خبر

 • تک بورد - تصاویر مریخ نورد ناسا تاریخچه دریاچه دهانه مریخ را ردیابی می کند

  تصاویر مریخ نورد ناسا تاریخچه دریاچه دهانه مریخ را ردیابی می کند
  14 روز و 2 ساعت قبل

  دلتای رودخانه Jezero Crater هندسه متمایزی را پشت سر گذاشته است که می توانیم در عکسها مشاهده کنیم. ابزارها باید کالیبراسیون و راه اندازی شوند و مریخ نورد باید از محل فرود به سمت قسمتی از چشم انداز که دارای ابزار علمی واضح است حرکت کند. در مورد مریخ نورد پشتکار ، با آزمایش پهپاد Ingenuity در طول چند هفته ، تأخیر بیشتری نیز ایجاد شد.

  اما این هفته یک شگفتی دلپذیر را به ارمغان آورد ، زیرا اولین مقاله تحقیقی از Perseverance در Science منتشر شد. معلوم می شود که برخی از عکسهای اولیه مریخ نورد ویژگی هایی را در برخی از دیوارهای صخره ای تقریبا عمودی در فاصله ای از محل فرود نشان می دهد-جزئیاتی که در مورد تاریخچه جریان آب به دهانه Jezero به ما می گوید.

  مریخ با کودیاک ملاقات می کند

  دهانه Jezero بعنوان محل فرود Perseverance انتخاب شد زیرا تصاویر گرفته شده از مدار نشان می دهد که زمانی میزبان دریاچه ای بوده است. عکسها نشان دهنده یک کانال خروجی بود که به آب اجازه می داد از شکاف دیواره های دهانه عبور کند ، محلی که رودخانه ها برای تغذیه دریاچه در آن جریان داشتند و آنچه به نظر می رسید دلتای رودخانه ای است که از این مکانها به دهانه گسترش می یابد. مشخصات مأموریت مریخ نورد شامل نمونه برداری از آن دلتا است ، که ممکن است زمانی محیطی برای زندگی بوده و هرگونه ماده زنده ای را که قبلاً در بالادست وجود داشته است ، جمع آوری کند.

  بخش مهمی از این ماموریت نیز می تواند باشد. تأیید می کند که این رسوب در واقع توسط دلتای رودخانه تولید شده است. مقاله جدید درباره این است و با فاش کردن اینکه چه نوع دلتا رسوبات را در نزدیکی محل فرود مریخ نورد ایجاد کرده است ، بسیار فراتر می رود. ، کودیاک باوت ، و طرفدار بزرگ رسوبات دلتا. " src = "https://techbord.com/picsbody/2110/6377-1.jpg" alt = "https://techbord.com تصاویر مریخ نورد ناسا تاریخچه دریاچه دهانه مریخ را ردیابی می کند"> بزرگنمایی/حاشیه شمال غربی خلیج Jezero ، محل فرود مریخ نورد را نشان می دهد ، Kodiak Butte و طرفدار بزرگ رسوبات دلتا. NASA/JPL-Caltech/University of Arizona/USGS

  کلید این ویژگی است که نام مستعار Kodiak را انتخاب کرده است ، یک قنداق که تقریباً در غرب Perseverance's واقع شده است موقعیت فعلی ارتفاع آن نسبت به کف دهانه تقریباً برابر ارتفاع فن دلتای بزرگتر است که با دیوار دهانه همجوار است ، نشان می دهد که آنها زمانی بخشی از یک سازند بوده اند ، اما موادی که آنها را به هم متصل کرده است از آن زمان فرسوده شده است.

  نکته مهم این است که در پنکه دلتا بزرگتر ، جزئیات ساختار دلتا سابق توسط تپه های آوار پوشانده شده است و تفسیر آن را مشکل می کند. در مقابل ، در کودیاک ، برخی از رسوبات دلتا از زیر آوار پاک شده اند ، به این معنی که می توان آنها را مشاهده کرد. و از آنجا که این سنگها تقریباً عمودی هستند ، مشاهده آنها از مدار غیرممکن است. اما استقامت توانست تصاویری عالی از آنها بدست آورد. و آن تصاویر بسیار آشکار شد.

