خبر

 • تک بورد - طوفان ایدا به لوئیزیانا برخورد کرد و سپس واقعاً ضعیف نشد. چرا؟

  طوفان ایدا به لوئیزیانا برخورد کرد و سپس واقعاً ضعیف نشد. چرا؟
  23 روز و 7 ساعت قبل

  این تضعیف کند در تضاد کامل با یک طوفان معمولی است.
  طوفان ایدا روز یکشنبه ساعت 11:55 صبح به وقت محلی (16:55 UTC) با وزش باد شدید 150 مایل در ساعت به ایالت لوئیزیانای جنوبی ایالات متحده رسید. چشم متمایز طوفان به جنوبی ترین بندر دریایی این ایالت ، پورت فورچون منتقل شد و باعث تخریب ساختمان ها و پراکندگی قایق هایی شد که در این نزدیکی لنگر انداخته بودند.

  اما ایدا در اینجا متوقف نشد. به نظر می رسد که ایدا به جای تضعیف حرکت خود به سمت شمال به سمت شهرهای بزرگتر نیواورلئان و باتون روژ ، سازمان خود را با چشم متمایز و حتی گردابهای کوچک که در اطراف مرکز طوفان می چرخند حفظ کند.

  من 4 مورد را شمارش می کنم. گردابهای گردان در اطراف قسمت بیرونی چشم #آیدا می چرخند که در زمینه ابر کم نمایان است. و چشم اکنون *کاملاً بر خشکی *است! فکر نمی کنم این را قبلاً با طوفان بر روی زمین دیده بودم. #GOES16 pic.twitter.com/34i1ovISZp

  - دن لیندسی (@DanLindsey77) 29 آگوست 2021

  آیدا انواع مختلفی از ویرانی را به لوئیزیانا آورد. طوفان آن مناطق ساحلی را تحت تأثیر قرار داد و سطح آب را در سطح دریاچه Pontchartrain در نزدیکی نیواورلئان به سطح سیل رساند. باران های شدید مناطق کم ارتفاع این ایالت را در برگرفت.

  اما احتمالاً زیانبارترین جنبه طوفان برای اکثر مردم لوئیزیان از باد طوفان ناشی شده است-درختان را به هزاران خانه کوبید و برق بیش از 1 خانه را قطع کرد. میلیون مشتری این تقریباً نیمی از جمعیت ایالت و تقریباً همه مناطق شهری باتون روژ و نیواورلئان را تحت تأثیر قرار داد و ممکن است تلاش های اولیه برای بازیابی را فلج کند.

  این به این دلیل است که باد ایدا همچنان زوزه می کشید. بیش از دو ساعت پس از فرود آمدن ، در ساعت 2 بعد از ظهر CT ، برآورد شد که بادهای آیدا تنها 5 مایل بر ساعت به 145 مایل در ساعت کاهش یافته است. در ساعت 4 بعد از ظهر حداکثر بادهای طوفان همچنان 130 مایل در ساعت بود. در ساعت 10 شب ، بیش از 10 ساعت پس از فرود ، آیدا همچنان طوفان دسته 2 را با وزش باد 105 مایل بر ساعت برآورد کرد.

  تبلیغات

  این تضعیف کند در تضاد کامل با یک طوفان معمولی است. بر اساس یک مدل ساده برای طوفان زمین گیر ، انتظار می رفت طوفانی مانند ایدا پس از چهار ساعت از 150 به 100 مایل در ساعت و پس از 10 ساعت به 70 مایل در ساعت برسد. پس چرا آیدا شدت مخرب خود را برای مدت طولانی حفظ کرد؟

  برخی از این موارد به دلیل جغرافیا است. ساحل لوئیزیانا عمدتاً از زمین باتلاقی و باتلاقی تشکیل شده است که به سختی از سطح دریا بالاتر است. هر کسی که تا به حال Interstate 10 را در لوئیزیانا رانده است این را می داند. پل طولانی حوضه آتچافالایا بین لافایت و باتون روژ از بالای زمین باتلاقی به ظاهر بی پایان می گذرد و این منطقه در فاصله 50 مایلی از ساحل به سمت داخل واقع شده است. وقتی آیدا به لوئیزیانا نزدیک شد ، طوفان آن آب گرم را از داخل خلیج مکزیک بیرون راند. این امر به طوفان اجازه می دهد تا به حرکت خود در "آب" ادامه دهد ، حتی اگر ده ها مایل به سمت ایالت حرکت کرده باشد. ضعف آهسته آیدا نیز توسط "اثر اقیانوس قهوه ای" تأمین شد ، که در آن گرمای نهان از خاکهای بسیار مرطوب می تواند محیط غنی از رطوبت اقیانوس را تقلید کند. باتلاق های جنوبی لوئیزیانا محیط های مناسبی برای این نوع گرمایش پنهان هستند. آیدا به دلیل حرکت نسبتاً آهسته اش ، کمتر از 10 مایل در ساعت به سمت شمال ، چندین ساعت را در محیط مرطوب تر گذراند.

  آیدا سرانجام یک شبه تسلیم زمین خشک تر شد و تا صبح دوشنبه در یک طوفان گرمسیری ضعیف شده است. امروزه باید در حال حرکت بر فراز می سی سی پی به سرعت تضعیف شود. با این حال ، ممکن است تا اواخر پنجشنبه سیستم کافی برای فشار کم باقی بماند ، اما به بقایای آیدا اجازه می دهد تا پس از ظهور در اقیانوس اطلس و شکافتن آن به شمال شرقی ، تبدیل به یک طوفان فرا گرمسیری شوند. خلاصی خوبی.

خبرهای دیگر از علوم پایه