خبر

 • تک بورد - به لطف چین و اسپیس ایکس، جهان در سال 2021 رکورد پرتاب مداری را ثبت کرد

  به لطف چین و اسپیس ایکس، جهان در سال 2021 رکورد پرتاب مداری را ثبت کرد


  20 روز و 22 ساعت قبل

  تعداد کل تلاش‌های پرتاب جهانی در دهه گذشته دو برابر شده است.
  در سال 2021 موشک‌های بیشتری نسبت به هر سال گذشته در تاریخ، اقدام به پرتاب مداری کردند و رکوردی را شکستند که به مسابقه فضایی بازمی‌گردد.

  هیچ سوابق رسمی در مورد چنین موضوعاتی وجود ندارد، اما چندین منبع آنلاین خوب مجموعه ای از داده ها را ارائه می دهند که شامل تلاش ها و موفقیت های پرتاب مداری است. بر اساس این اطلاعات، در مجموع 144 پرتاب مداری در سال 2021 انجام شد که از این تعداد 133 مورد موفقیت آمیز بود. این مجموع شامل دو پرتاب اعلام‌نشده توسط خودروی سیمرغ ایران نمی‌شود.

  ادامه مطلب

  این ممکن است در نهایت سالی باشد که شاهد پرواز چند موشک بزرگ جدید باشیم

  تعداد سال گذشته از کل فراتر رفته است. تلاش‌های پرتاب مداری در سال 1967 (122 موفقیت از 139 تلاش برای پرتاب) و یک رکورد قبلی برای موفقیت در سال 1976 (125 موفقیت از 131 تلاش).

  سال شلوغ در سال 2021 یک رنسانس راکتی است. تعداد کل تلاش‌های پرتاب جهانی طی دهه گذشته دو برابر شده است. از سال 2000 تا 2010، دولت و اپراتورهای تجاری به طور متوسط ​​کمتر از 70 موشک مداری در سال پرتاب کردند.

  دو تغییر بزرگ از آن زمان، ظهور چشمگیر صنعت فضایی تحت رهبری دولت چین بوده است. و انفجار فعالیت اسپیس ایکس، که اولین موشک فالکون 9 خود را در سال 2010 پرتاب کرد. عوامل کمک کننده کوچکتر عبارتند از ظهور سایر شرکت های تجاری جدید، مانند Rocket Lab مستقر در ایالات متحده، که شش بار در سال 2021 پرتاب شد.

  < p>قبل از سال 2010، چین به طور متوسط ​​کمتر از 10 موشک در سال پرتاب می کرد. اما طی دهه گذشته، این کشور برنامه‌های فضایی نظامی خود را گسترش داده است، ماهواره‌های رصدی و ارتباطی را پرتاب کرده و برنامه جاه‌طلبانه اکتشاف رباتیک ماه و راه‌اندازی یک ایستگاه فضایی نسل بعدی را آغاز کرده است. این کشور همچنین دارای یک صنعت فضای تجاری نوپا است. در مجموع، دولت چین و تعداد معدودی از اپراتورهای خصوصی در سال 2021 56 موشک پرتاب کردند که 53 مورد از آنها موفقیت آمیز بود.

  SpaceX همچنین در سال 2021 با ادامه گسترش Starlink خود، یک سال رکوردشکنی داشت. صورت فلکی اینترنت اسپیس ایکس 31 موشک فالکون 9 پرتاب کرد که همگی موفقیت آمیز بودند. شاید قابل توجه تر، این شرکت این کار را تنها با استفاده از دو مرحله اول فالکون 9 جدید انجام داد - بقیه 29 پرتاب توسط هسته های Falcon 9 که قبلاً پرواز کرده بودند انجام شد. بنابراین، سال 2021 زمانی بود که اسپیس ایکس نشان داد که "پرواز ثابت شده" بسیار فراتر از یک ترفند بازاریابی است.

  موشک فالکون 9 به ایالات متحده کمک کرد تا در سال 2021 به 51 پرتاب مداری منجر شود که 48 مورد موفقیت آمیز بود. . Rocket Lab، و به دنبال آن United Launch Alliance، Astra، Northrop Grumman، Virgin Orbit و دیگران به کل کمک کردند. روسیه، اروپا و هند در سال گذشته بازیگران اصلی را در تلاش‌های پرتاب جهانی جمع‌آوری کردند.روسیه قبلاً بر بازار جهانی <b>پرتاب</b> تسلط داشت. اما دیگر نه.Enlarge / Russia used to dominate the world launch market . اما دیگر.CSIS

  این مجموع شامل تلاش‌های پرتاب زیر مداری نمی‌شود که توسط Blue Origin در سال 2021 رهبری شد. سیستم پرتاب نیو شپرد در سال 2021 شش بار پرواز کرد که شامل سه پرواز فضایی انسانی می‌شد. این شرکت احتمالاً در سال 2022 این تعداد را حداقل دو برابر خواهد کرد، زیرا به نظر می رسد تقاضا برای خدمات گردشگری فضایی آن زیاد است.

  در مورد پرتاب های مداری، سال 2022 ممکن است حتی تعداد بیشتری از قبل را شاهد باشد. چین و صنعت فضایی تجاری آن هیچ نشانه ای از کاهش سرعت نشان نمی دهند و اسپیس ایکس به بلند کردن ماهواره های Starlink خود ادامه خواهد داد. این باید سال پرمشغله‌ای برای اولین راکت‌های بزرگ نیز باشد. ممکن است امسال 150 تلاش برای پرتاب مداری وجود داشته باشد.


  تگ ها:

  اسپیس , ایکس , جهان , 2021 , رکورد , پرتاب , مداری


  v 6
خبرهای دیگر از علوم پایه