خبر

 • تک بورد - پس از گذشت نزدیک به 20 ماه ، بوئینگ و استارلاینر به رستگاری رسیده اند

  پس از گذشت نزدیک به 20 ماه ، بوئینگ و استارلاینر به رستگاری رسیده اند
  12 روز و 22 ساعت قبل

  Starliner تلاش می کند دومین آزمایش پرواز خود را بعد از ظهر سه شنبه آغاز کند.
  پنج روز قبل از کریسمس ، در سال 2019 ، بوئینگ سرانجام می تواند با کمی امید به آینده نگاه کند.

  سال بدبختی برای شرکت عظیم هوافضا بود. پس از سقوط دوم هواپیمای 737 MAX در ماه مارس ، همه 149 مسافر و هشت خدمه کشته شدند ، جدیدترین هواپیمای بوئینگ در سراسر جهان زمین گیر شد. سفارشات لغو شد. میلیاردها دلار از دست رفت. خانواده ها به طور قابل ملاحظه ای آزرده شدند. بوئینگ سرانجام متهم به کلاهبرداری می شود و مجبور به پرداخت بیش از 2.5 میلیارد دلار برای تسویه مطالبات می شود.

  اما در اواخر ماه دسامبر ، واحد فضایی این شرکت فرصتی برای صرفه جویی در سال داشت. بوئینگ بخش اعظم یک دهه را صرف ساخت فضاپیمای Starliner خود کرده بود تا فضانوردان ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کند. آسان نبوده است. بخش فضایی بوئینگ که مدت ها به قراردادهای اضافی عادت داشت ، خود را در رقابت با SpaceX و رویکرد زیرکانه خود در توسعه سیستم های فضایی یافت. بوينگ با قراردادي با قيمت ثابت ، مجبور بود هزينه ها را از نزديك دريافت كند و از هزينه هاي اضافي استفاده كند. با این وجود ، بوئینگ همچنان استقامت کرده بود ، Starliner بالای موشک اطلس V نشسته بود. اسپیس ایکس ماه ها قبل آزمایش پرواز بدون سرنشین فضاپیمای Crew Dragon خود را انجام داده بود و این ماموریت به خوبی انجام شده بود. اما سپس ، در حین آزمایش زمینی در آوریل ، Crew Dragon منفجر شد. این فاجعه برنامه خدمه SpaceX را ماه ها عقب انداخت. ایلان ماسک ، بنیانگذار SpaceX نیز تابستان همان سال با پروژه Starship خود حواس او را پرت کرد. در ماه سپتامبر ، جیم بریدنستاین ، سرپرست ناسا ، به طور علنی ماسک را مورد انتقاد قرار داد و از او خواست تا Crew Dragon را برای ناسا و مالیات دهندگان آمریکایی تحویل دهد. و در ماه دسامبر ، اگر Starliner آزمایش پرواز بدون سرنشین خود را انجام داد ، بوئینگ شانس بردن این جایزه را داشت. یکی دیگر از وسایل نقلیه Starliner ، تقریباً مشابه آن در سکوی پرتاب در فلوریدا ، در حال آماده سازی نهایی برای پرواز خود بود. ناسا احتمالاً طی چند ماه آزمایش پرواز خدمه خود را امضا می کند.

  همه اینها پیش از بوئینگ بود - نجات یک annus horribilis و شکست رقیب تازه کار خود به عنوان پرتاب پرتاب اولین فضانوردان از خاک آمریکا در مدار تقریباً نزدیک. یک دهه. این امیدها با بلند شدن موشک اطلس V بالا رفت و پرواز خود را به طور کامل انجام داد. آنها با جداسازی آرام Starliner از موشک و حرکت به مدار ، بیشتر صعود کردند.

  و البته ، البته زمان بوئینگ تمام شد.

  موشک اطلس V کپسول بوئینگ Starliner در اولین آزمایش پرواز مداری خود ، در دسامبر 2019. بزرگنمایی/موشک Atlas V پرتاب کپسول بوئینگ Starliner را بر روی آن انجام می دهد. اولین آزمایش پرواز مداری ، در دسامبر 2019. Trevor Mahlmann for Ars

  خطاهای نرم افزاری

  فضاپیمای Starliner اندکی پس از پرتاب شدن تقریباً از دست رفت. قبل از جدا شدن از موشک ، فضاپیما "زمان سپری شده ماموریت" اشتباه را از وسیله پرتاب اطلس V خود گرفت - قرار بود این زمان در مرحله پایانی شمارش معکوس انجام شود ، اما در عوض داده ها را 11 ساعت از اطلاعات صحیح دریافت کرد. زمان. این باعث شد که فضاپیما به اشتباه راننده های خود را شلیک کند و سوخت زیادی را بسوزاند تا به مدار مناسب برسد. برنامه ها برای اتصال اصلی ایستگاه فضایی لغو شد.

