خبر

 • تک بورد - در مورد موشک جدید سنگین روسیه چه خبر است؟

  در مورد موشک جدید سنگین روسیه چه خبر است؟


  19 روز و 12 ساعت قبل

  مشکلات مربوط به آنگارا A5 که مدت‌ها در حال توسعه بود همچنان ادامه دارد.
  برنامه فضایی روسیه بیش از دو دهه را صرف توسعه خانواده موشک‌های آنگارا کرده است و مقامات دولتی امید زیادی به نوع بالابر سنگین آنگارا A5 ابراز کرده‌اند. امید است که موشک Angara A5 بتواند جایگزین تقویت کننده پروتون محترم شود که بیش از نیم قرن قدمت دارد و در سال های اخیر دارای مشکلات قابلیت اطمینان بوده است.

  اما برنامه توسعه طولانی مدت کند بوده است. Angara A5 سرانجام در سال 2014 اولین کار خود را انجام داد و با موفقیت یک شبیه‌ساز جرم 2 تنی را در مدار ژئوسنکرون قرار داد. اما پس از آن، شش سال قبل از دومین پرواز توسعه ای در دسامبر 2020 گذشت. این پرواز دوباره با موفقیت انجام شد و موشک یک شبیه ساز جرم 2.4 تنی را در مدار قرار داد.

  ادامه مطلب

  جایگزین روسیه برای هزینه موشک پروتون بسیار زیاد است

  چرا بین پروازهای آزمایشی اینقدر طول کشید؟ به نظر می رسد هزینه ها، مسائل تولید و کمبود تقاضا همگی از عوامل بوده اند. اگرچه دولت روسیه حاضر نشده است، هزینه ساخت Angara A5 احتمالاً بزرگترین عامل بود. برنامه فضایی روسیه امیدوار بود آنگارا A5 را با موشک فالکون 9 اسپیس ایکس برای پرتاب های تجاری رقابتی کند، اما رسانه های روسی گزارش دادند که هزینه تولید آنگارا تا به امروز حدود 100 میلیون دلار برای هر وسیله نقلیه بوده است.

  در ماه دسامبر، موشک Angara A5 آماده بازگشت به مسیر بود زیرا تکنسین ها آن را برای سومین و آخرین پرواز توسعه آماده می کردند. پس از این پرواز، روسیه برنامه ریزی کرد تا پرواز محموله های نظامی آنگارا A5 را آغاز کند و احتمالاً از آن برای رقابت برای قراردادهای پرتاب ماهواره های تجاری استفاده می کند.

  این پیکربندی موشک آنگارا شامل همان مرحله اول است که در آن انجام شد. دو پرواز اول، متشکل از یک هسته واحد "Universal Rocket Module" با موتور RD-191، با چهار هسته اضافی "URM" که به عنوان تقویت کننده متصل عمل می کنند. با این حال، برای سومین پرواز نمایشی خود، آنگارا A5 از یک مرحله فوقانی جدید به نام "Persei" استفاده کرد.

  با این مرحله فوقانی مدرن، مقامات روسی امیدوار بودند که از پیشرانه های سمی - تتروکسید دی نیتروژن و هیدرازین - دور شوند. که به مرحله بالایی Briz-M قدرت می بخشد. در مقابل، Persei از اکسیژن مایع و نفت سفید استفاده می‌کند.

  برای سومین پرواز آزمایشی خود، خودروی Angara A5 در 27 دسامبر از پایگاه فضایی پلستسک در شمال روسیه بلند شد و بار دیگر باری ساختگی را حمل کرد. مرحله اصلی و تقویت کننده ها به طور اسمی اجرا شدند، همانطور که مرحله دوم انجام شد. پس از استقرار مرحله بالایی Persei و شبیه ساز جرم آن، موتور RD-0124 آن یک سوزش اولیه اسمی را انجام داد. اما سوزاندن دوم برای قرار دادن محموله در مداری بالاتر و پایدار با شکست مواجه شد.

  به طور عجیبی، مقامات روسی پرتاب آزمایشی موشک آنگارا را به عنوان یک دستاورد بزرگ جشن گرفتند. چندین منبع خبری روسی از موفقیت پرتاب موشک یک هفته پیش خبر دادند.

  دو روز پس از پرتاب، حتی، سرویس خبری دولتی روسیه RT مقاله‌ای با عنوانی منتشر کرد که در آن عنوان می‌کرد که مرحله بالایی پرسی عملکرد خودرو Angara A5 را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد. با این حال، در مقاله ذکر شده است که دیمیتری روگوزین، رئیس فضایی روسیه همچنان منتظر روشن شدن مرحله فوقانی است.

  "دیمیتری روگوزین پرتاب موفقیت‌آمیز تقویت‌کننده جدید را به ارتش تبریک گفت، و خاطرنشان کرد که ما هنوز منتظر هستیم. در این مقاله آمده است. اونا هنوز منتظرن البته، مرحله بالایی پرسی هرگز روشن نمی‌شد، و مقامات روسی باید این را می‌دانستند.

  گواه آن در آسمان است. این مرحله Persei که با نام IPM 3/Persy دنبال می‌شود، اکنون بسیار کمتر از 200 کیلومتر است و احتمالاً روز چهارشنبه دوباره به جو زمین وارد می‌شود. امیدواریم این کار را در یک اقیانوس انجام دهد.


  تگ ها:

  مورد , موشک , جدید , سنگین , روسیه


  v 10
خبرهای دیگر از علوم پایه