خبر

 • تک بورد - ردیابی ارتباطات فیس بوک بین گروه های والدین و اطلاعات نادرست واکسن

  ردیابی ارتباطات فیس بوک بین گروه های والدین و اطلاعات نادرست واکسن


  23 روز و 11 ساعت قبل

  ردیابی اتصالات قبل و بعد از کووید همچنین نشان دهنده کشش گروه های توطئه است.
  اطلاعات نادرست در مورد همه گیری و اقدامات بهداشتی موثر در برابر SARS-CoV-2 یک مشکل مهم در ایالات متحده بوده است. این منجر به مقاومت سازمان یافته در برابر همه چیز از استفاده از ماسک گرفته تا واکسن شده است و بدون شک منجر به کشتار مردم شده است.

  عوامل زیادی در ایجاد این موج اطلاعات نادرست نقش داشته اند، اما رسانه های اجتماعی به وضوح به گسترش آن کمک می کنند. در حالی که شرکت‌های پشت شبکه‌های بزرگ اقداماتی را برای محدود کردن انتشار اطلاعات نادرست انجام داده‌اند، اسناد داخلی نشان می‌دهد که کارهای بیشتری می‌توان انجام داد.

  اما انجام اقدامات مؤثرتر، از شناسایی واضح‌تر آنچه که مشکلات هستند. و برای این منظور، تحلیل اخیر شبکه اطلاعات نادرست واکسن، اطلاعاتی را ارائه می دهد که ممکن است مفید باشد. این نشان می‌دهد که بسیاری از بدترین منابع اطلاعات نادرست احتمالاً آنقدر کوچک هستند که نمی‌توانند به تعدیل نیاز داشته باشند. تجزیه و تحلیل همچنین نشان می‌دهد که بیماری همه‌گیر، گروه‌های اصلی والدین را به‌طور محسوسی به گروه‌هایی که به تئوری‌های توطئه اختصاص داده بودند نزدیک‌تر کرده است.

  تحلیل شبکه

  محققان درگیر منبع فوق‌العاده مفیدی برای انجام این تحلیل دارند. اندکی قبل از همه‌گیری، آنها شبکه‌های فیس‌بوک را که به انتشار اطلاعات نادرست واکسن کمک می‌کرد، بررسی کردند. آنها متعاقباً پس از انتشار گسترده اطلاعات نادرست بیماری همه گیر، تحلیل خود را تکرار کردند.

  تحلیل آنها نسبتاً ساده بود: به سادگی بررسی کنید که آیا گروه های مختلف "لایک" را برای صفحه فرود گروه دیگری زده اند یا خیر. این یک اقدام نسبتاً جزئی است، اما پیامد مهمی دارد: هر پستی از طرف گروه لایک شده شانس نمایش در جدول زمانی گروهی را دارد که لایک می‌کند. فراوانی دقیق ظاهر شدن یک پست بر اساس ویژگی های نامعلوم الگوریتم های فیس بوک متفاوت خواهد بود، اما بدون آن لایک، هیچ یک از پست ها هرگز ظاهر نمی شود.

  برای دریافت تصویر واضح تری از شبکه ای که توسط این لایک ها تشکیل شده است، محققان گروه های درگیر را به عنوان طرفدار واکسن، ضد واکسن یا هیچکدام دسته بندی کردند. آن‌ها سپس وارد شدند و علایق گروه‌های «هیچ‌کدام» را که می‌توان روی چیزهایی مانند ورزش یا رژیم غذایی متمرکز کرد، برچسب زدند. سپس از نرم افزاری به نام ForceAtlas2 برای ارائه نمایش بصری شبکه استفاده کردند. این نرم‌افزار گره‌های شبکه را نشان می‌دهد - گروه‌های فیسبوک - با فاصله بین آنها بر اساس قدرت اتصالاتشان. هر دو گروهی که به هم متصل باشند، به یکدیگر نزدیک‌تر خواهند بود، و گروه‌هایی که با یک گروه ارتباط مشترک داشتند، حتی نزدیک‌تر خواهند بود.

  همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، این الگوریتم باعث شد گروه‌هایی با علایق مشترک کنار هم جمع شوند. به یک خوشه برای مثال، نمودار شبکه‌ای حاصل، خوشه‌های واضحی از گروه‌های طرفدار و ضد واکسن را نشان می‌دهد.

  در گره‌ها

  حتی در تجزیه و تحلیل پیش از همه‌گیری، چند روند مشکل‌ساز وجود داشت. اولین مورد این است که گروه‌های طرفدار واکسن، در حالی که اعضای آن‌ها تقریباً دوبرابر تعداد اعضای ضد واکسن هستند، تمایل دارند به تنهایی از کار خارج شوند. آنها کاملاً خوشه‌بندی شده‌اند، که نشان‌دهنده ارتباطات متعدد بین آنهاست. اما ارتباط قوی زیادی با هیچ گروه دیگری وجود ندارد. این نشان می‌دهد که تا حد زیادی، طرفداران واکسن با یکدیگر صحبت می‌کنند.

  گروه‌های ضد واکسن نیز در کنار هم قرار گرفتند. اما این گروه‌ها به‌شدت با دیگران مرتبط بودند - به‌ویژه گروه‌هایی که بر مسائل فرزندپروری متمرکز هستند. در واقع، تشخیص مرزهای بین گروه‌های والدین و جامعه ضد واکسن بسیار دشوار است.

