یک ماهواره جدید به یکی از 20 ستاره درخشان در آسمان تبدیل شده است

"BlueWalker 3 یک تغییر بزرگ در موضوع ماهواره صورت فلکی است."
ماه گذشته، یک شرکت مستقر در تگزاس اعلام کرد که با موفقیت بزرگترین ماهواره ارتباطی تجاری تا کنون را در مدار پایین زمین مستقر کرده است.

این ماهواره نمایشی BlueWalker 3 تقریباً 65 متر مربع یا تقریباً یک سوم اندازه یک زمین تنیس است. ماهواره گسترده BlueWalker 3 که توسط AST SpaceMobile طراحی و توسعه یافته است، برای نشان دادن توانایی تلفن های همراه استاندارد برای اتصال مستقیم به اینترنت از طریق ماهواره در نظر گرفته شده است. ماهواره های بزرگ برای اتصال به دستگاه های تلفن همراه بدون آنتن زمینی ضروری هستند.

در این زمینه نوظهور اتصال مستقیم به تلفن همراه، که به دنبال ارائه خدمات اینترنتی فراتر از دسترس برج های تلفن همراه زمینی است، AST با Lync رقابت می کند، شرکت دیگری که ماهواره های نمایشی را نیز پرتاب کرده است. علاوه بر این، بازیکنان بزرگ‌تری مانند اپل و تیمی در SpaceX و T-Mobile قصد خود را برای ارائه خدمات اتصال مستقیم اعلام کرده‌اند.

بنابراین در حالی که تعداد بیشتری از این ماهواره‌ها در راه هستند، AST در این زمان متمایز است. زیرا این اولین ماهواره ای است که یک ماهواره فوق العاده بزرگ را پرتاب می کند و قصد دارد پرتاب ماهواره های عملیاتی "BlueBird" را در اواخر سال 2023 آغاز کند.

نگرانی های IAU

از زمان پرتاب BlueWalker3 در سپتامبر، ستاره شناسان ماهواره را ردیابی می کردند و زنگ هشدار آنها پس از استقرار آنتن آن در ماه گذشته افزایش یافت. طبق اعلام اتحادیه بین‌المللی نجوم، اندازه‌گیری‌های پس از استقرار نشان داد که BlueWalker 3 دارای قدر بصری ظاهری حدود 1 در درخشان‌ترین حالت خود است، که تقریباً به اندازه آنتارس و اسپیکا، پانزدهمین و شانزدهمین ستاره درخشان در آسمان شب، درخشان است.

چند سال است که اخترشناسان نگرانی‌های خود را در مورد ابرصورت‌های فلکی مانند ماهواره‌های Starlink اسپیس ایکس ابراز کرده‌اند. در حالی که تعداد آنها بیشتر است - بیش از 3000 ماهواره Starlink در مدار وجود دارد - آنها بسیار کوچکتر و بسیار کمتر از انواع ماهواره هایی هستند که AST قصد دارد پرتاب کند. یکی از سخنگویان شرکت گفت، در نهایت، AST قصد دارد یک صورت فلکی از 168 ماهواره بزرگ را به فضا پرتاب کند تا پوشش جهانی "قابل توجهی" ارائه کند.

تبلیغات

اما حتی یک ماهواره برای ستاره شناسان کافی است. پیرو بنونوتی، مدیر اتحادیه بین‌المللی نجوم، گفت: "BlueWalker 3 یک تغییر بزرگ در موضوع ماهواره صورت فلکی است و باید به همه ما دلیلی برای مکث بدهد."

سازمان اخترشناسان همچنین نگران پتانسیل تداخل رادیویی از این "برج های تلفن همراه در فضا". آنها امواج رادیویی قوی را در فرکانس‌هایی که در حال حاضر برای ارتباطات تلفن همراه زمینی رزرو شده است، ارسال می‌کنند، اما مشمول همان محدودیت‌های منطقه ساکت رادیویی نیستند که شبکه‌های سلولی زمینی هستند. این می تواند به شدت بر تحقیقات نجوم رادیویی - که برای مثال برای کشف تابش پس زمینه مایکروویو کیهانی استفاده شد - و همچنین کار در زمینه های مرتبط تأثیر بگذارد.

ستاره شناسان در حال حاضر رصدخانه های نجوم رادیویی خود را در مناطق دورافتاده، دور از سلول می سازند. تداخل برج آنها نگران هستند که این ماهواره های بزرگ و فرستنده امواج رادیویی در مناطق خالی از سکنه تداخل کنند.

AST پاسخ می دهد

یکی از سخنگویان AST بیانیه ای را به Ars ارائه کرد که گفت تاثیر ماهواره های آن باید ضروری باشد. با "خوبی جهانی" پهنای باند سلولی برای مردم روی زمین سنجیده شود. با این حال، این شرکت همچنین اعلام کرد که مایل است با ستاره شناسان برای رفع نگرانی های آنها همکاری کند.

بیانیه AST گفت: "ما مشتاق هستیم از جدیدترین فناوری ها و استراتژی ها برای کاهش اثرات احتمالی بر نجوم استفاده کنیم." ما به طور فعال با کارشناسان صنعت بر روی آخرین نوآوری‌ها، از جمله مواد ضد انعکاس نسل بعدی کار می‌کنیم. همچنین با ناسا و گروه‌های کاری خاص در جامعه نجوم برای مشارکت در راه‌حل‌های صنعتی پیشرفته، از جمله مداخلات عملیاتی بالقوه، درگیر هستیم. /p>

برای این منظور، AST اعلام کرد که متعهد به اجتناب از پخش در داخل یا مجاور منطقه آرام رادیویی ملی در ایالات متحده است، که منطقه وسیعی از زمین است که شامل بخش‌هایی از ویرجینیای غربی و ویرجینیا نیز می‌شود. به عنوان مکان های رادیویی اخترشناسی اضافی.

یک ستاره شناس آمریکایی که بر آلودگی نوری تمرکز دارد، جان بارنتین، به Ars گفت که از تلاش های شرکت برای رسیدگی به تداخل رادیویی استقبال می کند. او همچنین از هرگونه تلاشی برای کاهش اثرات بر نجوم نوری قدردانی می کند. با این حال، بارنتین هشدار داد، هیچ چاره ای برای ستاره شناسان وجود ندارد جز اینکه AST و سایر شرکت ها را به دلیل فقدان نظارت نظارتی در نظر بگیرند.

"بیش از حد اپراتورهای فضایی تجاری که متعهد می شوند فعالیت های آنها در فضا انجام می شود. او گفت که بر نجوم تأثیر منفی نمی گذارد، در غیاب هر گونه نظارت نظارتی معناداری که اقدامات کاهشی را الزامی می کند، انجام می شود. "نیت های اعلام شده AST SpaceMobile قابل ستایش است، اما در حال حاضر، آنها فقط کلمات هستند. بنابراین من قضاوت را در انتظار هر اقدامی که شرکت انجام می دهد محفوظ می دانم."

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *