با افزایش قیمت تخم مرغ، خونین ترین شیوع آنفولانزای مرغی در تاریخ ایالات متحده ادامه دارد

خطر ابتلا به انسان کم است، اما اپیدمیولوژیست ها از یک بیماری همه گیر در آینده توسط چنین آنفولانزای بیم دارند.
شیوع مداوم آنفلوانزای پرندگان در ایالات متحده اکنون طولانی ترین و مرگبارترین شیوع در تاریخ است. از یک سال پیش تاکنون بیش از 57 میلیون پرنده توسط این ویروس کشته یا معدوم شده اند و این اختلال مرگبار به افزایش سرسام آور قیمت تخم مرغ و افزایش قاچاق تخم مرغ کمک کرده است.

از آنجایی که آنفلوانزای پرندگان بسیار بیماری زا (HPAI) A(H5N1) برای اولین بار در پرندگان ایالات متحده در ژانویه 2022 شناسایی شد، قیمت یک کارتن دوجین تخم مرغ از میانگین حدود 1.79 دلار در دسامبر 2021 به 4.25 دلار در دسامبر افزایش یافته است. بر اساس داده های اداره آمار کار ایالات متحده، در سال 2022، افزایش 137 درصدی. اگرچه تورم و مسائل زنجیره تامین تا حدی این افزایش را توضیح می دهد، تخم مرغ بیشترین درصد افزایش را نسبت به هر ماده غذایی خاص، بر اساس شاخص قیمت مصرف کننده، داشته است.

و قیمت های تند باعث شده است که برخی در مرز ایالات متحده و مکزیک به این سمت بروند. اقدام به قاچاق کارتن های غیرمجاز که ممنوع است. یک سخنگوی گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده این هفته به NPR گفت که مردم ال پاسو، تگزاس، تخم مرغ را در خوارز، مکزیک می خرند، زیرا "به طور قابل توجهی ارزان تر هستند." در همین حال، یک مقام گمرک در سن دیگو در بحبوحه افزایش رهگیری تخم مرغ یادآوری کرد که عدم اعلام چنین اقلام کشاورزی در بندر ورودی می تواند منجر به جریمه تا 10000 دلار شود.

اثرات ناخوشایند

با این حال، درد آمریکا در راهروهای لبنیات فروشگاه‌های مواد غذایی در مقایسه با برخی از ویرانی‌هایی که در مزارع طیور به بار می‌آورد، احتمالاً کمرنگ می‌شود. HPAI A(H5N1) در پرندگان وحشی در تمام 50 ایالت شناسایی شده است و 47 مورد شیوع بیماری در مرغداری ها را گزارش کرده اند. تاکنون ۷۳۱ مورد شیوع در ۳۷۱ شهرستان گزارش شده است. در پایان ماه گذشته، دو شیوع در شهرستان ویکلی، تنسی، 62600 جوجه را تحت تاثیر قرار داد.

با شیوع یک ساله، این طولانی‌ترین شیوع آنفولانزای پرندگان در تاریخ ایالات متحده است. و با 57 میلیون پرنده تلف شده در 47 ایالت، همچنین مرگبارترین است و از رکورد قبلی 50.5 میلیون پرنده در 21 ایالت در سال 2015 فراتر رفته است.

اگرچه این ویروس برای پرندگان بسیار مسری است - و اغلب کشنده - خطر برای انسان کم است. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری خاطرنشان می‌کند که ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان نوع A (معروف به ویروس آنفولانزای پرندگان) معمولاً انسان را آلوده نمی‌کنند، اگرچه گاهی اوقات زمانی که افراد تماس نزدیک یا طولانی محافظت نشده با پرندگان آلوده دارند، می‌توانند این بیماری را آلوده کنند. زمانی که در انسان وجود داشته باشد، حتی نادرتر است که ویروس از انسان به انسان دیگر بپرد.

تبلیغات

در شیوع کنونی، CDC بیش از 5000 نفر را که با پرندگان آلوده تماس داشته اند، ردیابی کرده است، اما فقط آنها را پیدا کرده اند. یک مورد آنفولانزای پرندگان در انسان مورد گزارش شده در کلرادو مربوط به فردی بود که مستقیماً با پرندگان آلوده کار می کرد و درگیر کشتار بود. این فرد علائم خفیفی داشت و بهبود یافت.

ترس از آنفولانزا

اگرچه داده‌های کنونی آرامش‌بخش است، ویروس‌شناسان و اپیدمیولوژیست‌ها هنوز از احتمال جهش و جهش ویروس‌های آنفولانزا، مانند آنفولانزای پرندگان می‌ترسند. به یک ویروس آلوده کننده انسان با پتانسیل همه گیر تبدیل شود. گزارشی که در 19 ژانویه در مجله Eurosurveillance منتشر شد، این نگرانی را برجسته کرد. محققان اسپانیایی شیوع آنفولانزای مرغی را در میان راسوهای پرورشی در ساحل شمال غربی در اکتبر سال گذشته ثبت کردند. راسوها احتمالاً از طریق پرندگان دریایی وحشی آلوده شده بودند که در آن زمان موجی از آلودگی همزمان با ویروس H5N1 داشتند. در طول ماه اکتبر، راسوهای بیشتری بیمار شدند که نشان دهنده انتقال راسو به راسو بود که منجر به معدوم شدن کل کلنی تقریباً 52000 حیوان از اواخر اکتبر شد.

به ویژه، H5N1. ویروس آلوده کننده راسو دارای یک جهش غیرمعمول بود که ممکن است آن را قادر به انتشار در و بین راسو کند. انتقال ویروس پرندگان از پستانداران به پستانداران به تنهایی قابل توجه است، اما به ویژه در راسو که می تواند به عنوان مخلوط کننده ویروسی عمل کند، نگران کننده است. همانطور که نویسندگان گزارش اسپانیایی خاطرنشان می‌کنند:

شواهد تجربی و میدانی نشان داده‌اند که راسوها نسبت به ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان و انسانی نوع A حساس و مجاز هستند و به این نظریه منجر می‌شود که این گونه می‌تواند به عنوان یک اختلاط بالقوه عمل کند. کشتی برای انتقال بین گونه ای در بین پرندگان، پستانداران و انسان.

به این ترتیب، نویسندگان می گویند که لازم است "فرهنگ ایمنی زیستی و امنیت زیستی در این سیستم کشاورزی تقویت شود و اجرای برنامه های نظارتی موردی ترویج شود. برای ویروس های آنفولانزای A و سایر پاتوژن های مشترک بین انسان و دام در سطح جهانی." نویسندگان گزارش می دهند که هیچ یک از کارگران مزرعه راسو به ویروس H5N1 آلوده نشدند. با این حال، آنها خاطرنشان می کنند که استفاده از ماسک صورت برای همه کارگران مزرعه راسو در اسپانیا به دلیل نگرانی در مورد شیوع SARS-CoV-2 اجباری بود. و با اولین تشخیص بیماری در مزرعه، کارگران آنجا اقدامات احتیاطی را در صورت ابتلا به SARS-CoV-2 انجام دادند که شامل استفاده از لباس‌های یکبار مصرف، محافظ صورت، تعویض ماسک صورت دو بار در روز و شستن مکرر دست‌ها بود. در 4 اکتبر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *