خبر

 • تک بورد - ماهی های دریایی غذای چی ، چه موقع و کجا را - حتی در سنین بالا به خاطر می آورند

  ماهی های دریایی غذای چی ، چه موقع و کجا را - حتی در سنین بالا به خاطر می آورند
  28 روز و 15 ساعت قبل

  بر خلاف انسان ، آنالوگ ماهی سپسی حافظه اپیزودیک با افزایش سن بدتر نمی شود.
  آیا می توانید به یاد داشته باشید که آخر هفته گذشته برای شام چه غذا خوردید؟ این توانایی تابعی از حافظه اپیزودیک است و اینکه چگونه می توان زمان و مکان رویدادهای خاص را به یاد آورد ، معمولاً با افزایش سن کاهش می یابد. بر اساس مقاله جدیدی که در مجله Proceedings of the Royal Society B منتشر شده است ، به نظر می رسد که ماهی ه

  "ماهی قزل آلا می تواند به خاطر داشته باشد که چه چیزی ، کجا و چه موقع خورده است و از آن برای راهنمایی در تصمیم گیری در مورد تغذیه خود در آینده استفاده می کند." در وودز هول ، ماساچوست. "آنچه شگفت انگیز است این است که با افزایش سن ، علیرغم نشان دادن علائم دیگر پیری مانند از دست دادن عملکرد ماهیچه ها و اشتها ، این توانایی را از دست نمی دهند."

  در اوایل امسال ، ما گزارش کردیم مطالعه ای توسط Schnell و دیگر همکارانش نشان می دهد که ماهی سات می تواند لذت را به تاخیر بیاندازد. به طور خاص ، آنها می توانند نسخه سفالوپود از تست معروف مارشمالو استنفورد را پشت سر بگذارند: منتظر کمی برای طعمه ترجیحی خود باشید تا به طعمه ای کمتر مطلوب بسنده کنید. یک آزمون یادگیری بعدی-اولین بار است که چنین ارتباطی بین خودکنترلی و هوش در گونه های غیر پستاندار یافت می شود. آنهایی که آزمایش می کنند بنابراین ، این ماهی باید بین دو مورد طعمه مختلف یکی را انتخاب کند: می تواند میگو شاه خام را بلافاصله بخورد یا ارضاء میگوی چمن زنده ترجیح داده را به تأخیر بیندازد. آزمودنی می تواند هر دو گزینه را در طول دوره آزمایشی مشاهده کند و می تواند در هر لحظه منتظر بماند و در صورت خسته شدن از نگهداری میگوی علفی ، میگو شاه را بخورد. به یک کار یادگیری برای ارزیابی عملکرد شناختی. سرپایان ابتدا یاد گرفتند که یک نماد بصری را با پاداش طعمه خاص مرتبط کنند ، و سپس محققان وضعیت را برعکس کردند به طوری که پاداش یکسان با نمادی متفاوت همراه بود. آنها دریافتند که ماهی های سگ ماهی می توانند منتظر پاداش بهتر باشند و تاخیرها را تا 50 تا 130 ثانیه تحمل می کنند ، قابل مقایسه با مهره داران بزرگ مغز مانند شامپانزه ها ، کلاغ ها و طوطی ها.

  این آخرین مطالعه تمرکز بر این است که آیا ماهیان دریایی دارای نوعی حافظه اپیزودیک هستند - توانایی به یاد آوردن رویدادهای منحصر به فرد گذشته با توجه به آنچه اتفاق افتاده است ، کجا اتفاق افتاده است و چه زمانی اتفاق افتاده است. انسانها این توانایی را در حدود 4 سالگی ایجاد می کنند و با پیشرفت در دوران پیری حافظه اپیزودیک ما کاهش می یابد. این برخلاف "حافظه معنایی" است ، توانایی ما در به یاد آوردن دانش عمومی آموخته شده بدون زمینه و مکان. نشان داده شده است که یادگیری معنایی در انسان با افزایش سن نسبتاً دست نخورده باقی می ماند.

