خبر

 • تک بورد - سال 2021 ششمین سال گرم ترین سال جهان بود

  سال 2021 ششمین سال گرم ترین سال جهان بود


  14 روز و 16 ساعت قبل

  لانینا در اقیانوس آرام به معنای عدم ثبت رکورد جدید بود، اما گرمایش به سرعت ادامه دارد.
  ما هنوز در جریان اجرای یک آزمایش خطرناک بر روی سیستم آب و هوای زمین هستیم، و می‌توانیم به طور دوره‌ای نتایج را بررسی کنیم - مانند موش‌های آزمایشگاهی که در حال بررسی هستند. نمودارها روی تخته سفید در سراسر اتاق. و دوباره آن زمان است.

  هر سال، دمای کره زمین را می توان با پیش بینی های ناشی از فیزیک گازهای گلخانه ای مقایسه کرد. تعدادی از گروه ها در سراسر جهان مجموعه داده های دمای سطح جهانی را حفظ می کنند. به دلیل روش‌های کمی متفاوت آنها برای محاسبه میانگین جهانی و مجموعه‌های کمی متفاوت از اندازه‌گیری‌های دما که در این محاسبه وارد می‌شوند، این مجموعه داده‌ها همیشه دقیقاً به یک پاسخ نمی‌رسند. به اندازه کافی نزدیک شوید و تفاوت هایی را در نقاط داده مشاهده خواهید کرد که می تواند به تفاوت در رتبه بندی مربوطه آنها در گرم ترین سال ها تبدیل شود. از سوی دیگر، تصویر بزرگ در سراسر آنها دقیقاً یکسان به نظر می رسد.

  ناسا، NOAA، و گروه زمین برکلی هر کدام امروز داده های پایان سال خود را برای سال 2021 منتشر کردند، در حالی که آژانس هواشناسی ژاپن اعداد (JMA) و مرکز اروپا برای پیش بینی هوای متوسط ​​(ECMWF) قبلاً منتشر شده بود. همه آنها امسال رتبه های مشابهی داشتند. همه به جز ECMWF آن را به عنوان ششمین سال گرم ترین سال ثبت شده قرار دادند، در حالی که ECMWF آن را در رتبه پنجم قرار داد. به سال های 2015 و 2018 بسیار نزدیک بود، بنابراین رتبه های پنجم تا هفتم تقریباً مساوی هستند. آنچه برای همه مجموعه داده‌ها صادق است این است که هفت سال گذشته گرم‌ترین هفت سال ثبت شده است.

  مجموعه‌های داده مختلف از خطوط پایه متفاوتی استفاده می‌کنند - یک نقطه صفر دلخواه ریاضی برای ترسیم نقاط داده - بنابراین آنها را با هم مقایسه کنید. می تواند کمی ماشین حساب کار کند. برکلی زمین اشاره می کند که سال 2021 با 1.21 درجه سانتیگراد (2.17 درجه فارنهایت) گرمتر از میانگین 1850-1900 است. ناسا آن را 0.85 درجه سانتیگراد (1.52 درجه فارنهایت) گرمتر از خط پایه 1951-1980 ثبت کرده است.

  به دلیل تنوع طبیعی، سالهای فردی کمی بالاتر یا پایین تر از خط روند بلندمدت خواهند بود. آب و هوا رایج‌ترین عاملی که توضیح می‌دهد چرا یک سال به جایی رسیده است، نوسان جنوبی ال نینو (ENSO) است. این ریزش آب های سطحی گرم و آب های عمیق تر سردتر در سراسر اقیانوس آرام استوایی - و روشی که بر گردش جوی بالای آن تأثیر می گذارد - بر الگوهای آب و هوا در سراسر جهان تأثیر می گذارد. سال گذشته کاملاً در رده La Niña قرار داشت، با آب خنک‌تر در سراسر اقیانوس آرام. این اثر کاهش میانگین دمای سطح جهانی را دارد.

  در سال 2020، اقیانوس آرام در نزدیکی یک ایالت ال نینو (آب گرم) قبل از فرود به شرایط لانینا شروع شد. اما سال 2021 به طور کلی شاهد لانینا بودیم. بنابراین، در حالی که سال 2020 تقریباً سال 2016 را به عنوان گرم ترین سال ثبت شده ثبت کرده است، سال 2021 به این رقم نرسید. با توجه به اینکه چشم انداز فعلی ENSO در اواخر بهار امسال به حالت خنثی بازگشته است، احتمالاً سال 2022 کمی گرمتر از سال 2021 خواهد بود.

  در حالی که دمای هوا در سطح متغیر است، برآورد گرمای کل محتوای اقیانوس ها (که انرژی بسیار بیشتری نسبت به جو دارند) به طور قابل توجهی سازگارتر هستند. آخرین به‌روزرسانی نشان می‌دهد که سال 2021 رکورد جدیدی را به ثبت رسانده است، زیرا گرمای محبوس شده توسط یک اثر گلخانه‌ای تقویت‌کننده به‌طور اجتناب‌ناپذیر در اقیانوس‌های زمین انباشته می‌شود.

  البته، در سیستم آب و هوایی ما در طول یک سال بسیار بیشتر از آنچه که می‌توانیم اتفاق می‌افتد. با یک عدد نشان داده شده است. برای مثال، دمای استرالیا و آلاسکا به میانگین 1951-1980 نزدیک‌تر بود، در حالی که چین گرم‌ترین سال خود را در تاریخ خود تجربه کرد. اروپا رکورد جدیدی را برای گرمای تابستان ثبت کرد و شرایط خشک را تقویت کرد که منجر به آتش‌سوزی‌های وحشتناک در یونان شد.

  نقشه دمای جهانی از مجموعه داده برکلی زمین. مناطق زمین برکلی که برای ثبت یک رکورد (یا نزدیک به رکورد) در مجموعه داده برکلی زمین برجسته هستند. برکلی زمین فجایع ایالات متحده بیش از یک میلیارد دلار خسارت در سال گذشته به بار آورد. NOAA

  این یک داستان مشابه در غرب ایالات متحده بود، با خشکسالی فراگیر که آتش سوزی های متعددی را به همراه داشت. شمال غرب اقیانوس آرام موج گرمای بی‌سابقه‌ای را در ماه ژوئن تجربه کرد، در حالی که سرمای غیرمعمول فوریه در تگزاس مرگبار شد زیرا خطوط گاز طبیعی منجمد (و سایر مشکلات) باعث قطعی طولانی مدت برق شد. به طور کلی، این چهارمین سال گرمترین سال ثبت شده در ایالات متحده بود.

  NOAA از سال 1980 رکوردی از بلایای میلیارد دلاری (تعدیل شده با تورم) در ایالات متحده را حفظ کرده است و سال گذشته 20 مورد از آنها را اضافه کرد. به آمار. میانگین کل این دوره زمانی حدود 7.4 در سال است، اما میانگین پنج سال گذشته کمی بیش از 17 است.

  سال گذشته، این لیست شامل چهار طوفان در حال سقوط در امتداد ساحل خلیج فارس، شیوع گردباد، طوفان ها، و آن امواج گرما، سرما و آتش سوزی های جنگلی. سال در 30 دسامبر، زمانی که آتش سوزی مارشال کلرادو بیش از هزار خانه و کسب و کار را سوزاند، به یک ضربه نهایی رسید. آن رویداد ترکیبی از بادهای پایین شیب وحشی و شرایط خشک بی سابقه با دومین گرم ترین دسامبر ثبت شده برای ایالت بود.


  تگ ها:

  2021 , ششمین , ترین , جهان


  v 13
خبرهای دیگر از علوم پایه