بیش از یک سال بعد، Neuralink ماسک هنوز 6 ماه از آزمایشات انسانی باقی مانده است

فناوری‌های زیادی در حال توسعه هستند، اما ما هنوز منتظر نشانه‌هایی از یک برنامه هستیم.
چهارشنبه شب، ایلان ماسک میزبان یک به‌روزرسانی از شرکت رابط مغز و رایانه خود، Neuralink بود. بیشتر به‌روزرسانی‌ها شامل محققان مختلفی در این شرکت بود که مروری بر حوزه‌های خاص توسعه فناوری که روی آن کار می‌کردند ارائه می‌کردند. اما در مقایسه با به‌روزرسانی سال گذشته، هیچ چیز تازه‌ای در فناوری وجود نداشت، و به سخت

اما احتمالاً قابل توجه ترین چیز این است که به روز رسانی سال گذشته نشان داد که Neuralink به آزمایش انسانی نزدیک شده است. به گفته ماسک، بیش از یک سال بعد، این آزمایش‌ها تقریباً شش ماه باقی می‌مانند.

تکنولوژی‌های زیادی

Neuralink شامل مجموعه‌ای از تلاش‌های فنی متداخل است. رابط خود به الکترودهایی نیاز دارد که در مغز کاشته شوند. Neuralink برای اتصال این الکترودها با دنیای خارج، از سخت افزار کوچکی استفاده می کند که در جمجمه کاشته شده است. این شامل یک باتری است که می تواند به صورت بی سیم شارژ شود، و یک تراشه کم مصرف که داده ها را از الکترودها جمع آوری می کند، برخی پردازش های ساده را روی آن انجام می دهد و سپس آن داده ها را به صورت بی سیم منتقل می کند.

برای قرار دادن همه این موارد نیاز است. جراحی مغز و اعصاب ظریف، و این شرکت در حال توسعه یک ربات جراحی است تا آن فرآیند را ایمن و سازگار کند.

از طرف دیگر، سیگنال‌های عصبی باید در زمان واقعی تفسیر شوند تا بفهمند چه اتفاقی در یک می‌افتد. ناحیه مغز داده شده این به سیستم‌های رایانه‌ای نیاز دارد که بتواند همه چیز را از تنوع بیمار به بیمار گرفته تا تفاوت‌های ساعت به ساعت در فعالیت مغز مدیریت کند. در نهایت، در برخی موارد، دستگاه باید اطلاعاتی را به مغز ارسال کند که سلول‌های عصبی آنجا بتوانند آن را تفسیر کنند (یا بلافاصله یا پس از یک فرآیند یادگیری).

تبلیغات

این است... بسیاری از چیزهایی. و این رویداد شاهد بود که مردم تقریباً در مورد همه آنها صحبت می کردند. در بسیاری از موارد، اطلاعات به طور قابل ملاحظه ای مشابه آنچه سال قبل نشان داده شد بود. حیوانات مختلف با ایمپلنت نشان داده شد که هر کاری از بازی پونگ گرفته تا دستکاری نشانگرها و تایپ کردن با استفاده از ایمپلنت‌هایشان انجام می‌دهند—نمونه‌های بیشتری نسبت به سال گذشته، اما کاملاً متفاوت نیستند. به طور مشابه، ماسک کمی بیشتر در مورد ظرفیت پردازش ایمپلنت صحبت کرد که اکنون بخشی از آن توسط یک پردازنده ARM ارائه شده است. نشانه هایی از پیشرفت تکاملی وجود دارد، اما هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد این طرح به یک طرح نهایی که برای ارسال سازمان غذا و دارو آماده است، نزدیک است.

شاید مهم ترین تفاوت نسبت به سال های قبل در سطح جزئیات باشد. درگیر در ربات جراحی این بار، هم یک نسخه نمایشی روی صحنه از سخت افزار و هم کمی زمان صرف بحث در مورد جزئیات روش جراحی که برای آن ساخته شده بود، وجود داشت. در به‌روزرسانی قبلی، به نظر می‌رسید که توسعه ربات با تأخیر مواجه شده است.

