خبر

 • تک بورد - با نزدیک‌تر شدن لبه‌های روز پرتاب، آزمایش‌های حیاتی برای موشک بزرگ ناسا همچنان ادامه دارد

  با نزدیک‌تر شدن لبه‌های روز پرتاب، آزمایش‌های حیاتی برای موشک بزرگ ناسا همچنان ادامه دارد
  19 ساعت و 7 دقیقه قبل

  ما کاملاً متعهد هستیم که آن را یک گام در یک زمان برداریم.»
  هفته گذشته ناسا و پیمانکاران بی شمارش برای سیستم پرتاب فضایی و فضاپیمای اوریون به نقطه عطف قابل توجهی دست یافتند — ایجاد مجموعه ای کامل از موشک و اعماق فضا کپسول برای اولین بار وسیله پرتاب تکمیل شده در ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه در مرکز فضایی کندی 98 متر (321 فوت) ارتفاع دارد.

  اگرچه تکنسین‌ها و مهندسان هنوز باید موشک و فضاپیما را در ماه‌های آینده در یک سری آزمایش‌ها قرار دهند، برای اولین بار آژانس درباره یک پنجره پرتاب احتمالی برای ماموریت Artemis I بحث کرد. این پرتاب، که یک فضاپیمای بدون سرنشین اوریون را به مدار ماه و برمی‌گرداند، می‌تواند در یک پنجره 15 روزه از 12 تا 27 فوریه رخ دهد.

  ادامه مطلب

  موشک بزرگ ناسا موشک دیگری را از دست می‌دهد. مهلت، اکنون تا سال 2022 پرواز نخواهد کرد

  خیلی، و بیشتر، باید درست پیش برود تا ناسا آن پنجره پرتاب را ایجاد کند. بنابراین به احتمال زیاد Artemis I در بهار سال آینده عرضه خواهد شد. البته اگر مشکلات فنی جدی کشف شود، تاریخ عرضه ممکن است بیشتر به تعویق بیفتد. در طی یک نشست خبری با خبرنگاران در روز جمعه، مقامات پرتاب چندین بار تکرار کردند که موشک تا زمانی که سخت افزار آماده نشود پرتاب نخواهد شد.

  "تام ویت مایر" گفت: "یک سری از فعالیت ها وجود دارد که باید با موفقیت انجام دهیم." معاون مدیر توسعه سیستم های اکتشافی در مقر ناسا. ما به عنوان یک آژانس متعهد هستیم که این گام را در یک زمان برداریم. ما کاملا متعهد هستیم که آن را گام به گام برداریم." کل پرتابگر و فضاپیما، پشته را به سمت سکوی پرتاب می‌چرخانند، «تمرین لباس مرطوب» را انجام می‌دهند، سپس به ساختمان مونتاژ وسایل نقلیه برای نصب برخی وسایل آتش‌نشان برای پرتاب واقعی بازمی‌گردند، و سپس به سکوی پرتاب می‌روند.

  تبلیغات

  همه اینها فعالیت های جدیدی خواهند بود، بنابراین برخی از مسائل فنی احتمالاً رخ می دهد. تمرین لباس مرطوب پویاترین آزمایش پرتابگر را از نظر سخت افزار، سیستم های زمینی جدید در مرکز فضایی کندی و نرم افزار برای وسیله نقلیه یکپارچه ارائه می دهد. در طی این آزمایش خودرو به طور کامل با هیدروژن مایع و اکسیژن مایع سوخت می‌شود و شمارش معکوس تا حدود T-10 ثانیه انجام می‌شود. رابط‌های بین موشک، فضاپیما و سیستم‌های زمینی قبلاً به این روش آزمایش نشده بود، و از نظر تاریخی این جایی است که مشکلاتی در مورد وسایل نقلیه جدید رخ داده است. که در حال حاضر برای "اوایل ژانویه" برنامه ریزی شده است، ناسا در موقعیت بهتری برای تعیین تاریخ پرتاب برای ماموریت آرتمیس I با اطمینان خواهد بود.

  با این حال، مدیر ماموریت آرتمیس I، مایک سارافین، درباره این موضوع صحبت کرد. پنجره های پرتاب احتمالی برای وسیله نقلیه او گفت که اساساً یک دوره دو هفته ای وجود دارد که امکان پرتاب در مسیر ماه وجود دارد و دو هفته تعطیل است. این به این دلیل است که Orion باید در طول روز پاشیده شود تا بتوان داده های خوبی را به دست آورد. پس از پنجره پرتاب فوریه که در 12 فوریه باز می شود، پنجره دو هفته ای بعدی در 12 مارس باز می شود و به دنبال آن یک پنجره در 8 آوریل باز می شود.

  هدف کلی این ماموریت آزمایش موشک SLS برای آزمایش خواهد بود. اولین بار در پرواز و نشان دادن توانایی جبار برای بازگشت به زمین در شرایط ورود مجدد به ماه. بسته به تاریخ پرتاب، این ماموریت چهار یا شش هفته طول خواهد کشید.سفینه فضایی Orion، با ماژول خدمات خود، در حال پرواز در این رندر نشان داده شده است.Enlarge / The Orion Spacecraft, with its service module, در این رندر در حال پرواز نشان داده شده است. NASA

  ناسا با تکمیل روی هم چیدن موشک، نشان داد که در مرحله اولیه پرتاب موشکی است که در ابتدا قرار بود در اواخر سال 2016 پرتاب شود، اما تاخیرهای پرهزینه و طولانی را تجربه کرده است.

  با این حال، ناسا هنوز آنجا نیست. آژانس باید مراقب این موشک باشد زیرا خودروی SLS بعدی آن احتمالاً تا حدود دو سال آماده پرواز نخواهد بود و اگر با این پرتاب شکست فاجعه‌باری رخ دهد، سؤالاتی در مورد آینده برنامه به‌عنوان ارزان‌تر و خصوصی ایجاد می‌کند. راکت های توسعه یافته بالابر سنگین شروع به پرواز می کنند.

خبرهای دیگر از علوم پایه