خبر

 • تک بورد - وقتی روبات ها خراب می شوند ، چگونه می توانند اعتماد انسان را جلب کنند؟

  وقتی روبات ها خراب می شوند ، چگونه می توانند اعتماد انسان را جلب کنند؟
  30 روز و 20 ساعت قبل

  مطالعه جدید نشان می دهد که تاکتیک هایی که روبات ها می توانند برای نجات خود در محل کار استفاده کنند.
  ایجاد هماهنگی انسان و روبات در محل کار همیشه آسان نیست. فراتر از ترس متداول از اتوماسیون که مشاغل انسان را درگیر می کند ، روبات ها گاهی اوقات به سادگی خراب می شوند. هنگامی که این اتفاق می افتد ، برقراری مجدد اعتماد بین روبات ها و همکاران انسانی آنها می تواند یک کار پیچیده باشد.

  با این حال ، تحقیقات جدید نشان می دهد که چگونه کارگران خودکار می توانند اعتماد به نفس را بازیابی کنند. به گفته لیونل روبرت ، دانشیار دانشکده اطلاعات دانشگاه میشیگان ، این مطالعه نشان می دهد که انسانها به راحتی می توانند به رباتی اعتماد کنند که اگر به نظر می رسد انسان کمی اشتباه می کند و اگر دستگاه نوعی توضیح را ارائه دهد ، راحت تر به آن اعتماد کنند.

  وقتی روبات ها خراب می شوند

  با وجود اینکه روبات ها از فلز و پلاستیک ساخته شده اند ، روبرت گفت ما باید تعاملات خود را با آنها در زمینه اجتماعی در نظر بگیریم ، به ویژه اگر می خواهیم انسان داشته باشیم به همکاران خودکار خود اعتماد کرده و به آنها تکیه کنند. او به Ars می گوید: "انسان ها به هم می ریزند و می توانند با هم کار کنند.

  برای مطالعه اینکه چگونه کارگران روبات می توانند پس از اشتباهات مشابه اعتماد خود را جلب کنند ، روبرت و کانر استروود-دانشجوی فوق دکترا در دانشگاه U M - 164 شرکت کننده آنلاین را در Amazon Mechanical Turk جذب کرد. آنها سپس شبیه سازی را تا حدودی شبیه به یک بازی ویدیویی راه اندازی کردند که در آن مجبور بودند با یک ربات در حال بارگیری جعبه ها بر روی یک نوار نقاله کار کنند. ربات جعبه ها را انتخاب کرد در حالی که انسانها مجبور بودند تعداد جعبه ها را بررسی کرده و از صحت آنها مطمئن شوند. نیمی از انسان ها با یک ربات شبیه به انسان کار می کردند ، در حالی که بقیه با یک بازوی ربات کار می کردند.

  روبات های دیجیتالی طوری برنامه ریزی شده بودند که به صورت دوره ای جعبه های اشتباه را برداشته و سپس بیانیه ای طراحی کرده بودند که برای ایجاد اعتماد مجدد طراحی شده بود. با همکاران انسانی خود این اظهارات به چهار دسته تقسیم می شوند: عذرخواهی ، انکار ، توضیح و قول.

  تبلیغات

  پس از آزمایش ، پاسخ دهندگان پرسشنامه ای را در مورد تجربه خود پر کردند. بخشی از این پرسشنامه برای سنجش میزان تأثیر هر استراتژی ترمیم اعتماد در معیارهای مختلف طراحی شده است: توانایی (آیا ربات می تواند وظیفه را انجام دهد) ، صداقت (آیا وظایف را انجام می دهد) و خیرخواهی (آیا روبات این کار را به درستی انجام می دهد یا خیر) ).

  روبرت خاطرنشان کرد که مطالعات قبلی اعتماد انسان به روبات را مورد بررسی قرار داده است ، اما مطالعه آنها از این جهت متفاوت است که شامل روش توضیح و تمایز بین روبات های شبه انسان و غیرانسانی است. همچنین مفهوم اعتماد را به سه معیار تقسیم کرد. پس از تکمیل همه پرسشنامه ها ، روبرت و استروود داده ها را جمع آوری و مورد مطالعه قرار دادند.