  پس با همه‌گیری چه چیزی تغییر کرده است؟ بسیاری از گروه های ضد واکسن حمایت خود را به اطلاعات نادرست عمومی در مورد همه گیری گسترش دادند. با توجه به اینکه بیماری همه گیر و واکسن ها تا چه حد به هم متصل شده اند، این تعجب بزرگی نیست. اما رابطه آن‌ها با گروه‌های والدین در طول این همه‌گیری تغییر چندانی نکرد.

  چیزی که تغییر کرد این بود که گروه‌های والدین به افرادی که علاقه‌مند به جایگزین‌های پزشکی، مانند هومیوپاتی و شفای معنوی بودند، نزدیک‌تر شدند. گروه هومیوپات و شفادهنده به صراحت ضد واکسن نبودند، اگرچه در بهترین حالت رابطه ناخوشایندی با طب مدرن دارند. اما چیزی که محققان را نگران کرده این است که گروه‌های پزشکی جایگزین ارتباطات زیادی با گروه‌هایی داشتند که به تئوری‌های توطئه معمولی و اطلاعات نادرست همراه با آنها اختصاص داشتند. این شامل اطلاعات نادرست در مورد مواردی مانند تغییرات آب و هوا، ایمنی فلوراید کردن آب، و ایمنی خدمات سلولی 5G بود.

  به نظر می‌رسد یکی از واسطه‌های اصلی این ارتباط، گروه‌های ضد GMO هستند که با جایگزینی ارتباط دارند. سلامتی و اغلب با عبارات توطئه آمیز فکر می کنند. در نمودار شبکه، این ارتباطات، جوامع والدین را به نظریه‌پردازان توطئه نزدیک‌تر می‌کند. و بسیاری از پست‌های مربوط به طب جایگزین که با جامعه والدین به اشتراک گذاشته شد، در نهایت اجازه داد نظرات آنها به بحث‌هایی بر سر توطئه‌های مختلف تبدیل شود.

  تبلیغات

  محدودیت‌های اعتدال

  فیس‌بوک تلاش کرده است تا برخی را تعدیل کند. از اطلاعات نادرستی که میزبان آن است. این معمولاً به شکل برچسب گذاری پست ها با پیامی در مورد مکان یافتن اطلاعات دقیق است. و محققان برچسب‌هایی را پیدا کردند که به پست‌های برخی از گروه‌های بزرگ‌تر ضد واکسن متصل شده بودند. اما آن‌ها دریافتند که بسیاری از گروه‌های کوچک‌تر توانسته‌اند از توجه فیسبوک دوری کنند، شاید به این دلیل که به اندازه کافی بزرگ نبودند تا الگوریتم‌ها آن‌ها را به‌عنوان یک تهدید مهم ارزیابی کنند. با این حال، علیرغم اندازه آنها، این گروه ها اغلب ارتباطات قابل توجهی با گروه هایی با علایق نامرتبط داشتند.

  در همین حال، نگاهی به صفحات برخی از گروه های کوچکتر نشان می دهد که آنها برنامه های پشتیبان دارند در صورتی که فیس بوک جدی شود. در مورد تعدیل آنها محققان نمونه‌هایی از گروه‌هایی را یافتند که کاربران خود را هدایت می‌کردند تا بحث‌ها را به پلتفرم‌هایی مانند Parler، Gab و Telegram سوق دهند.

  در تلاشی برای آسان‌تر کردن اعتدال، محققان به توسعه یک مدل ریاضی پرداختند که توصیف می‌کند. رفتاری که دیده اند امید آنها این است که این به شناسایی گروه هایی که بزرگترین تهدید اطلاعات نادرست هستند کمک کند. با این حال، تنها با یک مجموعه داده برای آزمایش آن، سودمندی آن نامشخص است.

  در هر صورت، نتایجی که محققان پیدا کردند نگران‌کننده است. آن‌ها نتیجه می‌گیرند: «جوامع اصلی والدین در فیس‌بوک در معرض یک دستگاه اطلاعات نادرست قدرتمند و دو جانبه در طول همه‌گیری قرار گرفتند». یکی از دلایل مربوط به ارتباطات قبلی آنها با گروه های ضد واکسن بود. همانطور که آن ها تمرکز خود را بر اطلاعات نادرست بیماری همه گیر گسترش دادند، والدین نیز در معرض آن قرار گرفتند. و به لطف علاقه فزاینده به سلامت جایگزین، والدین به دنیایی مملو از تئوری های توطئه کشانده شدند.

  بدیهی است که قرار گرفتن در معرض پست های گاه به گاه در فیس بوک فوراً باورهای هیچکس را تغییر نمی دهد. اما قرار گرفتن منظم در معرض اطلاعات نادرست می تواند تأثیر انباشته ای داشته باشد، به خصوص اگر همراه با این تصور باشد که همسالان شما آن را بیان می کنند. و حداقل تا اینجای کار، به نظر نمی‌رسد که تعدیل فیس‌بوک بتواند آن را مختل کند.

  IEEE Access، 2021. DOI: 10.1109/ACCESS.2021.3138982  (درباره DOIs).


  تگ ها:

  ردیابی , ارتباطات , گروه , والدین , اطلاعات , نادرست , واکسن


  v 12
خبرهای دیگر از علوم پایه