OneWeb تاریخ پرتاب موشک فالکون 9 را برای هفته آینده تعیین می کند

وان وب، مانند همیشه، آنچه را که برای زنده ماندن نیاز دارد انجام می دهد.
یک چیز وجود دارد که می توان به طور قطعی درباره شرکت ارتباطات پهن باند OneWeb گفت: این یک بازمانده است.

این شرکت از طریق چندین مالک مختلف، ورشکستگی، گروگان گرفتن ماهواره‌هایش در بحبوحه یک جنگ منطقه‌ای و تقریباً تکمیل یک صورت فلکی اینترنت ماهواره‌ای در مدار پایین زمین ادامه داشته است. اکنون، این شرکت مستقر در لندن قرار است گام بعدی را در سفر پر پیچ و خم اما مداوم خود به سوی موفقیت بردارد.

در اوایل روز سه‌شنبه، ۶ دسامبر، قرار است مجموعه‌ای متشکل از ۴۰ ماهواره بر روی فالکون اسپیس ایکس پرتاب شود. 9 موشک از مجتمع پرتاب 39A در فلوریدا. SpaceX، البته، رقیبی در اینترنت پهن باند ماهواره ای است.

از روسیه، بدون عشق

OneWeb یک دهه پیش توسط یک کارآفرین فناوری به نام گرگ وایلر، که چشم اندازی داشت، تأسیس شد. دسترسی به اینترنت برای همه در سراسر جهان. شرکت Wyler که سپس به عنوان WorldVu شناخته شد، سرمایه‌گذاران مختلفی از جمله سر ریچارد برانسون از گروه ویرجین را جذب کرد.

برنامه‌های این شرکت در طول زمان ثابت مانده است. در اوایل سال 2015، OneWeb قصد داشت 648 ماهواره کوچک بسازد و آنها را در مدار پایین زمین مستقر کند تا دسترسی به اینترنت با تاخیر کم و پرسرعت را مستقیماً به پایانه های کاربر کوچک ارائه دهد. این مدل تجاری مشابه مدلی بود که اسپیس ایکس تقریباً همزمان با سرویس اینترنت Starlink خود اتخاذ می کرد.

تبلیغات

یکی از مشکلات چنین کسب و کاری این است که بسیار سرمایه بر است. این امر به یک شرکت نیاز دارد که نه تنها فناوری مورد نیاز برای تسهیل ارتباطات ماهواره ای را ابداع کند، بلکه باید آنها و پایانه های زمینی را بسازد و بیش از ده ها پرتاب را برای رساندن صورت فلکی به فضا تهیه کند. هزینه های این امر به راحتی می تواند به 5 میلیارد دلار برسد قبل از اینکه درآمد قابل توجهی ایجاد شود.

شاید جای تعجب نباشد که OneWeb در مارس 2020 اعلام ورشکستگی کرد و بیش از 400 نفر از 500 کارمند خود را اخراج کرد. به نظر می رسید که این یک پایان بود زیرا COVID-19 در جهان بسته شد، اما مالکان جدید به رهبری دولت بریتانیا و شرکت چندملیتی Bharti Global مستقر در هند وارد عمل شدند و شرکت را خریداری کردند. آنها سرمایه گذاران جدیدی را سازماندهی کردند و بعداً در سال، وان وب دوباره شروع به پرتاب ماهواره کرد.

ادامه مطلب

روسیه قبل از پرتاب ماهواره درخواست های فوق العاده ای از OneWeb دارد

برای این منظور، OneWeb خواسته بود اساساً بر موشک سایوز روسیه، ارزان ترین جایگزین تجاری موجود برای موشک فالکون 9 اسپیس ایکس تکیه داشت. با این حال، پس از دوازده پرتاب عملیاتی از فضاپیماها در روسیه و قزاقستان، روسیه به اوکراین حمله کرد. در آن زمان، نزدیک به 32 ماهواره در یک مرکز پردازش روسیه در بایکونور، قزاقستان، در انتظار پرتاب قرار گرفتند.

دیمیتری روگوزین، رئیس برنامه فضایی روسیه در آغاز جنگ، دو خواسته را صادر کرد. OneWeb باید قبل از پرتاب ماهواره های سرگردان به آن پایبند باشد. او گفت: یکی، وان وب باید تضمین کند که از ماهواره هایش برای مقاصد نظامی استفاده نخواهد شد. و دوم، دولت بریتانیا باید از مالکیت OneWeb چشم پوشی کند. نیازی به گفتن نیست که همکاری بین OneWeb و روسیه به پایان رسید.

در آن زمان، OneWeb حدود 75 درصد از مجموعه برنامه ریزی شده خود را راه اندازی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *