دو خبر خیره‌کننده خوب در مورد تلسکوپ فضایی جیمز وب این آخر هفته وجود داشت. یکی از آنها به طور گسترده گزارش شد -">

خبر

 • تک بورد - همه از موشک آریان 5 استقبال می کنند که طول عمر تلسکوپ وب را دو برابر کرد

  همه از موشک آریان 5 استقبال می کنند که طول عمر تلسکوپ وب را دو برابر کرد


  17 روز و 21 ساعت قبل

  "اگر این کار را انجام نمی‌دادم جرم بود."
  دو خبر خیره‌کننده خوب در مورد تلسکوپ فضایی جیمز وب این آخر هفته وجود داشت. یکی از آنها به طور گسترده گزارش شد - که پس از یک فرآیند پیچیده و دو هفته ای، تلسکوپ استقرار خود را بدون هیچ مشکلی به پایان رساند. گام های بعدی به سمت عملیات علمی متعارف تر است.

  خبر دیگر، که کمتر پوشش داده شده اما همچنان مهم است، در طی یک کنفرانس خبری در روز شنبه منتشر شد. مهندس سیستم های ماموریت ناسا برای تلسکوپ وب، مایک منزل، گفت که آژانس تجزیه و تحلیل خود را در مورد میزان سوخت "اضافی" باقی مانده در تلسکوپ تکمیل کرده است. به طور کلی، منزل گفت، وب به اندازه کافی پیشران برای 20 سال زندگی در عرشه دارد.

  ادامه مطلب

  قابل توجه، ناسا استقرار تلسکوپ فضایی وب را به پایان رسانده است

  این دو برابر محافظه کارانه است. تخمین قبل از پرتاب برای یک دهه عمر وب، و تا حد زیادی به عملکرد موشک اروپایی آریان 5 مربوط می شود که وب را در یک مسیر دقیق در روز کریسمس پرتاب کرد.

  قبل از پرتاب، این تلسکوپ بود. سوخت با ۲۴۰ لیتر سوخت هیدرازین و اکسید کننده تتروکسید دیتروژن. مقداری از این سوخت برای تنظیم مسیر در طول سفر به نقطه ای پایدار در فضا، در حدود 1.5 میلیون کیلومتری زمین، جایی که وب مشاهدات علمی را انجام خواهد داد، مورد نیاز بود. باقیمانده در مدار نهایی وب در اطراف نقطه پایدار لاگرانژ برای نگهداری ایستگاه و حفظ مدار آن استفاده خواهد شد.

  بنابراین هر کیلوگرم سوخت ذخیره شده در سفر وب به نقطه لاگرانژ می تواند برای گسترش آن استفاده شود. زندگی در آنجا از آنجایی که ده سال برای چنین تلسکوپ فضایی گران قیمت و توانمندی مدت عملیاتی نسبتاً کوتاهی به نظر می رسید، ناسا قبلاً در حال بررسی یک مأموریت پرهزینه و پرخطر رباتیک سوخت گیری بود. اما اکنون این نباید ضروری باشد، زیرا وب حداقل دو دهه از عمر خود را می گذراند.

  بسیاری از اینها به عملکرد موشک محترم آریان 5 برمی گردد. ناسا و آژانس فضایی اروپا بیش از یک دهه پیش به توافقی دست یافتند که به موجب آن اروپا از موشک قابل اعتماد آریان 5 خود برای بلند کردن تلسکوپ به فضا استفاده می کرد و در ازای آن، دانشمندان اروپایی برای استفاده از تلسکوپ وقت خواهند داشت.

  < p> طی مصاحبه ای با پادکست بین سیاره ای، مدیر برنامه آریان 5 رودیگر آلبات توضیح داد که دانشمندان موشکی اروپایی چگونه به پرتاب Webb نزدیک شدند. هر وسیله نقلیه آریان 5 قابل تعویض است، اما مهندسان و تکنسین‌هایی که در تولید این موشک شرکت دارند، می‌دانند که کدام قطعات روی موشک قرار می‌گیرند. بنابراین، زمانی که آنها در حال ساختن بخشی از وب بودند، ممکن است یک مهندس بگوید، "یک بار دیگر نگاهی بیندازم" تا مطمئن شود که این قطعه بهترین است.

  برنامه Ariane 5 همچنین این قطعه را انتخاب کرد. بهترین اجزای وب، بر اساس آزمایش قبل از پرواز. به عنوان مثال، برای موشک طراحی شده توسط وب، این برنامه از یک موتور اصلی استفاده کرد که در طول آزمایش دقیق بود. آلبات گفت: "این یکی از بهترین موتورهای Vulcain بود که ما تا به حال ساخته ایم." "این عملکرد بسیار دقیقی دارد. اگر این کار را انجام ندهید، جنایتکارانه بود."

  نگرشی مشابه در مورد سایر اجزاء، از جمله موتورهای موشک جامد که برای ساخت آریان 5 مورد استفاده قرار گرفتند، اتخاذ شد. هفته‌ها پیش.

  آلبات اعتراف کرد که روزهای قبل از پرتاب خسته‌کننده و اعصاب خردکن بوده است. اما اندکی پس از پرتاب، آلبات گفت که او و کل جامعه فضایی اروپا می توانند با پرواز و باز کردن بال های خود به خود افتخار کنند. حالا او گفت: "من کاملاً احساس آرامش می کنم." همین امر را می توان در مورد بسیاری از دانشمندانی که توسعه وب را برای دو دهه تماشا کرده اند، گفت.


  تگ ها:

  موشک , آریان , استقبال , تلسکوپ , برابر


  v 9
خبرهای دیگر از علوم پایه