  خودکارهای معذرت خواهی

  تیم دریافتند که روش هایی که روبات ها سعی در جلب اعتماد دارند ، بر سه معیار متفاوت تأثیر می گذارد ، همانطور که روباتها در نظر گرفتند به طور کلی ، پاسخ دهندگان گزارش کردند که اعتماد به روبات وحشتناک انسان پس از خراب شدن آسان تر است. این امر به ویژه هنگامی صادق است که روبات انسانی از گزینه توضیح استفاده کند - که به ویژه در متقاعد کردن انسان ها در یکپارچگی روبات ها مثر بود. ربات شبه انسان همچنین هنگام ارائه عذرخواهی ، نفی و توضیح ، زمان بیشتری برای بازیابی خیرخواهی داشت.

  توضیح خطا ممکن است برای ربات های شبیه به انسان بهتر کار کند زیرا کمی ابهام در مورد نحوه ربات کار می کند استروود می گوید ما حتی به طور کامل نحوه عملکرد انسان ها را درک نمی کنیم. او به Ars گفت: "ما فکر می کنیم ماشین ظرفشویی هوشمند را درک می کنیم. یک ربات شبیه به انسان ، ممکن است نتوانیم به طور کامل از خانه خارج شویم." به این ترتیب ، ممکن است توضیحی هنگام ارائه از نماینده ای که پیچیده تر از بازوی روی جعبه است ، شفاف تر به نظر برسد.

  اما بازوی روبات در برخی موارد راحت تر می توانست اعتماد را بازیابی کند. به عنوان مثال ، این خودکارهای بدون چهره با وعده های خود نسبت به خویشاوندان انسانی خود راحت تر می توانستند صداقت و احسان را بازیابی کنند.

  تبلیغات

  در ادامه ، روبرت و استروود امیدوارند این تحقیقات را گسترش دهند. آنها در ابتدا برنامه ریزی کرده بودند که مطالعه خود را شخصاً با استفاده از واقعیت مجازی انجام دهند ، اما همه گیری همه چیز را غیرممکن کرد. بعلاوه ، آنها امیدوارند نحوه عملکرد ترکیب های مختلف استراتژی های بازسازی اعتماد را بررسی کنند-برای مثال توضیح و عذرخواهی.

  بیشترین استفاده از دستگاه های خود

  به گفته روبرت ، روبات ها به طور فزاینده ای در نیروی کار مستقر می شوند ، بنابراین کارگران باید بتوانند به آنها اعتماد کنند. بعلاوه ، وی خاطرنشان کرد ، برخی از نیروهای کار ممکن است امیدوار باشند که روباتهای یادگیرنده را به کار گیرند ، روندی که شامل اشتباهات نیز می شود. و بر سلامتی آنها تأثیر منفی می گذارد. این بدان معناست که کارگر از شادی کمتری برخوردار است و در مجموع تأثیر کمتری دارد. در حالت افراطی ، این می تواند به معنی دائمی بررسی مجدد کار یک ربات یا حتی خلاص شدن کامل از آن باشد. خطر دیگر: "شما فقط آنها را در گوشه ای قرار داده و آنها را نادیده می گیرید."

  با این حال ، به گفته کسپر هالد ، محقق فوق تخصص در بخش معماری ، طراحی و فناوری رسانه دانشگاه آلبرگ ، حفظ اعتماد انسان و روبات در سطح مناسب مهمتر از اعتماد کورکورانه است.

  به عنوان مثال ، بگویید که شما در یک کارخانه بسته بندی گوشت کار می کنید و یک ربات در آنجا دارید تا در سخت ترین کارها به شما کمک کند. وظایف مکرر در آنجا ، وظایفی که بعداً می تواند منجر به بیماری های عضلانی و اسکلتی شود. دستگاه بسیار قدرتمند است و به سرعت کار می کند. اگر خیلی کم به آن اعتماد دارید ، می توانید در استفاده از آن تردید کنید. اما اگر بیش از حد به آن اعتماد دارید ، می توانید بیش از حد به آن نزدیک شوید یا به آن یا موقعیت آن نسبت به دستان خود توجه زیادی نکنید. این می تواند کارگران را در شرایط خطرناکی قرار دهد.

  "مخصوصاً برای روبات ها در محل کار ، حفظ سطح مناسب اعتماد - نه تنها حفظ اعتماد ، بلکه حفظ آن در سطح مناسب ،" هالد به Ars.

  DOI: Deep Blue ، 2021. 10.7302/1675 (درباره DOI ها) گفت.

خبرهای دیگر از علوم پایه