خبر

 • تک بورد - تاکتیک‌های قانونی Blue Origin می‌گوید که ناسا فرود روی ماه را به تأخیر می‌اندازد

  تاکتیک‌های قانونی Blue Origin می‌گوید که ناسا فرود روی ماه را به تأخیر می‌اندازد
  28 روز و 22 ساعت قبل

  ما نزدیک به هفت ماه را در دادخواهی از دست داده‌ایم.»
  مقامات ارشد ناسا روز سه‌شنبه جدول زمانی به‌روزرسانی‌شده‌ای را برای بازگشت انسان‌ها به ماه تحت برنامه آرتمیس آژانس ارائه کردند و در مورد هزینه‌ها و سایر موضوعات مرتبط با آن بحث کردند. بزرگترین خبر در قالب تایید رسمی ناسا مبنی بر غیرممکن بودن فرود انسان بر ماه در سال 2024 منتشر شد، اما نکات قابل توجه دیگری نیز وجود داشت.

  بیل نلسون، مدیر ناسا، جلسه توجیهی را با خبرنگاران فضایی رهبری کرد، که پنج روز پس از حکم دادگاه دعاوی فدرال ایالات متحده علیه شکایت Blue Origin علیه ناسا برای انتخاب SpaceX برای ساخت یک فرودگر ماه برای برنامه Artemis انجام شد. پیش از این، نلسون قول داده بود که به‌روزرسانی برنامه آرتمیس را پس از شکایت ارائه کند، و روز سه‌شنبه او این کار را انجام داد.

  او اسلحه‌های آتشین Blue Origin را بیرون آورد. نلسون با بیان اینکه تاخیر در بازگشت ناسا به ماه قاطعانه به Blue Origin و وکلای آن وابسته است، گفت: "ما نزدیک به هفت ماه را در دعوای قضایی از دست داده‌ایم و این احتمالاً باعث شده است که اولین فرود انسان زودتر از سال 2025 انجام شود." در طی مراحل قانونی، ناسا از کار یا حتی صحبت با اسپیس ایکس در مورد برنامه سیستم فرود انسانی (HLS) منع شد. آژانس همچنین قادر به ارائه پرداخت‌های نقطه عطف نبود.

  نلسون با اشاره به رئیس و مدیر عامل اسپیس‌ایکس گفت: «جمعه گذشته با گوین شاتول صحبت کردم. "این اولین تماسی است که ما توانستیم در مورد برنامه HLS داشته باشیم، و هر دوی ما بر اهمیت بازگشت هر چه سریعتر و ایمن به ماه تاکید کردیم."

  تبلیغات

  بعدها، او افزود، «می‌خواهم به تیم حقوقی‌مان فریاد بزنم.»

  طرح‌های آرتمیس دوم و سوم

  زمانی که دولت ترامپ برنامه آرتمیس را در بهار 2019 ایجاد کرد، مایک پنس، معاون رئیس‌جمهور، تصمیمی را تعیین کرد. هدف تهاجمی فرود انسان بر روی ماه تا سال 2024. از نظر فنی، به نظر نمی رسید که چنین چیزی واقعاً امکان پذیر باشد، اما ناسا هرگز به طور رسمی این موضوع را اعتراف نکرده است و همیشه سال 2024 را به عنوان یک هدف آرزویی در نظر گرفته است.

  اما نلسون این را تأیید کرد. تأخیر، با استناد به دعوی قضایی Blue Origin، تخصیص کمتر از درخواست کنگره برای توسعه فرودگر، و غیرممکن بودن تاریخ 2024 در زمانی که پیشنهاد شد به عنوان دلایلی برای فشار حداقل تا سال 2025.

  قبل از این ماموریت آرتمیس III، که حداقل دو فضانورد را به سطح ماه می برد، ناسا اکنون نه یک بلکه به دو پرواز آزمایشی نیاز دارد. یکی از این پروازها فرود بدون خدمه توسط وسیله نقلیه استارشیپ اسپیس ایکس خواهد بود تا ثابت کند این وسیله نقلیه بزرگ می تواند با خیال راحت روی ماه فرود بیاید و به مدار بازگردد. نلسون چارچوب زمانی برای این پرواز تعیین نکرده است.

  ادامه مطلب

  معاون رئیس به ناسا دستور می دهد تا سال 2024 به ماه بازگردد

  دومین پرواز آزمایشی آرتمیس است که مدت ها برنامه ریزی شده است. ماموریت دوم این هواپیما خدمه ای متشکل از چهار فضانورد را به مدار ماه و بازگشت خواهد فرستاد - ماموریتی با مشخصات پروازی مشابه با پرواز ماهانه آپولو 8 در سال 1968 که قبل از اولین فرود آپولو روی ماه بود. نلسون گفت که ناسا اکنون به دنبال انجام این ماموریت حداکثر تا ماه مه 2024 خواهد بود.

  برای ماموریت آرتمیس II، فضانوردان در داخل یک فضاپیمای اوریون بر فراز موشک سیستم پرتاب فضایی پرتاب خواهند شد. این اولین پرواز انسان با فضاپیمای Orion خواهد بود، برنامه ای که ناسا به طور رسمی در سال 2005 آغاز کرد. انتقال پرواز به سال 2024 نشان دهنده تاخیر قابل توجهی است. زمانی، ناسا برنامه ریزی کرده بود که این ماموریت را - تحت نام "ماموریت اکتشافی-2" - در سال 2019 انجام دهد.

  با تاخیرهای مداوم، قیمت اوریون همچنان بالا می رود. روز سه شنبه، نلسون افزایش قابل توجهی در هزینه توسعه اوریون از سال 2012، زمانی که طراحی فضاپیما به پیکربندی فعلی آن به عنوان یک کپسول اعماق فضا تغییر یافت، اعلام کرد. پیش از این، ناسا انتظار داشت از سال 2012 تا Artemis II 6.7 میلیارد دلار برای توسعه Orion هزینه کند. اکنون مقامات گفتند که هزینه آن 9.3 میلیارد دلار خواهد بود که تقریباً 40 درصد افزایش دارد.

خبرهای دیگر از علوم پایه