خبر

 • تک بورد - بزوس می گوید که اکنون مایل به سرمایه گذاری در یک کاوشگر ماه است - به همین دلیل است

  بزوس می گوید که اکنون مایل به سرمایه گذاری در یک کاوشگر ماه است - به همین دلیل است
  1 روز و 21 ساعت قبل

  "من فکر می کنم آنها فهمیدند که چرا باختند." - جف بزوس صبح روز دوشنبه نامه ای سرگشاده به مدیر ناسا ، بیل نلسون منتشر کرد و پیشنهاد داد که بیش از 2 میلیارد دلار بپردازد تا برنامه سیستم فرود انسانی آژانس "دوباره به مرحله درست برسد". در واقع ، بنیانگذار Blue Origin و ثروتمندترین فرد جهان می گوید که خودش در یک ماه فرود سرمایه گذاری خواهد کرد زیرا ناسا پول لازم برای این کار را ندارد.

  برنامه آرتمیس ناسا آرزو دارد تا سال 2024 انسانها را بر روی ماه فرود آورد و یک استقرار پایدار در سطح زمین ایجاد کند. به عنوان بخشی از این پروژه ، آژانس به دنبال حمل و نقل قابل استفاده مجدد و مقرون به صرفه به ماه و عقب است. این مسابقه یک مسابقه برای فرود انسان (HLS) انجام داد و در آوریل اعلام کرد که با SpaceX و پیشنهاد Starship خود به جلو حرکت می کند. ناسا دو ارائه دهنده خدمات برای چنین سرنشینی می خواست ، اما به دلیل اعتبارات كم از كنگره ، فقط یك شركت از پس هزینه آن برمی آمد.

  خواندن بیشتر ناسا SpaceX را به عنوان تنها تأمین كننده خود برای كشتی ماه انتخاب می كند

  اکنون ، سه ماه بعد ، بزوس پیشنهاد جبران اختلاف از جیب خود را داده است. بزوس نوشت: "Blue Origin با کنار گذاشتن کلیه پرداخت ها در دو سال مالی فعلی و بعدی دولت تا سقف 2 میلیارد دلار ، کمبود بودجه HLS را مرتفع می کند تا برنامه در حال حاضر دوباره به مرحله اجرا درآید." "این پیشنهاد به تعویق انداختن نیست بلکه یک چشم پوشی صریح و دائمی از آن پرداخت هاست. این پیشنهاد برای اقدامات تصفیه دولت وقت فراهم می کند تا جبران شود."

  پس چرا بزوس اکنون این کار را انجام می دهد؟ آرس صبح روز دوشنبه به تلفن ها ضربه زد تا چند پاسخ دریافت کند.

  چرا اکنون این اتفاق می افتد؟

  زمان نامه بزوس تصادفی به نظر نمی رسد. او پس از باخت به SpaceX به شدت ناراحت شد و یک استراتژی چند جانبه را برای بازگشت به بازی آغاز کرده است.

  تبلیغات

  پس از تصمیم قرارداد HLS در آوریل ، Blue Origin اعتراض طولانی خود را به مسئولیت پاسخگویی دولت ایالات متحده ارائه داد دفتر. انتظار می رود طی چند هفته آینده این حکم صادر شود. تاکتیک دوم Blue Origin این بود كه از سناتور محلی آمریكایی ، ماریا كانتول از ایالت واشنگتن ، لابی كند تا 10 میلیارد دلار به بودجه ناسا برای پرداخت مخارج سرنشین Blue Origin اضافه كند. اگرچه مجلس سنا این الحاق را به تصویب رساند ، اما مجلس جواب منفی داد و به نظر می رسد بن بست بوده است. در این حالت ، به نظر می رسد که او می گوید ، "خوب ، شاید من فقط می توانستم هزینه این کار را خودم بپردازم."

  چرا Blue Origin نتوانست قرارداد HLS را برنده شود؟

  Blue Origin یک تیم تمام ستاره را برای رقابت در لندر تشکیل داد و با لاکهید مارتین ، نورثروپ گرومن و دراپر همکاری کرد. سپس این "تیم ملی" یک فرودگر سه مرحله ای را پیشنهاد کرد که مطابق با مشخصات ناسا برای برنامه آرتمیس بود. مشکل این است که این پیشنهاد گران بود و تقریباً دو برابر جایزه 2.9 میلیارد دلاری SpaceX دریافت کرد.

  در این پیشنهاد ، بزوس یک خطای اساسی انجام داد. ناسا می خواست شرکت هایی را ببیند که در سخت افزارهای خود سرمایه گذاری می کنند. آژانس فضایی می خواست مشتری این لندرزها باشد اما تنها مشتری نیست. یکی از منابع مرتبط با سیاست به آرس گفت: "من فکر می کنم آنها فهمیدند که این دلیل آنها باخت است." "یعنی آنها به درستی سرمایه گذاری نکرده اند." بنابراین نامه بزوس یک mea culpa ارائه می دهد.

