خبر

 • تک بورد - نرخ رشد تجدید پذیر برای رسیدن به اهداف آب و هوایی به اندازه کافی بالا نیست

  نرخ رشد تجدید پذیر برای رسیدن به اهداف آب و هوایی به اندازه کافی بالا نیست
  5 روز و 5 ساعت قبل

  نگاهی به 60 کشور نشان می دهد که رشد تجدیدپذیر به ندرت به نرخ مورد نیاز ما می رسد.
  در این مرحله ، محققان و تحلیل گران سیاست سناریوهای آینده آب و هوایی را بررسی و دوباره بررسی کرده اند. ما می دانیم که چقدر دی اکسیدکربن می توانیم ساطع کنیم و جهان را بیش از 2 درجه سانتیگراد گرم نکنیم ، و می توانیم با استفاده از این موضوع بفهمیم که چقدر سریع باید از سوخت های فسیلی دور شویم. و ما می توانیم مسیرهای

  باد و خورشیدی در اکثر کشورها به ارزانترین منبع برق جدید تبدیل شده اند و اکنون مقیاس اقتصادی گسترده ای برای تولید و نصب آنها داریم. ما همچنین چندین دهه تجربه در مدیریت موثر آنها داریم. دلیل کمی وجود دارد که فکر کنیم این انرژی های تجدیدپذیر نباید آماده رشد انفجاری باشند.

  و با این وجود مطالعه جدیدی در مورد تاریخچه تجدیدپذیرها تاکنون نشان داده است که فقط تعداد معدودی از کشورها این نوع رشد را دیده اند. و حتی وقتی آن کشورها به این رشد دست یافتند ، فقط برای مدت کوتاهی بود.

  منحنی S

  ایده کار جدید این است که اکثر فناوری ها الگوی قابل پیش بینی پذیرش را تجربه می کنند. . این کار با یک دوره رشد کم شروع می شود ، در حالی که این فناوری گران است ، درک درستی ندارد و یا نمی توان آن را در مقیاس تولید کرد. با رسیدن به یک نقطه حساس ، فرزندخواندگی به یک دوره شتاب سریع رسیده و هر ساله شاهد رشد بالاتری است. با این حال ، با گذشت زمان ، این رشد کند می شود ، و منحنی به یک دوره طولانی رشد ثابت صاف می شود.

  منحنی های S دوره ای را نشان می دهند که رشد قبل از کاهش و تثبیت سرعت می گیرد. Enlarge / S دوره ای را نشان می دهد که رشد قبل از کاهش و تثبیت سرعت می گیرد. John Timmer

  به طور معمول منحنی S گفته می شود ، زیرا اگر به مرور زمان رشد را ترسیم کنید ، چیزی به دست می آید که به نظر می رسد یک سطح صاف است. تا دوره سریعترین رشد یک منحنی وجود دارد و پس از آن یک منحنی به سمت رشد مداوم مشاهده می شود که در یک فناوری بالغ دیده می شود.

  تبلیغات

  این چه ارتباطی با اهداف آب و هوایی دارد؟ برای دستیابی به آنها ، کشورها باید منابع انرژی تجدیدپذیر را در سریعترین زمان ممکن در دوره رشد حداکثر قرار دهند. اما به خودی خود ، رسیدن به حداکثر رشد کافی نیست - کشورها باید تا زمانی که ممکن است در مرحله رشد حداکثر باقی بمانند تا با شروع دوره رشد پایدار ، به فلات بالاتر برسند. اگر نتوانیم آن را مدیریت کنیم ، باید به دنبال راه های دیگری برای رسیدن به اهداف انتشار خود باشیم.

  تاکنون تعداد قابل توجهی از کشورها رشد و تثبیت را تجربه کرده اند که محققان احساس كردند كه می توانند تعیین كنند كه آیا رشد كافی اتفاق می افتد و اگر چنین است ، چه شرایطی آن را امكان پذیر می كند. برای انجام این کار ، آنها داده های 60 کشور را بررسی کردند که در مجموع بیش از 95 درصد از تولید برق جهان را تشکیل می دهند.

