خبر

 • تک بورد - فایزر می گوید قرص ضد ویروسی آن می تواند 89 درصد از بستری شدن و مرگ ناشی از کووید را کاهش دهد

  فایزر می گوید قرص ضد ویروسی آن می تواند 89 درصد از بستری شدن و مرگ ناشی از کووید را کاهش دهد
  21 روز و 15 ساعت قبل

  داروی خوراکی کووید-19 دومین دارویی است که نتایج آزمایشی امیدوارکننده ای را به همراه دارد.
  قرص ضد ویروسی تولید شده توسط فایزر در آزمایشی که شامل 774 فرد تازه آلوده در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید بود، بستری شدن و مرگ ناشی از کووید-19 را تا حدود 89 درصد کاهش داد. این بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده در روز جمعه توسط این شرکت است. داده های کامل هنوز منتشر، منتشر یا مورد بررسی قرار نگرفته است.

  با این وجود، فایزر گفت که نتایج به‌اندازه کافی امیدوارکننده به نظر می‌رسند که یک کمیته مستقل نظارت بر داده‌ها پایان کارآزمایی را زودتر توصیه کرد. فایزر گفت اکنون قصد دارد داده های خود را در اسرع وقت برای مجوز استفاده اضطراری (EUA) به سازمان غذا و دارو ارسال کند.

  ضد ویروس خوراکی Pfizer - PF-07321332 - دومین دارویی است که تولید می کند. buzz به عنوان یک درمان آسان برای استفاده و بسیار موثر COVID-19. ماه گذشته، مرک اعلام کرد که درمان ضد ویروسی خوراکی آن، مولنوپیراویر، خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ ناشی از COVID-19 را در افراد تازه آلوده و در معرض خطر تقریباً 50 درصد کاهش می دهد. Merck برای EUA درخواست داده است، و مشاوران FDA درخواست را در 30 نوامبر بررسی خواهند کرد.

  مزایا

  اگرچه کارشناسان بهداشت از داشتن داروهای موثر تا حد امکان برای مبارزه با این مخرب خوشحال هستند. همه گیر، فایزر به طور نه چندان ظریف به مزایای PF-07321332 نسبت به مولنوپیراویر اشاره کرده است. فراتر از اثربخشی بهتر (89 درصد در مقابل 50 درصد)، فایزر در بیانیه مطبوعاتی خود اشاره کرد که PF-07321332 "از آزمایشگاه‌های Pfizer منشا گرفته است." در واقع، توسعه آن با کار فایزر برای یافتن درمانی برای SARS-CoV-1 پس از شیوع سارس در سال 2002 آغاز شد. به نظر می رسد برجسته کردن این واقعیت، ضربه ای به مولنوپیراویر مرک است که سال ها پیش در یک آزمایشگاه تحقیقاتی دانشگاهی در دانشگاه اموری متولد شد. Merck تنها در سال 2020 حقوق این دارو را در طول توسعه در مراحل آخر علیه COVID-19 خریداری کرد.

  Pfizer همچنین خاطرنشان کرد که PF-07321332 "شواهدی دال بر تداخلات DNA جهش زا نشان نداده است"، یک ضربه آشکار دیگر در مولنوپیراویر. . PF-07321332 یک داروی مهارکننده پروتئاز است. این دارو با مهار یک آنزیم خاص به نام پروتئاز که در SARS-CoV-2 و سایر کروناویروس ها یافت می شود، کار می کند. پروتئاز با جدا کردن رشته‌هایی از پروتئین‌ها به واحدهای کوچک‌تر که عملکردی هستند و برای توانایی ویروس در ساختن کپی‌های عفونی از خود حیاتی هستند، نقش مهمی برای ویروس بازی می‌کند. با مهار پروتئاز، PF-07321332 از تکثیر SARS-CoV-2 جلوگیری می کند.

  تبلیغات

  در مقابل، مولنوپیراویر SARS-CoV-2 را با ظاهر شدن به عنوان بلوک ساختمانی برای کد ژنتیکی ویروس، که در داخل است، خنثی می کند. شکل RNA هنگامی که RNA پلیمراز وابسته به RNA ویروس - آنزیمی که کپی‌هایی از کد RNA SARS-CoV-2 می‌سازد - دارو را در رشته‌های RNA جدید ترکیب می‌کند، آن رشته‌ها محکوم به فنا هستند و ویروس قادر به ایجاد کپی‌های زنده از خود نیست. اگرچه داده‌های اولیه آزمایش‌های حیوانی و انسانی نشان می‌دهد که مولنوپریاویر بی‌خطر است، این احتمال وجود دارد که این دارو به کد ژنتیکی انسان نیز آسیب برساند. به همین دلیل، بعید است که این دارو در دوران بارداری استفاده شود.

  اطلاعات محدود

  در حال حاضر، تنها مقدار کمی از داده ها برای ارزیابی کامل PF-07321332 در دسترس است. بر اساس بیانیه مطبوعاتی فایزر، 774 نفر که به تازگی مبتلا به SARS-CoV-2 تشخیص داده شده و در معرض خطر بالای ابتلا به کووید-19 شدید بودند، در یک کارآزمایی ثبت نام کردند. از این تعداد، 389 نفر PF-07321332 و یک داروی ضد ویروس HIV به نام ریتوناویر را ظرف سه روز پس از بروز علائم دریافت کردند و 385 نفر دارونما و مراقبت استاندارد دریافت کردند. فایزر گفت (ریتوناویر به کاهش متابولیسم و ​​تجزیه PF-07321332 در بدن کمک می کند تا بتواند برای مدت طولانی تری فعال باشد.) پس از 28 روز، تنها سه بیمار تحت درمان با PF-07321332 در بیمارستان بستری شدند و صفر فوت کرد. در همین حال، 27 شرکت کننده در گروه دارونما در بیمارستان بستری شدند و هفت نفر فوت کردند. این امر باعث کاهش 89 درصدی خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ می شود.

  Pfizer همچنین به بررسی اثرات دارو در افرادی که در عرض پنج روز پس از شروع علائم کووید-19 تحت درمان قرار گرفته اند، پرداخت. در آن کارآزمایی با 1219 نفر، 607 نفر PF-07321332 و ریتوناویر را ظرف پنج روز دریافت کردند. تنها شش نفر از افراد تحت درمان در بیمارستان بستری شدند و هیچ کدام فوت نکردند. از میان 612 نفر در گروه های دارونما، 41 نفر در بیمارستان بستری شدند و 10 نفر فوت کردند. این کارآزمایی حدود 85 درصد کاهش خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ را نشان می‌دهد.

  در مورد ایمنی، فایزر گفت که اثرات خفیفی تقریباً بین گروه‌های تحت درمان و دارونما (19 درصد در مقابل 21 درصد) گزارش شده است. همچنین، تعداد بیشتری از افراد دریافت کننده دارونما عوارض جانبی جدی را گزارش کردند (1.7 درصد در مقابل 6.6 درصد)، و بیشتر از افرادی که تحت درمان با PF-07321332 قرار گرفتند، از آزمایش خارج شدند (2.1 درصد در مقابل 4.1 درصد).

  اگر مجوز PF-07321332 اعطا شود، فایزر می‌گوید که دارو را با قیمت‌های درجه‌بندی بر اساس سطح درآمد کشورها عرضه می‌کند. اما کارشناسان در حال حاضر نسبت به توزیع عادلانه دارو بر اساس نابرابری قابل توجه در توزیع واکسن کووید-19 فایزر تردید دارند.

خبرهای دیگر از علوم پایه