خبر

 • تک بورد - مدیر ناسا برای دفاع از بودجه ماه قبل از یک کنگره مشکوک

  مدیر ناسا برای دفاع از بودجه ماه قبل از یک کنگره مشکوک
  11 روز و 1 ساعت قبل

  "من به سادگی می گویم ، کنگره از SLS و Orion پشتیبانی می کند." - مدیر ناسا ، بیل نلسون ، روز چهارشنبه در یک جلسه کمیته کمیته علوم ، فضا و فناوری مجلس نمایندگان ظاهر می شود و در صورت موضوع ، جلسه می تواند پر از دسیسه باشد برنامه آرتمیس ناسا برای فرود انسان روی ماه و SpaceX ظاهر می شود.

  احتمالاً می توان انتظار صحبتهای خوشحال کننده ای را داشت به عنوان نلسون - که به عنوان سناتور آمریكایی در سال 2011 از توسعه موشك سیستم پرتاب فضایی در كنار كی بیلی هاچیسون حمایت می كرد - به انباشته اخیر مرحله اصلی تقویت كننده با موتورهای موشكی جامد خود در فضایی كندی اشاره دارد. مرکز پس از یک دهه و بیش از 20 میلیارد دلار هزینه ، موشک بزرگ SLS ناسا در واقع به اولین پرتاب آزمایشی خود نزدیک می شود.

  اما واقعیت فریب واقعی سیستم فرود انسان است که به عنوان بخشی از برنامه ماه مورد نیاز است. برای بردن فضانوردان به سطح ماه و بازگشت به مدار. در ماه آوریل ، ناسا به دلیل کمبود بودجه کنگره ، SpaceX و وسیله نقلیه Starship خود را به عنوان تنها تأمین کننده این جز critical مهم آرتمیس انتخاب کرد. آژانس فضایی 2.89 میلیارد دلار به اسپیس ایکس بابت هواپیمابر اعطا كرد.

  یافتن بودجه آرتمیس

  اندكی پس از اعطای این جایزه ، نلسون به طور رسمی به عنوان مدیر ناسا معرفی شد. او از این قرارداد حمایت کرده است ، زیرا می داند این تنها فرصتی واقعی است که ناسا برای فرود 2024 دارد. اما او بارها و بارها از کنگره درخواست بودجه بیشتری کرده است تا ناسا بتواند از قرارداد دوم لندر پشتیبانی کند ، یا از طریق لایحه مشاغل و زیرساخت های دولت بایدن یا به عنوان یک بودجه مستقیم.

  تبلیغات

  پیشنهاد اخیر مسیر اخیر است گرفته شده توسط سنا ، که مجوز افزودن 10 میلیارد دلار به بودجه ناسا را ​​به عنوان بخشی از قانون مرزهای بی پایان تصویب شده در این ماه صادر کرد. این پول اساساً برای ساخت یک فرودگر دوم تأمین می شود ، احتمالاً پروژه ای توسط تیم Blue Origin هدایت می شود و همچنین برخی از پروژه های پارسایی ناسا که می توان آنها را توجیهاً به عنوان گوشت خوک توصیف کرد.

  آنچه باعث شنیدن جلسه چهارشنبه می شود قبل از اینکه مجلس جذاب باشد این است که نمایندگان اصلی ایالات متحده اعلام کرده اند که از سنا پیروی نمی کنند. کمیته علوم مجلس به عنوان بخشی از نسخه خود از قانون مرزهای بی پایان ، از اعتبار برای یک فرودگر دوم قمری صرف نظر کرد. یک نماینده ایالات متحده از سیاتل ، در نزدیکی محل استقرار شرکت های آمازون و Blue Origin جف بزوس ، با انتقاد شدید ، به وال استریت ژورنال گفت: "اگر جف بزوس می خواهد فضا را کاوش کند ، عالی است ، اما فکر نمی کنم که او نیازی به دلار فدرال. "

  بنابراین به نظر واضح است که مجلس فقط پول بیشتری به ناسا برای یک فرودگر دوم ماه نمی اندازد. در همان زمان ، مجلس نسبتاً نسبت به SpaceX و فضای تجاری خصمانه است. رئیس کمیته علوم مجلس ، ادی برنیس جانسون ، دموکرات دالاس ، گفت که وی پس از آنکه ناسا SpaceX را به عنوان تنها تأمین کننده هواپیمای فرود ماه در آوریل انتخاب کرد ، "ناامید" شد.