  خطوط موازی

  در مناطقی از کودیاک که زیر آوار پوشانده نشده است ، می توان روند کلی لایه های رسوب را تشخیص داد رسوباتی که در حال حاضر بدن باسن را تشکیل می دهند. و این لایه ها یک الگوی ثابت نشان می دهند. در پایه ، لایه ها تقریباً مسطح یا ملایم شیب دارند. در بالای آن مناطقی وجود دارد که لایه ها به طور قابل توجهی به سمت عمودی کج شده اند. و قسمت دوم توسط لایه دوم تقریباً افقی قرار دارد.

  این نوع رسوبات قبلاً در زمین شرح داده شده است ، که در نتیجه دلتای رودخانه ایجاد می شود. پایین ترین لایه ها در پایین دریاچه شکل می گیرند ، زیرا رسوبات جدید به داخل منتقل می شوند و تقریباً یکنواخت ته نشین می شوند. با حرکت دلتای بلندتر به سمت دریاچه ، رسوبات به سمت عمودی متمایل می شوند و رسوبات از شیب تشکیل شده در لبه دلتا به سمت پایین حرکت می کنند. هنگامی که آب در بالای دلتا جریان می یابد ، رسوب دوباره شروع به تشکیل لایه های تقریبا افقی می کند.

  تبلیغات نمای نزدیک کودیاک الگوی مسطح/شیب دار/مسطح رسوبات ناشی از رشد یک دلتا در دریاچه دهانه. بزرگنمایی/نمای نزدیک از کودیاک که الگوی مسطح/شیب دار/تخت را نشان می دهد رسوبات ناشی از رشد یک دلتا در دریاچه دهانه. منگولد و همکاران آل

  برای تحقق این امر ، سطح آب دریاچه باید به طور معقول برای مدت نسبتاً طولانی ثابت باشد ، اگرچه مدت زمان آن بستگی به میزان رسوب آب ورودی دارد. در مورد دهانه Jezero ، اما ، سمت چپ و راست Kodiak رسوبات مشابهی را در دو ارتفاع متفاوت از سطح دهانه نشان می دهد. از آنجایی که مریخ از نظر زمین ساختی آنقدر فعال نیست که بتواند سازند را شکافته کند ، این نشان می دهد که دریاچه حداقل در دو عمق مختلف در نقاط مختلف تاریخ پایدار بوده است.

  محققانی که این عکس ها را تجزیه و تحلیل کرده اند نیز توجه دارند که به نظر می رسد هیچ یک از این سطوح با ارتفاع کانال خروجی ظاهری در دیواره دهانه مطابقت ندارد ، که نشان می دهد آبها گاهی به ارتفاع سوم نیز می رسند. سیل در بالای دلتا ، رسوباتی وجود دارد که شامل تخته سنگهای بزرگ گرد شده است ، که نشان می دهد آنها توسط سیلابها به اندازه کافی برای فرسایش حرکت کرده اند. بنابراین ، در اواخر تاریخ خود ، پس از ایجاد رسوبات دلتا ، به نظر می رسد دهانه Jezero محل سیل های شدید بوده است. ممکن است این شامل رویدادهایی باشد که بعد از خشک شدن خود دریاچه رخ داده است.

  بدیهی است که هنوز جزئیات زیادی برای پر کردن وجود دارد. اما به یاد داشته باشید ، همه این جزئیات از تعداد انگشت شماری از عکسها گرفته شده است که در اوایل Perseverance's گرفته شده است. در دهانه بمان با گذشت زمان ، مریخ نورد باید فرصتی برای بررسی برخی از رسوبات از نزدیک داشته باشد تا تصویر واضح تری از تاریخ مریخ در اختیار ما قرار گیرد.

  علم ، 2021. DOI: 10.1126/science.abl4051 (درباره DOI ها) .

خبرهای دیگر از علوم پایه