  تبلیغات

  ناحیه هیپوکامپ مغز انسان نقش مهمی در حافظه اپیزودیک ایفا می کند و تصور می شود که زوال آن در طول زمان مسئول با افزایش سن ، حافظه اپیزودیک ما کاهش می یابد. برای مدت طولانی ، دانشمندان تصور می کردند که حافظه اپیزودیک منحصر به فرد انسانی است زیرا این نوع بازیابی حافظه با تجربه آگاهانه به یاد آوردن ارتباط دارد. انسانها می توانند این جنبه ها را به صورت شفاهی بیان کنند. ارزیابی تجربه آگاهانه احتمالی در حیوانات غیر کلامی (از نظر انسان) بسیار دشوارتر است.

  نویسنده ، نویسنده ، الکس اشنل (دانشگاه کمبریج) با یک سگ ماهی در یک مخزن در Marine Biological آزمایشگاه ، چوب وودز ، توده. بزرگنمایی/نویسنده Alex Schnell (دانشگاه کمبریج) با یک ماهی قزل آلا در یک مخزن در آزمایشگاه بیولوژیکی دریایی ، Woods Hole، Mass. Grass Foundation

  با این وجود ، چندین گونه جانوری نشان داده شده است که قابلیت های حافظه "شبیه به اپیزودیک" را نشان می دهند-اصطلاحی که دانشمندان در این زمینه فرعی استفاده می کنند تا "به صراحت اذعان کنند که ما ویژگی های انسانی زبان و آگاهی درگیر در آگاهی از پیش بینی خود در زمان ، "به عنوان Schnell و همکاران. در پاورقی نوشت به عنوان مثال ، یک مطالعه در سال 1998 نشان داد که پرندگان جی می توانند به یاد بیاورند که کجا و کجا غذای علوفه را ذخیره کرده اند و غذا چیست. رفتارهای نشان دهنده حافظه شبیه به اپیزودیک نیز در سگهای جادویی ، میمونهای بزرگ ، موشها و گورخرماهی مشاهده شده است.

  شواهدی از حافظه شبیه به اپیزودیک نیز در سگ ماهی نشان داده شده است. ماهی سات فاقد هیپوکامپ است ، اما دارای ساختار و سازمان مغزی متمایز مخصوص به خود است ، همراه با لوب عمودی که شباهت هایی با اتصال و عملکرد هیپوکامپ انسان - یعنی یادگیری و حافظه - نشان می دهد. مطالعات گذشته نشان داده است که سگ ماهی به اندازه کافی آینده نگر است که می تواند رفتار علوفه را بهینه کند و می تواند جزئیات آنچه ، کجا و چه زمانی از علوفه های گذشته-نشانه های حافظه شبیه به اپیزودیک-استراتژی خود را در پاسخ به تغییر شرایط طعمه تنظیم می کند ، به خاطر بسپارد.

  اما آیا این توانایی با افزایش سن ثابت می ماند؟ شنل و همکاران مجموعه ای از آزمونهای حافظه معنایی و دوره ای را برای ماهی ساتپل برای کشف این سوال ایجاد کرد. طول عمر نسبتاً کوتاه ماهی های قزل آلا (حدود دو سال) آنها را به یک کاندید عالی برای این تحقیق تبدیل می کند.

  برای آزمایشات ، شنل و همکارانش از 24 عدد ماهی معمولی که نیمی از آنها جوان بودند (بین 10 تا 10 سال) استفاده کردند. 12 ماهگی) و نیمی از آنها پیر بودند (22-24 ماهگی ، ظاهراً معادل 90 سالگی یک انسان). همه آنها در آزمایشگاه بیولوژیکی دریایی از تخم ها پرورش داده شده و در مخازن جداگانه نگهداری می شدند. این تیم ابتدا ماهیان را برای پاسخگویی به نشانه های بصری (تکان دادن پرچم های سیاه و سفید) با علامت گذاری مکانهای خاص در مخازن خود آموزش داد.

