خبر

 • تک بورد - بیش از 5 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند

  بیش از 5 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند
  6 روز و 5 ساعت قبل

  موارد در ایالات متحده رو به کاهش است، اما جهان خارج از خطر نیست.
  بر اساس ردیابی داده های دانشگاه جان هاپکینز، اکنون بیش از 5 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر کووید-19 جان خود را از دست داده اند. تعداد موارد جهانی نزدیک به 250 میلیون نفر است.

  تعداد رسمی مرگ و میر تا اواخر روز دوشنبه به 5,004,524 میلیون نفر رسید، اما این تعداد مطمئناً تعداد کمتری است. برخی از کارشناسان گمان می کنند که تعداد واقعی مرگ و میر ممکن است به 10 میلیون نفر برسد.

  این نقطه عطف زمانی رخ می دهد که موارد ابتلا و مرگ و میر در ایالات متحده رو به کاهش است. موج موارد تابستان امسال که توسط نوع دلتای فراقابل انتقال هدایت می‌شد، سرانجام فروکش کرد. اما موارد هنوز بسیار بالاست و اکنون حدود 73000 مورد در روز است.

  در گزارش هفتگی از 26 اکتبر، سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد که ایالات متحده همچنان بیشترین تعداد موارد جدید در سراسر جهان را دارد. به طور کلی، ایالات متحده با بالاترین تعداد موارد (تقریباً 46 میلیون نفر در حال حاضر) و بالاترین آمار مرگ و میر (بیش از 745000) در جهان پیشتاز است.

  پس از ایالات متحده، کشورهایی با بالاترین تعداد کل موارد در رتبه بعدی قرار دارند. (به ترتیب): هند، برزیل، بریتانیا و روسیه. در حال حاضر، بریتانیا دومین بالاترین تعداد موارد جدید در سراسر جهان را گزارش می‌کند و روسیه سومین بالاترین موارد را گزارش می‌کند. روسیه همچنین با افزایش 25 درصدی موارد روزانه طی دو هفته گذشته، افزایش موارد ابتلا را تجربه می‌کند.

  برزیل، هند، مکزیک و روسیه پس از ایالات متحده در بیشترین تعداد مرگ و میر در این بیماری همه‌گیر هستند.

  تبلیغات

  Pandemic plus

  در سرتاسر جهان، موارد و مرگ و میرها در حال افزایش است که بیشتر به دلیل افزایش موارد در اروپا است. از هفته گذشته، اروپا شاهد افزایش 18 درصدی موارد در یک دوره هفت روزه و افزایش 14 درصدی در مرگ و میر بوده است. آسیای جنوب شرقی که شاهد کاهش موارد ابتلا است، افزایش 13 درصدی مرگ و میر را نیز گزارش کرده است. ادامه سطوح بالای انتقال و افزایش جدید موارد نشان می‌دهد که همه‌گیری هنوز به پایان رسیده است. و با گسترش پایدار خطر انواع جدید قابل انتقال بیشتر و/یا مرگبارتر وجود دارد.

  کارشناسان در حال حاضر مشتاقانه چشم به دودمان جدیدی از نوع دلتا به نام AY.4.2 (معروف به "دلتا پلاس") دارند. ، که در بریتانیا نسبت به سایر موارد دلتا جای پایی پیدا کرده است. تا کنون، دلتا آنقدر قابل انتقال بوده است که اساساً انواع دیگر را در سطح جهانی گسترش داده و از بین برده است. اما در بریتانیا، به نظر می رسد موارد AY.4.2 در حال افزایش است، که نشان می دهد ممکن است نسبت به انواع دلتای قبلی در انتقال برتری داشته باشد. این دودمان دارای سه جهش اضافی نسبت به انواع دلتای قبلی است، از جمله دو جهش در پروتئین سنبله.

  با این حال، افزایش موارد AY.4.2 اندک است. در حال حاضر، تخمین زده می شود که حدود 6 درصد موارد در بریتانیا را تشکیل می دهد. و اگرچه AY.4.2 در 42 کشور دیگر مشاهده شده است، تقریباً همه موارد AY.4.2 (93 درصد) در بریتانیا هستند. دانشمندان به داده‌های بیشتری نیاز دارند تا بفهمند آیا اصل و نسب جدید واقعاً قابل انتقال است و اگر چنین است، چگونه بر چشم‌انداز همه‌گیری تأثیر می‌گذارد.

  اما در حال حاضر، AY.4.2 یادآوری واضحی ارائه می‌دهد که، همانطور که تا زمانی که ویروس کرونا به گسترش خود ادامه می‌دهد، فرصت‌های بیشتری برای تکامل دارد و آمار خیره‌کننده مرگ‌ومیر جهانی را حتی بیشتر می‌کند.

خبرهای دیگر از علوم پایه