خبر

 • تک بورد - شیوع جدید ابولا از فردی است که 5 سال زودتر به آن مبتلا شده بود

  شیوع جدید ابولا از فردی است که 5 سال زودتر به آن مبتلا شده بود


  10 ماه قبل

  ما می دانستیم که ویروس می تواند خاموش شود اما نمی تواند این کار را برای پنج سال انجام دهد.
  یک گروه تحقیقاتی بزرگ بین المللی امروز مقاله ای را منتشر کرد که نشان می دهد ویروس ابولا می تواند از پنج سال خواب خارج شده و باعث شیوع جدید عفونت ها شود. در حالی که این اولین نمونه ای نیست که ابولا از فردی که قبلاً آلوده شده بود دوباره ظاهر شد ، نتایج جدید مدت زمان خطر را به میزان قابل توجهی افزایش می ده

  در حال حاضر ، ما ایده چندانی نداریم که چگونه و کجا ویروس در بدن انسان باقی می ماند. اما در حال حاضر ده ها هزار نفر از افرادی که از عفونت های قبلی جان سالم به در برده اند وجود دارد ، بنابراین منطقه ای است که تحقیقات فوری ضروری است.

  شیوع مجدد

  ملت آفریقا گینه تجربه کرد شیوع ابولا در ماه ژانویه سال 2021 هنگامی که یک پرستار بیمار شد ، شروع شد. به دلیل تشخیص اشتباه ، وی بلافاصله منزوی نشد و اجازه انتشار ویروس را داد. خوشبختانه ، شیوع وسیعی که در همان منطقه از سال 2013 تا 2016 رخ داد ، باعث شد که مقامات بهداشتی محلی تجهیزات تشخیصی پیچیده ای را از جمله دستگاه های RT-PCR زمان واقعی که برای آزمایش COVID-19 استفاده می شود ، بدست آورند. این امر در نهایت به مقامات اجازه داد تا تشخیص دهند که ابولا عامل بیماری او است ، 15 مورد دیگر را شناسایی کرده و اقداماتی را انجام دادند که شیوع بیماری را متوقف کرد. در مجموع ، 12 نفر از 16 فرد مبتلا جان خود را از دست دادند.

  به منظور درک بهتر منبع و گسترش شیوع ، از نمونه های این بیماران برای به دست آوردن ژنوم ویروس در پشت شیوع استفاده شد. این فرایند امکان مقایسه توالی ژنوم را با شیوع های قبلی و نمونه های گرفته شده از خفاش ها که می توانند ویروس را نیز حمل کنند ، می دهد. سپس تجزیه و تحلیل تکاملی می تواند نحوه ابتلای اولین بیمار را نشان دهد.

  اما در این مورد ، تجزیه و تحلیل نتیجه عجیبی به همراه داشت. همه موارد در یک گروه تنگ قرار گرفتند که در گروه انواع ویروسی قرار گرفته بودند که باعث شیوع 2013-2016 در همان منطقه شده بود. این موارد شامل جهش هایی بود که فقط در زمان شیوع اولیه رخ داده بود و در هیچ گروه خفاشی یافت نشد.

  به تنهایی ، این نتیجه کاملاً تکان دهنده نیست. این احتمال وجود دارد که این ویروس بدون جلب توجه مقامات بهداشتی در سطوح پایین در جمعیت های منزوی گردش کند. اگر بخواهد این کار را انجام دهد ، به جهش ها ادامه می دهد. با این حال ، فشار ناشی از شیوع 2021 تفاوت چندانی با آنچه در سال 2016 منتشر شده بود ، نداشت. مانند این است که بخش اعظمی از این دوره را بین زمان یخ زده گذرانده است.

  انیمیشن تعلیق شده

  برای اینکه گونه 2021 از زمان شیوع 2013-2016 جهش های بسیار کمی در خود داشته باشد ، باید نرخ جهش طبیعی آن تا پنج برابر کاهش می یافت. روش جایگزین این است که ، مانند موردی که قبلاً ذکر شد ، ویروس در فردی که در شیوع قبلی از عفونت بهبود یافته بود ، خاموش بود. این ویروس تا 500 روز پس از برطرف شدن عفونت ها در مایع منی یافت شده است و حداقل یک مورد انتقال پس از این مدت وجود داشته است. اما شیوع جدید به خواب بیش از سه برابر بیشتر نیاز دارد.

  مطالعات گذشته نشان می دهد که این نوع تداوم غیر معمول است. اما در حال حاضر بیش از 17000 بازمانده از شیوع قبلی وجود دارد ، بنابراین مطمئناً فرصتی برای وقوع یک رویداد نادر وجود دارد. بسیار کمتر مکانیسم اجازه می دهد تا آن را به خواب می رود. تنها ویروسهای RNA که عامل ایجاد عفونتهای طولانی مدت (رتروویروسها) نامیده می شوند ، این کار را با ادغام کپی DNA خود در ژنوم میزبان انجام می دهند. اما به نظر می رسد ابولا هیچ یک از ژن های مورد نیاز برای این کار را ندارد.

  راه حل واضح این است که با بازماندگان ابولا برای بررسی عفونت های مداوم همکاری کنید - چیزی که ممکن است در یک برنامه نظارت کلی تر ادغام شود. با توجه به خطر آشکار خواب طولانی مدت. اما این چالش های خاص خود را دارد. زنده ماندن ابولا در بسیاری از جوامعی که به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته اند یک ننگ است ، زیرا افرادی که از عفونت خود بیشتر زنده مانده اند اغلب شغل و مسکن خود را از دست می دهند. بنابراین لزوماً استخدام افراد برای همکاری با جامعه تحقیقاتی در این پروژه آسان نخواهد بود. در حال آزمایش هستند ؛ آنها برای کمک به مهار شیوع بیماری در چند سال گذشته مستقر شده اند. همراه با تغییر وضعیت بهداشت عمومی در آفریقا ، این تحولات ممکن است باعث تغییر در درک اجتماعی افراد مبتلا نیز شود.

  طبیعت ، 2021. DOI: 10.1038/s41586-021-03901-9 (درباره DOI ها).


  تگ ها:

  شیوع , جدید , ابولا , فردی , زودتر , مبتلا


  v 25
خبرهای دیگر از علوم پایه