ما قبلاً اینجا بوده‌ایم

گفته می‌شود این رویداد یک نمای کلی از فعالیت‌های این شرکت است و به نظر می‌رسید که ارائه‌ها همه حوزه‌های کلیدی که Neuralink روی آن کار می‌کند را پوشش می‌دهد. اما مشکلاتی در این رویکرد وجود دارد.

یکی این است که ایمپلنت‌های مغزی برای دهه‌ها یک منطقه تحقیقاتی فعال بوده‌اند. در حالی که جزئیات متفاوت است، بسیاری از کارهای Neuralink قبلاً انجام شده است. تا حدی قابل درک است. Neuralink در حال توسعه الکترودها، ایمپلنت و سیستم پردازش خود است. به این ترتیب، باید نشان دهد که این سیستم ها می توانند مانند الکترودهای آزمایش شده قبلی در آزمایشات حیوانی عمل کنند. اما، حداقل تا کنون، Neuralink هیچ نشانه‌ای مبنی بر برتری سیستم‌هایش نسبت به سیستم‌هایی که قبلاً به طور گسترده آزمایش شده‌اند یا در مسیری برای رسیدن به آنجا بودند، ارائه نکرده است.

تبلیغات

در همین حال، برخی از سیستم‌های آن رقبا در مناطقی که Neuralink به دنبال متمایز کردن خود بود پیشرفت کردند. به عنوان مثال، Blackrock Neurotech اکنون در حال تبلیغ وسایل الکترونیکی کاملاً قابل کاشت است که شارژ بی سیم و انتقال داده را ارائه می دهد. و این شرکت قبلاً سخت افزار را از طریق آزمایش بالینی ارسال کرده است و در حال درخواست تأیید FDA است. در واقع، این شرکت چندین آزمایش بالینی اضافی در حال انجام دارد.

به نظر می رسد ربات جراحی سفارشی برای Neuralink منحصر به فرد است (اگرچه ربات های جراحی به طور گسترده برای اهداف دیگر استفاده می شوند). اما یکی از کارکنان Neuralink اشاره کرد که این ربات یک نقطه گیر با FDA است و گفت که نشان دادن ایمنی آن برای رضایت رگولاتورها دشوار است. و یکی دیگر از رقبای خود، Synchron، امیدوار است با استفاده از رگ های خونی برای وارد کردن ایمپلنت به عمق مغز، از نیاز به جراحی بزرگ جلوگیری کند. و آن دستگاه‌ها نیز قبلاً آزمایش‌های بالینی را انجام داده‌اند.

یکی دیگر از مشکلات به‌روزرسانی پیشرفت Neuralink این است که به وضوح نشان نمی‌دهد که شرکت آماده رفتن به FDA است. شروع یک کارآزمایی بالینی به این معنی است که این شرکت یک طراحی سخت افزاری را نهایی کرده است (حتی اگر به طور جداگانه روی سخت افزار نسل بعدی کار می کند) و یک نقص عصبی خاص را انتخاب کرده است که قصد دارد آن را درمان کند. گزارش‌های پیشرفت پراکنده به‌روزرسانی هیچ نشانه‌ای مبنی بر انجام هیچ‌کدام از آن‌ها نشان نمی‌دهد.

هیچ‌کدام از اینها به این معنی نیست که در نهایت فضایی برای چندین فناوری در فضای کاشت مغز و رایانه وجود نخواهد داشت. Neuralink احتمالاً در نهایت به جایی خواهد رسید که برخی از این شرکت‌های دیگر در حال حاضر هستند، یا ممکن است جایگاهی پیدا کند که سخت‌افزار آن به ویژه مؤثر باشد. اما تا کنون، این شرکت هیچ اطلاعاتی را به اشتراک نمی گذارد که نشان دهد به هر یک از این نتایج نزدیک است - بسیار کمتر به برخی از ادعاهای عجیب و غریب تر مطرح شده توسط ماسک.

ارائه Neuralink به صورت آنلاین در دسترس است. به طرز عجیبی، برای سازمانی که توسط یک طرفدار خودخوانده آزادی بیان اداره می شود، این شرکت نظرات را در مورد ویدیو غیرفعال کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *