خبر

 • تک بورد - وب به آشکار شدن ادامه می دهد. سوخت کافی برای بیش از یک دهه دارد

  وب به آشکار شدن ادامه می دهد. سوخت کافی برای بیش از یک دهه دارد


  25 روز و 8 ساعت قبل

  ما در آستانه تلاش برای گسترش کامل کرم ضد آفتاب هستیم.
  در صورت بهره برداری کامل، تلسکوپ فضایی جیمز وب بسیار بزرگ خواهد بود، با یک سپر خورشیدی به ابعاد 12×22 متر. با این حال، بدیهی است که نمی توان آن را در آن پیکربندی به فضا فرستاد. در نتیجه، با باز شدن تدریجی بخش‌های مختلف رصدخانه، تنش پرتاب هفته‌ها روزهای پر اعصاب را به دنبال خواهد داشت.

  خبر خوب این است که این روند قبلاً شروع شده است و تا کنون همه چیز بدون مشکل پیش رفته است. در همین حال، ناسا نتایج شلیک های اولیه موشک های روی هواپیمای رصدخانه را تجزیه و تحلیل کرده و مشخص کرده است که سوخت کافی برای "به طور قابل توجهی" بیش از یک دهه عملیات خواهد داشت.

  خبر خوب در مورد سوخت< /h2>

  وب به دور موقعیتی به نام نقطه L2 لاگرانژ، مکانی در حدود 1.4 میلیون کیلومتری زمین خواهد چرخید. ورود به آن مدار مستلزم حرکت در خارج از صفحه ای است که توسط مدار زمین به دور خورشید تعریف شده است، و به زاویه کم عمق می رسد تا Webb از هدف خود تجاوز نکند.

  برای رسیدن به مسیر مناسب، Webb با تکیه بر مسیر اولیه تعیین شده توسط وسیله نقلیه پرتاب Ariane 5 و مجموعه ای از تنظیمات مسیر که توسط موتورهای سواری آن تنظیم شده است. آن موتورهای سواری بعداً مسئول انجام تنظیمات برای نگه داشتن وب در مدار خود و جهت گیری مناسب برای مشاهدات خواهند بود. هر چه بیت های اول کارآمدتر انجام شوند، وب دومی قادر به انجام بیشتر با سوخت باقیمانده خواهد بود.

  وب اکنون دو عملیات تصحیح مسیر انجام داده است و کنترل کننده های آن نتایج را تجزیه و تحلیل کرده اند. و میزان سوخت مصرفی نتایج آنها؟ "رصدخانه باید پیشران کافی برای پشتیبانی از عملیات علمی در مدار برای مدت قابل توجهی بیش از 10 سال عمر علمی داشته باشد." حداقل مورد نیاز برای قرار دادن وب در مسیر صحیح و تنظیم موفقیت آمیز مسیر اول.

  عملکرد وسیله نقلیه پرتاب نیز کمی عجیب و غریب را توضیح می دهد که اندکی پس از جدا شدن رصدخانه از وسیله نقلیه پرتاب رخ داد، زمانی که پنل خورشیدی وب زودتر از حد انتظار مستقر شد. به نظر می رسد که این پانل ها می توانند هر زمان که تلسکوپ به جهت گیری مناسب نسبت به خورشید رسیده باشد تا قدرت قابل توجهی تولید کند، مستقر شوند. وسیله نقلیه پرتاب آنقدر کار خوبی در جهت دهی وب انجام داد که این اتفاق زودتر از حد انتظار رخ داد و منجر به گسترش سریع پانل ها شد.

  باز شدن بدون درام

  در همین حال، فرآیند قرار دادن Webb در پیکربندی عملیاتی آن ادامه یافته است. سپر خورشیدی وب برای رسیدن به پیکربندی نهایی خود باید پنج فرآیند مجزا را طی کند و دو مورد اول اکنون کامل شده‌اند. برای پرتاب، آن را به گونه ای ذخیره کردند که گویی فشرده شده است و سپس در اطراف سخت افزار تلسکوپ از وسط تا می شود.

  در مراحل جداگانه، بخش های جلویی و عقبی سپر خورشید اکنون باز شده و Webb را به طول کامل خود می رساند. برای اولین بار از زمانی که روی زمین بود. مراحل بعدی شامل گسترش دو طرف چپ و راست، سپس جداسازی لایه‌های مختلف سپر خورشید و اضافه کردن تنش است که آنها را به اندازه کامل خود افزایش می‌دهد. تقریباً پنج روز طول می کشد تا این فرآیند کامل شود.

  هنوز، با توجه به اینکه سپر خورشید حداقل تا حدی کار می کند، ناسا اکنون داده های دما را به "Where is Webb" اضافه کرده است. وب سایت ردیابی حتی بدون هیچ سخت‌افزار خنک‌کننده‌ای، و بدون استفاده از سپر خورشیدی در وسعت کامل آن، دمای سرد و گرم رصدخانه اکنون بیش از 160 درجه سانتیگراد متفاوت است. همانطور که این داستان در حال نوشتن است تلسکوپ خود روی یک پایه قرار دارد که آن را بالای سپر خورشید قرار می دهد و میدان دید بیشتری را برای آن فراهم می کند. مانند بسیاری از سخت افزارهای دیگر، آن پایه، یعنی Deployable Tower Assembly، در موقعیت فشرده ای برای پرتاب قرار داشت. اکنون در پیکربندی کاملاً توسعه یافته خود قرار داده شده است. ناسا می گوید که ممکن است شش ساعت طول بکشد تا این فرآیند تکمیل شود.


  تگ ها:

  آشکار , ادامه , دهد. , سوخت , کافی , دارد


  v 9
خبرهای دیگر از علوم پایه