خبر

 • تک بورد - شرکت Blue Origin با رد شکایت علیه ناسا از سوی قاضی با شکست شدید مواجه شد

  شرکت Blue Origin با رد شکایت علیه ناسا از سوی قاضی با شکست شدید مواجه شد
  3 روز و 7 ساعت قبل

  رویاهای فرود روی ماه Blue Origin در حکم یک صفحه ای از ریل خارج شد.
  برای Blue Origin، ماه عسل به پایان رسیده است.

  در تابستان امسال، این شرکت شکایتی علیه ناسا تنظیم کرد و ادعا کرد که این آژانس هنگام اعطای قرارداد برای سیستم فرود انسانی، که قصد دارد فضانوردان را به ماه، به SpaceX برساند، الزامات خود را نادیده گرفته است. امروز، دادگاه دعاوی فدرال در یک حکم یک صفحه ای این پرونده را رد کرد و به فصل پرآشوب رابطه بین راه اندازی پرتاب فضایی تحت حمایت جف بزوس و دولت فدرال پایان داد.

  این حکم کوتاه بود، صرفاً درخواست دولت فدرال برای اخراج بدون پرداختن به جزییات. قاضی ریچارد ای. هرتلینگ تا 18 نوامبر به Blue Origin و دولت فرصت داده است تا نظر کامل را قبل از انتشار عمومی اصلاح کنند.

  ادامه مطلب

  این احتمالاً چرا Blue Origin به جایزه فرودگر ماه ناسا اعتراض می‌کند. Blue Origin در بیانیه‌ای گفت: «دعوای حقوقی ما با دادگاه ادعاهای فدرال، مسائل ایمنی مهم در فرآیند تدارکات سیستم فرود انسانی را نشان می‌دهد که هنوز باید به آنها رسیدگی شود». بازگشت ایمن فضانوردان به ماه از طریق مدل مشارکت عمومی-خصوصی ناسا نیازمند یک فرآیند خرید بدون پیش داوری در کنار سیاست صحیحی است که سیستم‌های اضافی را در خود جای داده و رقابت را ترویج می‌کند.»

  جف بزوس آشتی‌جویانه‌تر بود و در توییتی گفت: "این تصمیمی نیست که ما می‌خواستیم، اما به قضاوت دادگاه احترام می‌گذاریم و برای ناسا و اسپیس ایکس در قرارداد آرزوی موفقیت کامل داریم."

  Blue Origin ادعا کرد که ناسا در اعطای جایزه به اسپیس ایکس، این الزام را نادیده گرفته است که پیشنهاد دهندگان یک بررسی آمادگی پرواز (FRR) برای هر بخش از سیستم های فرود ارائه دهند. چنین جلساتی به مقامات ناسا اجازه می دهد تا در مورد آنچه در طول یک ماموریت اتفاق می افتد مطلع شوند و فرصت مهمی برای نظارت بر مشارکت های دولتی و خصوصی به آنها می دهد. Blue Origin گفت که درخواست ناسا برای مناقصه مستلزم یک FRR برای هر پرتاب است و پیشنهاد SpaceX فقط یکی از بیش از دوجین پرتاب را پوشش می‌دهد.

  تبلیغات

  تصمیمی که ما می‌خواستیم نیست، اما به قضاوت دادگاه احترام می‌گذاریم. و آرزوی موفقیت کامل برای ناسا و اسپیس ایکس در این قرارداد. pic.twitter.com/BeXc4A8YaW

  — جف بزوس (@JeffBezos) 4 نوامبر 2021

  SpaceX یک FRR برای پرتاب فضاپیمایی که فضانوردان را به ماه می برد ارسال کرده بود. اما نه برای 14 پرتاب Starship که پیشران را به مدار می برد و نه برای یک پرتاب اضافی که هدف آن اصلاح شده است.

  قبل از طرح شکایت، Blue Origin و Dynetics شکایت هایی را به دفتر پاسخگویی دولت ارائه کردند. . در پاسخ، GAO گفت، در حالی که SpaceX نیاز به ارائه FRR های اضافی داشت، حذف از پیشنهاد اولیه نتیجه جایزه را تغییر نمی داد. Blue Origin همچنین گفت که ناسا باید چندین جایزه می گرفت زیرا این اولویت اولیه آژانس بود. این شرکت همچنین گفت که ناسا به طور غیرمنصفانه این جایزه را بر اساس قیمت انجام داده است، که در درخواست برای مناقصه اولویت بالایی نداشته است.

  ادامه مطلب

  در اینجاست که چرا Blue Origin فکر می‌کند ادامه اعتراض به ناسا موجه است. GAO هر دو استدلال را رد کرد و گفت که «ناسا قانون یا مقررات تدارکات را نقض نکرده است. تصمیم گرفت فقط یک جایزه بسازد. اعلامیه ناسا بیان می‌کرد که تعداد جوایزی که این آژانس می‌دهد منوط به میزان بودجه موجود برای این برنامه است. پیشنهاد SpaceX بالاترین امتیاز را داشت و 2.9 میلیارد دلار بود که بسیار کمتر از Blue Origin یا Dynetics بود.

  Blue Origin در دادخواست خود گفت که اگر می دانست که ناسا قرار است FRR ها را نادیده بگیرد و هزینه را در اولویت قرار دهد، این شرکت "یک طرح اساساً متفاوت HLS را پیشنهاد می کرد" و "به طور کامل مهندسی و پیشنهاد می کرد." معماری متفاوت با تفاوت‌های متناظر در مدیریت فنی و امتیازات قیمت.»

  با کنار گذاشته شدن شکایت Blue Origin، به نظر می‌رسد ناسا در حال پیشبرد قرارداد SpaceX خود است. «پنجشنبه به ناسا اطلاع داده شد که دادگاه دعاوی فدرال ایالات متحده اعتراض به پیشنهاد شرکت Blue Origin را رد کرده و از انتخاب ناسا برای توسعه و نمایش یک فرودگر ماه انسان مدرن حمایت کرده است. ناسا در اسرع وقت کار خود را با اسپیس ایکس تحت قرارداد گزینه A از سر خواهد گرفت.

خبرهای دیگر از علوم پایه