خبر

 • تک بورد - داروی ضد کووید فایزر پس از تجزیه و تحلیل بیشتر همچنان موثر به نظر می رسد

  داروی ضد کووید فایزر پس از تجزیه و تحلیل بیشتر همچنان موثر به نظر می رسد


  1 ماه قبل

  بدون مرگ، 80 درصد کاهش در بستری شدن در بیمارستان در مقایسه با گروه دارونما.
  روز دوشنبه، غول دارویی فایزر اطلاعات بیشتری در مورد داروی ضد کووید-19 خود به نام Paxlovid منتشر کرد. این شرکت اطلاعات اولیه خود را در مورد این دارو در اوایل نوامبر منتشر کرده بود و بسیار امیدوارکننده به نظر می رسید: کاهش بستری شدن در بیمارستان و مرگ 89 درصدی در بیماران پرخطر. اما نتایج اولیه مانند آن، همانطور که در مورد

  در آزمایش

  Paxlovid پروتئین ویروسی به نام پروتئاز را مهار می‌کند که به طور معمول پیوندهای شیمیایی را در سایر پروتئین‌های ویروسی می‌شکند و آنها را به شکل‌های بالغ و عملکردی خود تبدیل می‌کند. این پردازش قبل از اینکه ویروس بتواند ژنوم خود را کپی کند لازم است، بنابراین مهار پروتئاز باید تولید مثل ویروسی را مسدود کند.

  Pfizer حداقل دو کارآزمایی بالینی را با Paxlovid آغاز کرد. یکی شامل افراد واکسینه نشده بود که به دلیل سن یا مشکلات سلامتی در معرض خطر بالای COVID-19 هستند. کارآزمایی دوم شامل خطرات متوسطی بود: یا افراد واکسینه نشده بدون فاکتورهای خطر، یا کسانی که واکسینه شده اند اما در معرض خطر بالایی هستند. در هر دو کارآزمایی، درمان در چند روز پس از یک عفونت تایید شده شروع شد.

  داده‌های اولیه فایزر که ماه گذشته منتشر کرد، از تجزیه و تحلیل موقت کارآزمایی پرخطر بدست آمد. این کارها توسط متخصصان خارجی انجام می شود و بررسی می کنند که آیا درمان باعث ایجاد مشکلات شدید می شود یا به وضوح مؤثر است. در هر صورت، محاکمه زودتر متوقف خواهد شد. در نسخه جدید خود، Pfizer اکنون داده های اضافی از آزمایش پرخطر و داده های اولیه از گروه با خطر متوسط ​​دارد.

  در کارآزمایی گروهی پرخطر، اکنون داده هایی از بیش از 2000 شرکت کننده وجود دارد. و نتایج با آنچه قبلا دیده شد مطابقت دارد. کمتر از 1 درصد از افرادی که این دارو را دریافت کردند در بیمارستان بستری شدند، در حالی که 6.5 درصد از گروه کنترل دارونما. هیچ‌کسی که این دارو را دریافت می‌کرد، فوت نکرد، در حالی که 9 نفر از گروه دارونما جان خود را از دست دادند. این دارو زمانی که تا پنج روز پس از شروع علائم تجویز شد تقریباً به همان اندازه مؤثر بود.

  به طور کلی، 94 درصد کاهش خطر نسبی در بین افراد بالای 65 سال وجود داشت. همچنین شواهدی وجود دارد که دارو کاهش یافته است. بار ویروسی، اگرچه این یک تجزیه و تحلیل پیچیده بود که ارزیابی آن بر اساس اطلاعات موجود در یک بیانیه مطبوعاتی دشوار است.

  در میان بیماران با خطر متوسط، داده‌ها تا کنون تنها در مورد 673 شرکت‌کننده در دسترس است. اما اعداد در اینجا نیز خوب به نظر می رسند: کاهش 70 درصدی در بستری شدن در بیمارستان و عدم مرگ در گروه درمان. هیچ کس در هر دو گروه درمان یا دارونما فوت نکرد، و میزان بستری شدن در بیمارستان در گروه دارونما کمتر از گروه دارونما در کارآزمایی پرخطر بود، همانطور که انتظار داشتید.

  اما چگونه باید انجام داد. آنها احساس می کنند؟

  خبرهای خوب و بد در مورد معیارهای ذهنی تر وجود دارد. گزارش‌های مربوط به عوارض جانبی خبر خوب بود، زیرا در گروه‌های درمان و دارونما تقریباً معادل بود. در واقع، اندکی بیشتر افرادی که دارونما دریافت کردند به دلیل عوارض جانبی گزارش شده از مطالعه خارج شدند.

  چیزی که کمتر خوب است این است که Paxlovid به افراد کمک نکرد احساس بهتری داشته باشند. کارآزمایی با خطر متوسط ​​از بیماران خواست تا گزارش دهند که آیا کاهش علائم ناشی از درمان خود را تجربه کرده‌اند و بررسی کنند که آیا این کاهش در طول چهار روز ادامه دارد یا خیر. هیچ تفاوت معنی‌داری بین افرادی که Paxlovid دریافت می‌کردند و افرادی که دارونما دریافت می‌کردند، وجود نداشت.

  با این حال، از منظر بهداشت عمومی، اجتناب از نیاز به بستری شدن در بیمارستان تغییر بسیار مهمی خواهد بود، زیرا این پتانسیل را دارد که فشاری را که سیستم مراقبت های بهداشتی در طول افزایش عفونت ها تجربه می کند را کاهش دهید. و فایزر قبلاً این دارو را در برابر نوع پروتئاز موجود در نسخه omicron SARS-CoV-2 آزمایش کرده است و دریافته است که به طور مؤثری به پروتئاز متصل می شود. تنها نقطه ضعف آشکار این است که Paxlovid برای مدتی کمک چندانی نخواهد کرد، زیرا شرکت انتظار ندارد تا زمانی در سال جدید بتواند این مقدار دوز را تولید کند.


  تگ ها:

  داروی , کووید , فایزر , تجزیه , تحلیل , بیشتر , همچنان , موثر


خبرهای دیگر از علوم پایه