  سپس ، درست قبل از اینکه وسیله نقلیه قرار باشد سوختن را از مدار دور کرده و به زمین بازگردد ، مهندسان یک خطای نقشه برداری در نرم افزار مجموعه ای از راننده ها کشف کردند. در ماژول خدمات Starliner. اگر این مورد تشخیص داده نمی شد ، ماژول سرویس پس از جدا شدن از کپسول خدمه ، سوختگی مناسب را انجام نمی داد. در عوض ، راننده های Starliner به گونه ای شلیک می کردند که ماژول سرویس و کپسول خدمه با یکدیگر برخورد کنند. این مورد اصلاح شد و Starliner پس از پرواز لغو شده با خیال راحت به خانه بازگشت. تبلیغات

  پیامدهای پس از آن برای بوئینگ فاجعه بار بود. ناسا این مأموریت را "تماس نزدیک با دید بالا" اعلام کرد ، تحقیقاتی را در زمینه فرهنگ ایمنی بوئینگ آغاز کرد و خواستار اصلاح مجدد نرم افزار پرواز بوئینگ شد. بوئینگ همچنین موافقت کرد که هزینه پرواز دوم آزمایشی خود را با هزینه 410 میلیون دلار از منابع خود بپردازد.

  برای تیم Starliner ، این زمان روحی روحی و روحی بود. آنها شکست خورده بودند. آنها به طرز تحسین برانگیزی قلم های خود را روی کاغذ گذاشتند و بیش از 1 میلیون خط کد Starliner را جستجو کردند تا به دنبال خطاها باشند. سپس ، آنها آن را بسیار دقیق تر از قبل آزمایش کردند.

  گرفتن پرچم

  این کار سخت و توهین آمیز بود ، شاید بیشتر از کریس فرگوسن ، فضانورد سابق ناسا که به آن پیوست. بوئینگ در سال 2011. فرگوسن تنها چند ماه پس از فرماندهی آخرین ماموریت شاتل فضایی ، STS-135 ، در تابستان همان سال با استقبال عموم مردم به سمت عالی در بوئینگ رفت. قبل از آخرین پرواز شاتل ، فرگوسن به سازماندهی واگذاری پرچم آمریکا به ایستگاه فضایی پرداخت و گفت که اولین خدمه ای که با وسیله نقلیه آمریکایی - که احتمالاً بوئینگ یا اسپیس ایکس توسعه داده بودند - باز می گردد ، صاحب پرچم می شود.

  فرگوسن با هدف هدایت اولین مأموریت Starliner در کنار چند فضانورد ناسا این بازی را برای گرفتن پرچم با اطلاع از حرکت به بوئینگ ترتیب داد. او قصد داشت به عقب برگردد و آن پرچم را بگیرد.

  او در دهه 2010 با بوئینگ ملاقات کرد و به عنوان شخصیت عمومی Starliner خدمت کرد و تاخیرهای آن را توضیح داد. سرانجام ، پس از اولین مأموریت سقط شده Starliner ، فرگوسن مجبور به کنار کشیدن شد. برای مدت طولانی خانواده او برنامه هایی را در مورد تاریخ بالقوه پرواز او برنامه ریزی کرده بودند. اما مدام می لغزد. در اکتبر 2020 ، فرگوسن گفت که برای "مسائل خانوادگی" با Starliner پرواز نمی کند. او قرار نبود آن رویدادهای مهم خانوادگی مانند عروسی را از دست بدهد. فضانورد ناسا پرچم را گرفت. در حالی که فرگوسن هدایت تیم بوئینگ را بر عهده داشت ، خلبان او در آخرین پرواز شاتل فضایی ، داگ هورلی ، در ناسا باقی ماند. او مامور فرماندهی اولین ماموریت Crew Dragon به ایستگاه فضایی شد. هارلی پرچم را به خانه آورد.

  اگرچه او دیگر در Starliner پرواز نمی کند ، اما فرگوسن چهره عمومی ماموریت بوئینگ باقی می ماند. و مانند همکارانش ، فرگوسن در 20 ماه گذشته وارد کار شده است. فرگوسن در جریان جلسه توجیهی اخیر قبل از پرواز گفت: "ما تمام جنبه های نرم افزار پرواز Starliner را بررسی کرده ایم." ما آزمایشات راستی آزمایی ماموریت را انجام داده ایم. ما مقدار زیادی اسکریپت آزمایشی به نحوه مدیریت نرم افزار پرواز خود اضافه کرده ایم. ما سیستم ارتباطی خود را ارتقا داده ایم. "

  و در نهایت ، تیم Starliner فرصتی برای رستگاری دارد.

  اگر همه چیز خوب پیش رفت ، ماموریت در ساعت 1:20 آغاز می شود. بعد از ظهر ET (17:20 UTC) از مجتمع پرتاب فضایی -41 در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا. موشک اطلس V در انتظار است. با این حال ، شرایط آب و هوایی مبهم است ، اما حدود 50 درصد احتمال وجود دارد. اگر ماموریت راه اندازی شود طبق برنامه ، این پهلوگیری مهم با ایستگاه فضایی برای ساعت 13:37 بعد از ظهر چهارشنبه ، حدود 24 ساعت پس از پرتاب برنامه ریزی شده است.

  فهرست بندی تصویر توسط Trevor Mahlmann

خبرهای دیگر از علوم پایه