خبر

 • تک بورد - به طور فزاینده ای ، ازدواج ULA-Blue Origin یک ازدواج ناخوشایند است

  به طور فزاینده ای ، ازدواج ULA-Blue Origin یک ازدواج ناخوشایند است
  18 روز و 9 ساعت قبل

  "خوب نیست که Blue Origin را زیر اتوبوس بیندازیم." - حدوداً دو هفته دیگر بنیانگذار Blue Origin ، جف بزوس ، یک لحظه پیروزمندانه را پس از 21 سال فعالیت در پروازهای فضایی رقم خواهد زد. او از سیستم پرتاب New Shepard خود بالا خواهد رفت ، بالای خط کارمان به فضا منفجر می شود ، در داخل کپسول خود شناور می شود و سپس به زیر چترها به زمین بازمی گردد.

  بعید به نظر می رسد که همه افراد جامعه فضایی جشن بگیرند. بزوس ثروت خود را در آمازون از طریق قیمت گذاری رقابتی و تحویل به موقع کالاها به مشتریانش در سراسر جهان بدست آورد. حداقل تاکنون ، شرکت فضایی Blue Origin وی فروشنده قابل اعتمادی نبوده است.

  این امر خصوصاً مورد نگرانی United Launch Alliance بوده است که برای موشک جدید Vulcan خود به موتورهای ساخته شده در Blue Origin اعتماد می کند. . نیروی فضایی ایالات متحده نیز نظاره گر تقویت کننده ولکان برای کمک به پرتاب با ارزش ترین ماهواره های خود در مدار است. موتور موشکی قدرتمند Blue-Origin BE-4 ، که متان و اکسیژن مایع را می سوزاند ، سال ها تأخیر دارد.

  به طور خصوصی ، منابع مختلف می گویند ، رابطه بین Blue Origin و United Launch Alliance خوب نیست. یک نفر از این صنعت گفت: "نگرانی زیادی در مورد توسعه موتور وجود دارد." "این خیلی بیشتر از آن است که Tory Bruno به نمایش عمومی می گذارد. نگرانی زیادی وجود دارد که Blue توجه و اولویت کافی به موتور نمی دهد."

  ReadingBlue Origin راکت عظیم New Glenn برای سالها به تأخیر افتاده است. چه چیزی اشتباه پیش رفت؟

  برای سالها ، مدیر اجرایی United Launch Alliance ، توری برونو می گفت موشک جدید Vulcan ، مجهز به دو موتور BE-4 ، در سال 2021 پرتاب می شود. با این حال ، او اخیراً گفت هفته هواپیمایی اولین پرتاب به سال 2022 می رسد. اظهار داشت که این امر بیشتر به دلیل مشتری ماموریت ، Astrobotic است که ناو هواپیمابر آن آماده نبود. از نظر فنی ، برونو گفت ، ولکان هنوز فرصتی برای آمادگی برای پرتاب 2021 داشت.

  این بسیار بعید به نظر می رسد زیرا ماه جولای است و United Launch Alliance (ULA) هنوز جفت پرواز ندارد. موتورها پس از دریافت موتورهای پرواز از Blue Origin ، ULA باید آنها را به موشک Vulcan متصل کند ، آن را روی سکوی پرتاب بپیچد و آزمایش های طولانی قبل از احتراق را انجام دهد. پس از این آزمایش آتش گرم ، موشک دوباره به داخل آشیانه نورد می شود و برای یک آزمایش واقعی پرتاب آماده می شود. از ژانویه ، برونو می گفت این آزمایش آتش گرم با موتورهای پرواز در تابستان امسال انجام می شود. دیگر چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

  در پاسخ به س fromال Ars ، ULA از ارائه جدول زمانی به روز شده برای زمانی که انتظار تحویل موتورهای آماده پرواز BE-4 از Blue Origin را دارد ، خودداری کرد. این شرکت همچنین از اظهار نظر در مورد هرگونه تنش با Blue Origin خودداری كرد.

  یك منبع درباره عدم انتقاد عمومی برونو از تاخیر موتور BE-4 گفت: "او از Blue Origin محافظت می كند." "انداختن Blue Origin به زیر اتوبوس هیچ فایده ای ندارد." توسعه این موتور که 550،000 پوند نیروی محرکه دارد و از یک موتور شاتل اصلی نیز قدرتمندتر است ، از سال 2011 در حال انجام است. با این وجود ، در رهبری برنامه محرک Blue Origin با بیل کروز و مایک کرنه در سال 2018 شرکت را ترک کرد ، و جانشین کروس ، دنت اسمیت ، فقط حدود یک سال قبل از عزیمت در آگوست 2019 ادامه داشت. توری برونو تأیید کرده است که در مورد توربو ماشین داخل موتور مشکلی وجود داشته است ، اما او گفته است که این مشکلات برطرف شده است .

