات ناسا به آرس گفتند که به یک میلیارد دلار اضافی نیاز داشت. در اصلاحات برای استحکام بیشتر فضاپیما. در نهایت ، این هزینه اضافی همان چیزی بود که باعث شد ناسا بتواند اعلامیه روز جمعه را اعلام کند.

  لیست لیست توسط Trevor Mahlmann

خبرهای دیگر از علوم پایه