خبر

 • تک بورد - هلیکوپتر مستحکم ناسا مریخ بازگشته و بهتر از همیشه است

  هلیکوپتر مستحکم ناسا مریخ بازگشته و بهتر از همیشه است
  29 روز و 8 ساعت قبل

  در مجموع، Ingenuity اکنون بیش از 3 کیلومتر از سطح مریخ پرواز کرده است.
  نزدیک به هفت ماه از انجام اولین پرواز پیشگامانه هلیکوپتر Ingenuity ناسا در مریخ می گذرد.

  از زمان شناور اولیه آزمایشی بالای سطح مریخ، Ingenuity پروازهای طولانی‌تر، مهم‌تر و از نظر علمی مهم‌تر را انجام داده است. این هواپیما تا مسافت 625 متری را در یک پرواز، تا ارتفاع 12 متری و به مدت 169.5 ثانیه طی کرده است.

  اما در ماه سپتامبر، این وسیله نقلیه پرنده کوچک با تهدید فزاینده ای از سوی یک هواپیما مواجه شد. رقیق شدن جو به دلیل تغییرات فصلی ماموریت استقامت ناسا در اواخر زمستان این سیاره در ماه فوریه در دهانه جزرو، در نیمکره شمالی مریخ فرود آمد. اما از آن زمان تابستان فرا رسیده است و چگالی جو مریخ از حدود 1.5 درصد جو زمین به 1.0 درصد کاهش یافته است. برای هلیکوپتری که در حال حاضر محدودیت های پرواز در جو نازک را پشت سر می گذارد، این کاهش قابل توجهی را نشان می دهد.

  مهندسان ناسا طرحی را برای جبران با افزایش سرعت چرخش تیغه های Ingenuity از کمی بیش از 2500 دور در دقیقه طراحی کردند. حدود 2800 دور در دقیقه یک آزمایش اولیه پرواز با نرخ چرخش بالاتر، در سپتامبر، نگرانی‌هایی را پس از شکست Ingenuity ایجاد کرد. آیا این پایان هلیکوپتری بود که خیلی بیشتر از عمر طراحی خود زنده مانده بود؟

  تبلیغات

  نه، اینطور نبود. پس از اینکه مهندسان مشکلی را در موتورهای کنترل پرواز کوچک هلیکوپتر تشخیص دادند و راه حلی را اجرا کردند، Ingenuity آماده شد تا دوباره تلاش کند. در 24 اکتبر، Ingenuity یک پرواز کوتاه با سرعت 2700 دور در دقیقه انجام داد که حدود 5 متر بالا آمد و یک فاصله افقی حدود 2 متر را حرکت داد. این آزمایش موفقیت‌آمیز به مهندسان اطمینان بیشتری برای انجام پرواز طولانی‌تر در اتمسفر نازک‌تر مریخ با دورهای بالاتر داد.

  این اتفاق در این هفته، زمانی که Ingenuity پانزدهمین پرواز کلی خود را روی مریخ انجام داد، با 128.8 ثانیه و حدود 400 انجام شد. متر در عرض سطح مریخ این پرواز ثابت می‌کند که Ingenuity می‌تواند حتی در نازک‌ترین اتمسفر نیز روی مریخ پرواز کند و زمینه را برای ماموریت‌های پیش‌بینی جوی با چگالی کم آینده برای بررسی مناطق علمی جالب فراهم می‌کند.

  ادامه مطلب

  ناسا هلیکوپتر در مریخ به پرواز و پرواز ادامه می دهد

  در مجموع، Ingenuity اکنون بیش از 3 کیلومتر از سطح مریخ پرواز کرده است - بیش از پنج برابر دورتر از آنچه ناسا امیدوار بود با این فناوری نشان دهد. به جرات می توان گفت که پرواز در جهان های دیگر، با جو، چیزی بیش از یک مد گذرا برای ماموریت های اکتشافی آینده خواهد بود. بلکه احتمالاً آینده را نشان می دهد.

خبرهای دیگر از علوم پایه