  آیا در بازی کمی دیر نشده است؟

  مطمئناً چنین به نظر می رسد. زمان بیان اینکه چقدر در بازی پیشنهاد می دهید ، نه پس از مشخص شدن برندگان.

  به عنوان مثال ، طبق شرایط اعطای قرارداد ، SpaceX 2.9 میلیارد دلار از ناسا دریافت کنید. در عوض ، یک مقام ارشد شرکت به Ars گفت ، SpaceX قصد دارد حدود 6 میلیارد دلار برای توسعه Starship و آزمایش فناوری پرتاب و فرود سرمایه گذاری کند. ما قبلاً این موضوع را با فعالیت های شورانگیز Starship در تگزاس جنوبی مشاهده کرده ایم. بنابراین هنگامی که ناسا در حال انتخاب پیشنهادها بود ، می دانست که سود دو در یک خود را دریافت می کند.

  تبلیغات

  اکنون ، Blue Origin و جف بزوس گفته اند که مایل به سرمایه گذاری خود هستند. در واقع ، آنها خواهان انجام یک کار اضافی شده اند.

  بنابراین آیا ناسا و کنگره گاز می گیرند؟

  دوره ناسا در زمینه خرید زمین ماه با حکم اداره حسابرسی دولت تعیین می شود. اگر GAO اعتراض Blue Origin را رد کند ، ناسا جایزه خود را به SpaceX ادامه می دهد. SpaceX با سرمایه 2.9 میلیارد دلاری ، Starship را توسعه داده و از اوایل سال 2024 یک "تظاهرات" فرود روی ماه را انجام می دهد. ناسا پس از آن از کنگره پول بیشتری خواسته است تا برای انجام ماموریت های بعدی رقابت کند. این به آژانس فضایی اجازه می دهد تا دو ارائه دهنده لندر داشته باشد ، چیزی که تقریباً همه با آن موافقند ایده خوبی است.

  اگر GAO اعتراض Blue Origin را تأیید کند - که ممکن است اما احتمالاً زیاد نیست - ناسا لازم است دوباره مسابقه را انجام دهید. این امر باعث می شود برنامه آرتمیس مون به حالت تعلیق درآید.

  س questionال اصلی این است که کنگره چه خواهد کرد ، و به نظر می رسد این مخاطب واقعی نامه بزوس باشد. قابل ذکر است ، بزوس در بسیاری از مناطق کنگره به مشاغل مراجعه می کند ، که زبان عشق قانون گذاران است. تصمیم ناسا برای انتخاب SpaceX ، بزوس نوشت ، "همچنین مزایای استفاده از پایگاه گسترده و توانمند تیم ملی (در مقابل تأمین اعتبار رویکرد SpaceX به صورت عمودی یکپارچه) را از بین برد."

  برداشت من این است که این پیشنهاد از طرف بزوس موجب تحریک کنگره برای تأمین بودجه ایده ناسا در مورد برنامه خدمات حمل و نقل اکتشافات قمری به عنوان یک رمپ برای فروشندگان زمین گیر ماه خواهد شد. بودجه اضافی به ناسا اجازه می دهد تا خدمات حمل و نقل معمول فضانورد را در طول برنامه آرتمیس از دو ارائه دهنده - SpaceX و تیم ملی Blue Origin خریداری کند. ممکن است اواخر امسال این بودجه را در اعتبارات بودجه سال مالی 2022 مشاهده کنیم.

  خبر خوب چیست؟

  خواندن بیشتر با وجود پرواز روز سه شنبه ، جف بزوس در حال اجرا است به موقع برای پس انداز Blue Origin

  مثبت است که ببینیم جف بزوس علاقه جدی به Blue Origin دارد و ثروت عظیم خود را پشت سر این شرکت قرار می دهد. چندین منبع به آرس گفتند که بزوس واقعاً از Blue Origin در سال 2020 جدا شده است و این به شرکت آسیب رسانده است. برای یک چیز ، درجه تأیید مدیر اجرایی Blue Origin ، باب اسمیت ، به میزان قابل توجهی 18 درصد در Glassdoor است.

  با این نامه ، به نظر می رسد بزوس تصدیق می کند که عدم سرمایه گذاری شخصی اشتباه بوده است قرارداد سیستم فرود انسان. علاوه بر این ، او در حال برداشتن گامهایی برای اصلاح این اشتباه است. اگر هیچ چیز دیگری نیست ، این باید پیام مثبتی به کارمندان وی ارسال کند.

خبرهای دیگر از علوم پایه