  ضربه زدن به شتاب دهنده

  برای شروع ، آنها مشخص کردند که کشورها چه زمانی هستند وارد مرحله رشد باد یا خورشیدی شدند ، و آنها دریافتند که رسیدن به نرخ رشد 1 درصد نشانگر خوبی است. بسیاری از این کشورها را می توان در یک دوره رشد حداکثر ردیابی کرد و سپس تعدادی از آنها رشد مجدد را تجربه کردند و منحنی کامل S تولید کردند.

  همانطور که انتظار می رفت ، نتایج دقیق بر اساس کشور و فناوری متفاوت بود. باد ابتدا بهای خود را کاهش داد ، بنابراین بیشتر کشورها دیدند که این فناوری حدود یک دهه زودتر از خورشیدی شروع به کار کرد. اما خورشیدی سریعتر ارزان شد ، ساخت آن در مقیاس آسان تر است و برای نصب به زیرساخت کمتری احتیاج دارد. بنابراین رشد آن با سرعت بیشتری افزایش می یابد.

  شرایط محلی نیز مهم بودند. تعدادی از کشورها ، بیشتر در شمال اروپا ، شاهد وزش باد بودند اما رشد مشابهی در خورشید نداشته اند. برخی دیگر تنها تجربه خورشیدی را دیده اند که یک دوره رشد سریع داشته است.

  از آخرین داده ها (2018) ، 11 کشور وجود داشتند که رشد در آن شتاب می گرفت و 21 کشور دیگر شاهد سه سال متوالی کاهش رشد بودند ، نشان می دهد که آنها منحنی S را تکمیل کرده اند. از نظر انتقادی ، به نظر نمی رسد که کشورهایی که بعداً مرحله شتاب را آغاز کرده اند ، نرخ رشد سریع تری دارند. این نشان می دهد که فن آوری بلوغ و تجربه بدست آمده توسط پذیرندگان اولیه ، کار را برای کشورهایی که بعداً باد و خورشید را اتخاذ می کنند آسان نمی کند.

  تبلیغ

  تجزیه و تحلیل محققان تخمین می زند که میانگین رشد رشد پس از دوره شتاب حدود 0.8 درصد تأمین برق کشورها برای باد و 0.6 درصد انرژی خورشیدی بود. بالاترین میزان رشد دیده شده 1.8 درصد از منبع برق در سال بود و بزرگترین کشورها به ندرت نرخ هایی را از 1 درصد فراتر می بردند.

  در چند مورد ، رشد به فلات برخورد کرد و دوباره شروع به کار کرد. اما فقط سه مورد وجود داشت ، بنابراین به نظر نمی رسد که این یک عامل اصلی در رشد باشد.

  آیا سرعت کافی کافی است؟

  پاسخ کاملا واضح است. اگر از سناریوهای تثبیت آب و هوا عقب باشیم ، پس نیاز به باد داریم که تقریباً دو برابر سرعت فعلی خود را افزایش دهد و از 0.6 درصد به 1.2 درصد برسد. بر اساس تجربه تعدادی از کشورهای بزرگ ، این معادل دستیابی به حداکثر سرعت رشد و سپس اقامت در آنجا خواهد بود. Solar نیاز به دیدن نرخ جهانی فعلی خود با سه برابر افزایش ظرفیت برابر با 1 درصد از منبع برق هر ساله دارد. و هر دو این اعداد برای کاهش تغییرات آب و هوایی به 2 درجه سانتیگراد است ، زمانی که کشورها توافق کرده اند که 1.5 درجه سانتیگراد یک هدف ترجیحی است.

  همانطور که نویسندگان مقاله عنوان کردند ، حالات فعلی مطابق با شرایط آب و هوایی ما اهداف به دهه ها رشد در انرژی های تجدیدپذیر با نرخ های بالاتر از آنچه در دوره های اوج رشد اکثر کشورها مشاهده شده است ، نیاز دارند. بسیاری از کشورها شاهد رشد انرژی های تجدیدپذیر علی رغم سیاست های تصادفی یا م effectivelyثر نبوده اند. اما اگر کشورها در حال بهبود وضعیت سیاست خود نباشند ، یا باید به دنبال گزینه های دیگری (مانند کارایی و جذب کربن) باشند یا تصدیق کنند که در واقع قصد دستیابی به تعهدات خود را ندارند.

  انرژی طبیعی ، 2021. DOI: 10.1038 / s41560-021-00863-0 (درباره DOI ها).

خبرهای دیگر از علوم پایه