  تبلیغات محققان دانشگاه کمبریج ، دانشگاه کان و Marine Biological آزمایشگاه در وودز هول ، ماساچوست ، مجموعه ای از آزمایشات حافظه را روی ماهی های معمولی سلفل انجام داد.

  همانطور که در کارهای قبلی اشنل در مورد تأخیر در ارضاء ، ماهی های قزل آلا می توانند شکار مورد علاقه خود را انتخاب کنند - در این مورد ، یا میگوی چمن زنده یا یک تکه گوشت میگو با اندازه یکسان در طول چهار هفته آینده ، به ماهی های قزل آلا آموزش داده شد که این دو نوع طعمه در مکانهای خاصی (که با تکان دادن پرچم مشخص می شوند) پس از یک ساعت تاخیر (برای گوشت میگو) یا سه ساعت (برای چمن ترجیح داده شده) موجود است. میگو). این دو محل تغذیه برای هر روز منحصر به فرد بود تا اطمینان حاصل شود که ماهی سات فقط یک الگو یاد نمی گیرد.

  به طور شگفت انگیزی ، شنل و همکارانش. دریافتند که همه ماهی های دریایی ، صرف نظر از سن ، می توانند توجه داشته باشند که کدام نوع طعمه ابتدا در هر مکان پرچم گذاری شده ظاهر شد و توانستند با استفاده از این مشاهده دریابند که در هر تغذیه بعدی طعمه مورد نظر خود را کجا پیدا کنند. این اولین شواهد برای یک حیوان است که به نظر می رسد هیچ گونه زوال مربوط به سن را هنگام به خاطر آوردن رویدادهای خاص نشان نمی دهد. نویسندگان معتقدند که این استحکام قابل توجه به این دلیل است که لوب عمودی در ماهی های سلفل تا چند روز آخر عمر حیوانات ، پس از توقف خوردن حیوانات ، خراب نمی شود.

  نویسندگان پیشنهاد می کنند که حیوانات ممکن است این ویژگی را در پاسخ به فشارهای تکاملی تکامل داده اند ، به ویژه از آنجا که سگ ماهی بعداً در چرخه زندگی خود جفت گیری می کند. شنل می گوید: "ماهی های سگ قدیمی به اندازه بچه های جوان در زمینه حافظه خوب بودند - در واقع ، بسیاری از بزرگترها در مرحله آزمایش بهتر عمل کردند." "ما فکر می کنیم این توانایی ممکن است به سگ ماهی در طبیعت کمک کند تا به یاد داشته باشد چه کسی آنها با هم جفت می شوند ، بنابراین به همان شریک زندگی خود برنمی گردند. " احتباس در سگ ماهی پیر-نشانه احتمالی زوال حافظه بلند مدت مربوط به سن-و همچنین علائم انحطاط در سایر ساختارهای مغزی (جدا از لوب عمودی) که در ذخیره حافظه نقش دارند.

  در در آینده ، نویسندگان فکر می کنند که بررسی دقیق نوروآناتومی ماهی های سگ دریایی مفید خواهد بود. محققان همچنین می خواهند تعیین کنند که این موجودات چه موقع دچار حافظه اپیزودیک می شوند-مدت کوتاهی پس از خروج یا بعداً؟

  "به طور کلی ، این یافته ها ماهی های معمولی را به عنوان یک مدل جالب نشان می دهند برای بررسی مقاومت در برابر کاهش سن در سیستم حافظه اپیزودیک ، "نویسندگان نتیجه گرفتند.

  DOI: مجموعه مقالات Royal Society B ، 2021. 10.1098/rspb.2021.1052 (درباره DOI ها).

خبرهای دیگر از علوم پایه