  مشارکت طولانی مدت

  تقریباً هفت سال از زمانی که Blue Origin و ULA برای اولین بار برنامه خود را برای همکاری در پرواز فضایی در سپتامبر 2014 اعلام کردند ، می گذرد. ​​بزوس سرمایه گذاری زیادی در توسعه موتور BE-4 انجام داده بود ، موشک بزرگ خود را که به New Glenn معروف می شود ، تأمین کند. داشتن ULA به عنوان مشتری به جبران برخی از این هزینه ها کمک می کند.

  از آن زمان ، اما Blue Origin بهترین شرکا نبوده است. دو سال پس از اعلامیه BE-4 ، Blue Origin موضع عمومی خود را در مورد پیشنهاد برای قراردادهای راه اندازی امنیت ملی تغییر داد. مقامات گفتند که موشک New Glenn در حقیقت برای پرتاب های پر سود نظامی با Vulcan رقابت خواهد کرد. برای بسیاری از مهندسان و مدیران ULA ، این خیانت به نظر می رسید ، زیرا بدون قراردادهای نیروی فضایی ایالات متحده احتمالاً این شرکت وجود نخواهد داشت.

  خواندن بیشتر یک کتاب جدید ، Amazon Unbound ، حسادت جف بزوس از SpaceX را نشان می دهد

  پس چرا آیا ULA تصمیم گرفت با یک شرکت اثبات نشده مانند Blue Origin برای موتورهایش همکاری کند؟ به اعلامیه 2014 ، برونو گفت ، "Blue Origin توانایی خود را در ایجاد موتورهای موشکی با عملکرد بالا نشان داده است و ما خوشحالیم که بهترین ذهن ها را در زمینه مهندسی ، مدیریت زنجیره تامین و شیوه های تجاری تجاری برای ایجاد یک جدید مقرون به صرفه ، قابل اعتماد ، موتور موشک آمریکایی. "

  در آن زمان ، برونو و دیگر مدیران ULA از قیمت و عملکرد موتور BE-4 خوششان آمد. با اولین مرحله با سوخت متان و" ACES "برنامه ریزی شده مرحله دوم و همچنین شش تقویت کننده تسمه ای ، عملکرد موشک Vulcan می تواند تا 30 درصد از تقویت کننده گران قیمت Delta IV Heavy بیش از حد باشد. از آن زمان ACES به نفع مرحله بالاتر مرسوم قنطورس کنار گذاشته شد ، اما Vulcan همچنان یک موشک قدرتمند بالابر سنگین. اساساً آماده کار است - به جز موتورهای آن.

  Vulcan برای آینده ULA ضروری است زیرا برای رقابت با رقیب پرتاب SpaceX مستقر در ایالات متحده تلاش می کند. Vulcan باید هر دو باشد ارزان تر از پرواز قبلی ULA موشک ها را از بین می برد و مهمتر از همه توسط موتورهای تولید شده در ایالات متحده تأمین می شود. موشک اسب کار فعلی ULA ، Atlas V ، از موتورهای ساخت روسیه استفاده می کند. از آنجا که روابط بین ایالات متحده و روسیه در دهه گذشته رو به زوال بود ، این برای کنگره غیرقابل قبول شد.

  تأخیرهای Blue Origin هم باعث ناامیدی ULA و هم مقامات نیروی فضایی که مشتاق شروع پرواز با ولکان هستند. منابع گفتند ، این امر منجر به تنش های بیشتری شده است زیرا مهندسان از طراحی نهایی موتورهای BE-4 عبور می کنند. Blue Origin می خواهد BE-4 را برای استفاده مجدد در اولین مرحله از موشک New Glenn خود ، که هدف آن چندین بار پرواز است ، بهینه کند. ممکن است ULA سرانجام از این موتورها استفاده مجدد کند ، اما در حال حاضر آنها را در حالت مصرفی به پرواز در خواهد آورد. بنابراین ، مهندسان ULA و نیروی فضایی ، به نام مصلحت ، برای یک طراحی نهایی که کمتر قابل استفاده مجدد است ، فشار می آورند.

