خبر

 • تک بورد - برای یادگیری کلینگون یا اسپرانتو: زبان های اختراعی چه چیزی می توانند به ما بیاموزند

  برای یادگیری کلینگون یا اسپرانتو: زبان های اختراعی چه چیزی می توانند به ما بیاموزند


  21 روز و 12 ساعت قبل

  NuqneH! سالوتن! یک انسان شناس زبان شناس کسانی را که زبان های جدید ابداع می کنند، مطالعه می کند.
  بیشتر زبان ها طی قرن ها استفاده در میان گروه هایی از مردم توسعه می یابند. اما برخی از آنها منشأ متفاوتی دارند: آنها از ابتدا از ذهن یک فرد اختراع شده اند. نمونه های آشنا عبارتند از زبان بین المللی اسپرانتو، زبان کلینگون از Star Trek و زبان الوی از ارباب حلقه ها.

  این فعالیت جدید نیست—اولین زبان اختراعی ثبت شده توسط راهبه قرون وسطایی هیلدگارد فون بینگن بود—اما اینترنت اکنون امکان اشتراک گذاری بسیار گسترده تری از چنین زبان هایی را در میان جوامع کوچک افرادی که صحبت می کنند و آنها را ایجاد می کنند، می دهد.

  کریستین شرایر، یک انسان شناس زبان شناس در پردیس اوکاناگان دانشگاه بریتیش کلمبیا در کلونا، کانادا، زبان های اختراعی و افرادی که به آنها صحبت می کنند را مورد مطالعه قرار داده است، موضوعی که او در بررسی سالانه انسان شناسی 2021 درباره آن می نویسد. اما شرایر مهارت دیگری را نیز به میز می آورد: او خودش خالق زبان است و چندین زبان را برای صنعت سینما اختراع کرده است: زبان کریپتونی برای مرد فولادی، التریان برای پاور رنجرز، بیما (کرو-مگنون) برای آلفا و آتلانتیس برای زک. Snyder's Justice League.

  شرایر با مجله Knowable درباره تجربه خود در این دنیای غیرمعمول و درس های عملی که برای افرادی که سعی در احیای زبان های طبیعی در خطر انقراض دارند صحبت کرد. این مصاحبه به دلیل طولانی بودن و وضوح ویرایش شده است.

  چگونه توانستید چیزی به باطنی بودن زبان های ابداع شده را مطالعه کنید؟

  من یک دوره زبان شناسی تدریس می کنم. انسان شناسی، که در آن من به دانش آموزانم وظیفه ایجاد زبان های جدید را در حین یادگیری بخش هایی از زبان ها می دهم. تقریباً زمانی که این کار را شروع کردم، آواتار بیرون آمد. زبان ناوی از آن فیلم در آن زمان بسیار محبوب بود و راه خود را در بسیاری از اخبار در مورد افرادی که زبان را یاد می‌گیرند - و به سرعت انجام می‌دهند، باز کرده بود.

  تحقیقات آکادمیک دیگر من در مورد احیای زبان است. با جوامع بومی یا اقلیت. یکی از چالش هایی که ما داریم این است که زمان زیادی طول می کشد تا افراد یک زبان را یاد بگیرند. برای یادگیری سریع‌تر زبان‌ها، علاقه‌مند بودم بدانم که جوامع زبانی در معرض انقراض چه چیزی می‌توانند از این جوامع طرفداران زبان ایجاد شده بیاموزند. من می‌خواستم کشف کنم که سخنرانان ناوی چه کسانی بودند، و چرا و چگونه این زبان ایجاد شده خاص را یاد می‌گرفتند.

  در این ویدیوی پنج دقیقه‌ای، یک زبان‌شناس توضیح می‌دهد که چگونه زبان‌های اختراعی ویژگی‌های زبان‌های واقعی را نشان می‌دهند. درس توسط John McWhorter, Animation by EnjoyAnimation

  تبلیغات

  و؟

  وقتی من سخنرانان ناوی را بررسی کردم، بسیاری گفتند که به دلیل طرفدار بودن به آن پیوستند. از فیلم و آنها برای جامعه ماندند. آنها جوامع بسیار استقبال کننده و فراگیر هستند. فرقی نمی کند نژاد یا جنسیت شما چیست، اگرچه بسیاری از این طرفداران بیشتر مرد هستند.

  اما همچنین، یکی از چیزهایی که در مورد ناوی دیدم این بود که افراد به جامعه طرفداران پیوستند زیرا آواتار به حقوق محیط زیست و حقوق بومی بسیار وابسته بود. این ایده‌آل‌های زیست‌محیطی بخشی از زبان هستند و آن‌ها آن را انتخاب کردند. این بخشی از دلیل یادگیری زبان برخی از آنهاست.

  در مورد سایر زبانهای اختراع شده چطور؟

  آنهایی که بیشتر یاد می گیرند عبارتند از زبان‌هایی که به عنوان یک زبان کمکی بین‌المللی در نظر گرفته شده‌اند، مانند اسپرانتو، که قرار است توسط مردم سراسر جهان برای ترویج وحدت و صلح جهانی به اشتراک گذاشته شود. قرار است این یک زبان خنثی باشد، و یادگیری آن ساده و بسیار آسان است. میلیون ها نفر در سراسر جهان آن را آموخته اند. می‌توانید آن را در Duolingo یاد بگیرید!

  زبان‌های دیگر طرفداران هستند: Na’vi، Klingon از Star Trek و Dothraki از Game of Thrones  بسیار محبوب هستند. وقتی در سال 2011 آنها را بررسی کردم، 300 سخنران ناوی وجود داشت، همه از مبتدی تا بسیار پیشرفته - اما همه آنها خود را بخشی از جامعه می دانستند. سخنرانان دوتراکی در آن زمان بسیار کمتر بودند، شاید 20 نفر. و مطالعات نشان داده است که حدود 20 بلندگوی پیشرفته کلینگون نیز در جهان وجود دارد. این بستگی به محبوبیت نمایش در آن زمان دارد. اگر فصل دیگری از Star Trek: Discovery منتشر شود، افراد بیشتری خواهید داشت که کلینگون را یاد می‌گیرند.

  ما قطعاً این را با Na’vi می‌بینیم. در اوایل بسیار محبوب بود، و هنوز آن دسته از اعضای اصلی هستند که در حال یادگیری Na’vi هستند. و با آواتار 2 که قرار است سال آینده عرضه شود، احتمالا شاهد افزایش بلندگوها خواهیم بود.


  تگ ها:

  یادگیری , کلینگون , اسپرانتو: , زبان , اختراعی , چیزی , توانند , بیاموزند


خبرهای دیگر از علوم پایه