خبر

 • تک بورد - ماهی قرمز می تواند رانندگی و حرکت در محیط های زمینی را یاد بگیرد

  ماهی قرمز می تواند رانندگی و حرکت در محیط های زمینی را یاد بگیرد


  23 روز و 15 ساعت قبل

  ماهی یاد گرفت که با یک مخزن ماهی روی چرخ کار کند.
  شاید مطلب مورد علاقه ای که در تمام سال 2019 نوشتم درباره یک مطالعه تحقیقاتی بود که به موش ها رانندگی می کرد، فعالیتی که ظاهراً موش ها از آن لذت می بردند. امروز، ما داستان دیگری از حیوانات آزمایشگاهی داریم که رانندگی می‌کنند، اما این بار رانندگان مورد بحث پستانداران نبودند، آنها ماهی‌های قرمز بودند که یاد گرفتند چگونه یک وسیله نقلیه با ماهی را در

  اولین سوالی که اکثر مردم در این مرحله می پرسند این است که "چرا؟" در مطالعه موش‌های رانندگی در سال 2019، محققان سعی داشتند استرس محیطی را مطالعه کنند و رانندگی فعالیتی است که باعث کاهش سطح استرس در موش‌ها شد. این مطالعه که توسط شاچار گیوون و همکارانش در دانشگاه بن گوریون در نقف در اسرائیل انجام شد و در پژوهش های رفتاری مغز منتشر شد، با هدف کشف چیزی کمی متفاوت بود.

  به طور خاص، ایده این بود که ببینیم آیا مهارت های ناوبری ماهی ها جهانی است و در محیط های بسیار ناآشنا کار می کند، مفهومی که به عنوان روش انتقال دامنه شناخته می شود. و باید اعتراف کنید، راندن یک مخزن در داخل یک محفظه در یک آزمایشگاه تحقیقاتی محیطی کاملاً ناآشنا برای ماهی قرمز است.

  مخزن ماهی خوب—چه سرعتی دارد؟

  FOV در اصل یک تانک ماهی روی چرخ است. برخلاف موش‌های متحرک، هیچ کنترل فیزیکی برای یادگیری استفاده از ماهی وجود ندارد. در عوض، یک دوربین رو به پایین موقعیت ماهی را در مخزن ردیابی می کند. اگر ماهی نزدیک یکی از دیواره‌های مخزن باشد و رو به بیرون باشد، از الگوریتم کنترل ماهی (که روی Raspberry Pi 3B+ اجرا می‌شود) برای حرکت دادن FOV در آن جهت استفاده می‌شود. اگر FOV در 20 سانتی‌متری دیواره‌های محیط خشکی، محفظه‌ای 4×3 متری قرار گیرد، یک حسگر لیدار روی همان دکل، الگوریتم کنترل ماهی را لغو می‌کند.

  شش ماهی در آزمایش شرکت کردند و آموزش رانندگی در جلسات 30 دقیقه ای، سه بار در هفته، هر دو روز یکبار. برای شروع، اگر ماهی ها از مرکز محفظه به سمت یک هدف (تخته موجدار صورتی) حرکت کنند، جایزه می گرفتند.

  ماهی در واقع رانندگی FOV را یاد گرفت و در آن مهارت بیشتری پیدا کرد. عملیات آن در طول زمان هم از نظر دستیابی به وظایف (پیمایش به یک هدف) و هم در زمان صرف شده برای تکمیل آن کار. نویسندگان می‌خواستند بررسی کنند که ماهی‌ها فقط مجموعه‌ای از حرکات را برای کسب جایزه حفظ نمی‌کنند، بنابراین برخی از آزمایش‌ها را با یک موقعیت شروع جدید در داخل محفظه تکرار کردند یا اهداف طعمه‌ای که رنگ متفاوتی داشتند اضافه کردند.

  < p> نه تنها ماهی قرمز قادر به کنار آمدن با این تغییرات بود، بلکه می‌توانست از زوایای مختلف به اهداف نزدیک شود و این نشان می‌دهد که حیوانات نمایشی درونی از دنیای اطراف خود دارند. و این با وجود این واقعیت است که رابط بین هوا، دیواره‌های پلکسی مخزن و آب انکسارهای غیرخطی ایجاد می‌کند که احتمالاً در دید ماهی کاملاً متفاوت از محیطی است که آن چشم‌های ماهی در آن تکامل یافته‌اند.

  شاید ماهی قرمز آنقدرها که جوک ها فکر می کنیم فراموشکار نباشند.

  تحقیقات مغزی رفتاری. DOI 2022: 10.1016/j.bbr.2021.113711 (درباره DOI).


  تگ ها:

  ماهی , قرمز , تواند , رانندگی , حرکت , محیط , زمینی , بگیرد


  v 7
خبرهای دیگر از علوم پایه