  AR1 را برای سرگرمی بازگرداند؟

  ULA موتور BE-4 را برای ولکان بیش از موتور پیشنهادی Aerojet Rocketdyne ، مشهورترین توسعه دهنده موتور موشک در ایالات متحده انتخاب کرد. Aerojet گفت موتور AR1 آن ، که نفت سفید و اکسیژن مایع می سوزاند ، انتخاب بهتر و مطمئن تری برای Vulcan خواهد بود. با این حال ، ULA در نهایت تصمیم گرفت که با موتور BE-4 به دلیل هزینه کمتری که دارد ، برآورد کند که موتور BE-4 حدود 18 ماه جلوتر از AR1 در حال توسعه بود.

  بنابراین با توجه به تاخیرهای BE-4 ممکن است ULA در موتور AR1 تجدیدنظر کند؟ منابع گفتند که این حداقل بعداً بعید است. جسیکا رای ، سخنگوی United Launch Alliance ، به آرس گفت ، "هیچ تغییری در برنامه فعلی ما وجود ندارد."

  با این حال ، ممکن است همیشه اینطور نباشد. یک مقام صنعت گفت که برخی کارها ، در پس زمینه ، برای استفاده بالقوه از موتور AR1 ادامه داشته است. نه ULA و نه Aerojet در مورد س questionsالات در این مورد اظهار نظری نکردند در بیانیه ای مکتوب ، آروژت گفت که "بحث و گفتگو با چندین مشتری بالقوه ادامه دارد. ما معتقدیم که AR1 برای تأمین نیرو در مرحله اصلی وسایل نقلیه پرتاب متوسط ​​بالابر مناسب است ، به ویژه هنگامی که با یک مرحله بالایی مجهز به RL10 ترکیب شود."

  مرحله فوقانی قنطورس ولکان توسط موتورهای RL-10 تأمین می شود. و همچنین توجه به این نکته مهم است که Aerojet و ULA به زودی در یک خانواده خواهند بود. شرکت ULA در سال 2006 تاسیس شد و تحت مالکیت مشترک لاکهید مارتین و بوئینگ قرار دارد. انتظار می رود اواخر امسال لاکهید خرید شرکت Aerojet را نهایی کند. بنابراین یکی از مالکان مشترک ULA صاحب سازنده موتور AR1 نیز خواهد بود. یک موتور راکت BE-4 در غرب تگزاس آزمایش می کند. Enlarge / یک موتور موشکی BE-4 در غرب تگزاس آزمایش می کند. مبدا آبی

  هنوز هم اینطور نیست استفاده سریع از موتور AR1 برای ULA آسان است. اگرچه Aerojet مونتاژ اولین موتور توسعه کامل خود را در دسامبر سال 2020 به پایان رساند ، این موتور سالها با پرواز فاصله دارد. Aerojet برنامه ای برای تست های AR1 در اختیار ارس قرار نداد ، فقط می گوید که "این کار توسط قابلیت های تست ایستاده انجام می شود". مسئله پیچیده این است که برخی ، یا شاید بیشتر تیم توسعه AR1 از این گروه جدا شده اند. یکی از مدیران ارشد برنامه AR1 ، لیندا کووا ، Aerojet را برای کار در Blue Origin در مارس 2021 ترک کرد.

  علاوه بر این ، با طراحی فعلی ، سیستم های پیشرانه و زمینی ولکان با استفاده از BE با سوخت متان ساخته می شوند. -4 موتور ، نه موتور سوخت ARS نفت سفید. تغییر موتور ولکان اکنون به تغییرات قابل توجه و زمان بر و قابل توجهی نیاز دارد.

  همچنین ، اگر ULA به جای آن از موتور AR1 به عنوان "افت جایگزینی" برای موتورهای ساخت روسیه موشک اطلس V استفاده کند ، این موشک جدید به اندازه کافی قدرتمند نخواهد بود Vulcan در نظر گرفته شده است تا جایگزین موشکهای Atlas V و Delta IV Heavy شود و یک راکت Atlas V اصلاح شده توانایی بالابری را ندارد که ULA برای جلب رضایت مشتریان دولتی خود به آن نیاز دارد.

  ULA ممکن است از آن راضی نباشد. یک منبع صنعتی قبل از افزودن به مشارکت چگونه کار کرده است ، "اما در حال حاضر آنها هیچ راهی جز برقراری رابطه با ازدواج با Blue Origin ندارند."

خبرهای دیگر از علوم پایه