  آیا EBJ راه خود را پیدا خواهد کرد؟

  مخالفت جانسون تعجب آور نبود. سال گذشته ، وی و نماینده وقت آمریكا ، كندرا هورن ، بیانیه مشترك صادر كردند و نگرانی خود را در مورد برنامه های ناسا برای اتكا به یك ارائه دهنده "تجاری" برای كشتار ماه اعلام كردند. ناسا می خواست به جای قرارداد با هزینه اضافی ، یک قرارداد با قیمت ثابت برای لندر منعقد کند. ناسا توضیح داد که از قرارداد با قیمت ثابت به عنوان بخشی از برنامه Commercial Crew خود استفاده کرده است و این روش ارزانتر و سریعتر است. به نظر می رسید که این آژانس در این مورد موجه است ، زیرا SpaceX Crew Dragons اکنون با خیال راحت فضانوردان را به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل می کند.

  تبلیغات

  با این حال ، بسیاری از اعضای کنگره با این روش مخالفت کرده اند. آنها تمایل ناسا به داشتن "نظارت" بیشتر بر این قراردادها را دلیل منطقی برای طرفداری از قراردادهای هزینه اضافی عنوان می کنند. با این حال ، منطقی که اغلب بیان نمی شود ، بیشتر تحت تأثیر کنگره است. براساس قراردادی به اضافه هزینه ، كنگره كنترل برخی از مشاغل فضایی و كدام ایالت ها را حفظ می كند. طبق قراردادهای قیمت ثابت ، این تصمیمات به عهده خود پیمانکاران است.

  در اینجا جانسون ، در سال 2020 ، با بیان نگرانی های خود در مورد تأمین بودجه فرودگر ماه با یک قرارداد قیمت ثابت: "تأخیرهای چند ساله و مشكلات تجربه شده توسط شركتهای برنامه خدمه تجاری ناسا كه توسط مالیات دهندگان تأمین می شود - برنامه ای با هدف كاملاً جاه طلبانه فقط بازگرداندن فضانوردان ناسا به مدار پایین زمین - برای من روشن ساخت كه ما نباید سعی در خصوصی سازی ماه مریخ آمریكا داشته باشیم وی گفت ، به ویژه هنگامی که در پایان روز مالیات دهندگان آمریکایی - و نه شرکت های خصوصی - قصد پرداخت سهم شیر از هزینه ها را دارند.

  خواندن بیشتر آیا یک فضاپیمای اژدها می تواند انسان ها را به ماه پرواز دهد؟ پیچیده است

  با توجه به این پس زمینه ، جلسه دادرسی روز چهارشنبه که برای بحث در مورد درخواست بودجه ناسا برای سال مالی 2022 فراخوانده شده است ، ارزش تماشای آن را خواهد داشت. هدف نلسون تأمین مقداری بودجه برای آرتمیس خواهد بود ، زیرا او می خواهد مقداری رقابت برای پیشبرد برنامه داشته باشد.

  جانسون ، درعین حال ، احتمالاً ناراضی خواهد بود. پس از آنکه بودجه سال گذشته کنگره بودجه اندکی را برای یک لندر اختصاص داد ، ناسا گفت: "خوب ، ما گزینه کمترین هزینه را خواهیم داشت" که SpaceX بود. برای بدتر کردن اوضاع ، از دید او ، ناسا راه حل ترجیحی او برای رفتن به ماه را نادیده گرفت ، یعنی دور زدن کاملا روش فرود تجاری. او از موشک SLS ، فضاپیمای Orion و برنامه های بزرگ فضایی دولتی که مشاغل زیادی را تأمین می کند پشتیبانی می کند. وی این موضوع را در هنگام استماع در سال 2016 ، هنگامی که احتمال استفاده از وسایل نقلیه کم هزینه تجاری برای اکتشافات فضایی مطرح شد ، به صراحت بیان کرد.

  جبار ، "او گفت. "و ما به هر کاری ادامه خواهیم داد."

خبرهای دیگر از علوم پایه