خبر

 • تک بورد - ماموریت ناسا چهار فضانورد را با هواپیماهای SpaceX به مدار زمین پرتاب می کند

  ماموریت ناسا چهار فضانورد را با هواپیماهای SpaceX به مدار زمین پرتاب می کند
  26 روز و 16 ساعت قبل

  چه اتفاقی افتاده؟ ناسا روز گذشته با انجام یک مأموریت منظم به ایستگاه فضایی بین المللی ، با استفاده از یک فضاپیمای تجاری که توسط اسپیس ایکس ساخته و اداره می شود ، خدمه ای را به مدار فرستاد. موشک با موفقیت پرتاب شد ، کپسول خدمه را در مدار قرار داد و برای استفاده مجدد در مأموریت بعدی ، شش ماه دیگر ، دوباره به زمین نشست.

  دیروز با راه اندازی "انعطاف پذیری" SpaceX جهشی بزرگ به سمت سفرهای تجاری فضایی مشاهده شد. چهار فضانورد در حال مسافرت به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) هستند و انتظار می رود 27 ساعت کامل قبل از پیاده شدن از ماهواره برای 6 ماه اقامت در غلاف بمانند.

  کپسول یا Crew Dragon ، فضانوردانی که فضانوردان در آن مستقر شده اند ، ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد ، همچنین موشک قابل استفاده مجدد Falcon 9 که با موفقیت غلاف را به مدار پرتاب کرد.

  یک مأموریت مقدماتی با استفاده از فضاپیمای Crew Dragon دو فضانورد را به محل ISS در ماه مه بازگشت ، اما طبق گفته ناسا روز گذشته "اولین پرواز عملیاتی" بود.

  به دلیل شرایط آب و هوایی ، 50٪ شانس پرتاب داشت اما این هواپیما با موفقیت در ساعت 7:27 بعد از ظهر راه اندازی شد. ET بر فراز اقیانوس اطلس ، موشک Falcon 9 از Crew Dragon جدا شد و مسیر خود را معکوس کرد و با موفقیت بر روی سکویی فرود آمد که مودبانه منتظر ورود آن بود.

  هفته گذشته بود که ناسا اجازه SpaceX را به SpaceX داد سفر فضایی منظم را برای فضانوردان خود فراهم کند. این سفر ، با پرتاب چهار خدمه به ISS ، یک مأموریت منظم است که با نام Crew-1 شناخته می شود. SpaceX که اکنون دارای گواهینامه است ، ظاهراً به عنوان یک منبع تجاری برای مأموریت های آینده ، از جمله پرتاب بعدی در شش ماه دیگر با استفاده از همان موشک قابل استفاده مجدد Falcon-9 ، آورده خواهد شد.

  یکی از اعضای خدمه ، Victor J. Glover ، از نظر تاریخی اولین فضانورد سیاه پوست در 20 سال فعالیت خدمه خود به صفوف ISS پیوست. آقای گلوور گفت: "من قبل از خودم همكاران شگفت انگیزی داشتم كه واقعاً می توانستند این كار را بكنند ، و افراد شگفت انگیزی وجود دارند كه پشت سر من قرار می گیرند."

  انتظار می رود انعطاف پذیری روی ISS امشب ساعت 11 شب ET

خبرهای دیگر از علوم پایه