خبر

 • تک بورد - این فقط انسان ها نیستند که به سرطان مبتلا می شوند، پستانداران وحشی نیز در معرض خطر هستند

  این فقط انسان ها نیستند که به سرطان مبتلا می شوند، پستانداران وحشی نیز در معرض خطر هستند


  7 ماه قبل

  پس از بررسی 110000 پرونده، محققان به بینشی در مورد سرطان پستانداران دست یافتند
  سرطان یک واقعیت غم انگیز در زندگی است، زیرا تقریباً 40 درصد از افراد در مقطعی از زندگی خود به آن مبتلا می شوند. اما انسان ها در این مورد تنها نیستند. بسیاری از گونه های مختلف نیز می توانند به این بیماری مبتلا شوند - برخی از آنها بیشتر از دیگران. با مطالعه این گونه ها و عادات و دفاع طبیعی آنها (یا عدم وجود آنها) می تو

  تحقیق جدید که شامل بررسی جامع سرطان است نشان می‌دهد که بسیاری از پستانداران واقعاً می‌توانند به سرطان مبتلا شوند. برای به دست آوردن بینش در این مورد، تیم به بررسی سوابق مربوط به 110148 حیوان از 191 گونه که در باغ وحش ها مرده بودند، پرداختند. به گفته Orsolya Vincze، محقق مرکز تحقیقات اکولوژیک در مجارستان و یکی از نویسندگان مقاله، این اطلاعات از Species360، یک سازمان غیرانتفاعی بین‌المللی که این نوع داده‌ها را از باغ‌وحش‌های سراسر جهان جمع‌آوری و متحد می‌کند، به دست آمد. او به Ars گفت: با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط این سازمان، تیم تحقیقاتی می‌توانست «اطلاعاتی را در مورد آنچه که حیوانات از آن مرده‌اند جمع‌آوری کند».

  این تیم جستجوی خود را به نقاط داده‌ای که پس از سال 2010 گرفته شده‌اند محدود کردند. او گفت، زیرا قبل از آن، ثبت سوابق به خوبی نبود. علاوه بر این، این تیم فقط حیوانات را در باغ وحش ها مورد مطالعه قرار دادند زیرا جمع آوری این نوع اطلاعات از گونه های موجود در طبیعت دشوار است. حیواناتی که در زیستگاه‌های بومی خود به سرطان مبتلا می‌شوند نیز بیشتر در معرض شکار قرار می‌گیرند یا از گرسنگی می‌میرند - وینچز گفت: آنها زودتر می‌میرند.

  «شما باید به باغ‌وحش‌هایی بروید که در آن همه افراد دنبال می‌شوند. شما می دانید که آنها چه زمانی می میرند و می دانید که آنها از چه چیزی مرده اند." تنها دو استثنا - تا آنجا که داده ها نشان می دهد - بلک باک (نوعی بز کوهی) و مارا پاتاگونیا (نوعی جونده) بودند. این داده ها به ترتیب شامل اطلاعات 196 و 213 فرد از آن گونه ها بود.

  اما گوشتخواران به ویژه مستعد ابتلا به سرطان بودند. برای مثال، بیش از یک چهارم پلنگ‌های ابری، روباه‌های گوش خفاشی و گرگ‌های قرمز در اثر سرطان مردند. به گفته Vincze، فرضیه هایی در مورد اینکه چرا ممکن است چنین باشد وجود دارد.

  برای مثال، گوشتخواران میکروبیوم های متفاوتی در مقایسه با انواع دیگر حیوانات دارند، که می تواند یک مشکل باشد زیرا یک جامعه غنی از میکروارگانیسم ها می تواند به شما کمک کند. سرطان را محدود کنید گوشتخواران، به ویژه آنهایی که در اسارت هستند، محدوده محدودی نیز دارند. فقدان فعالیت بدنی نیز می تواند در این امر نقش داشته باشد. گوشت خام - مانند نوعی که بیشتر پستانداران گوشتخوار می خورند - می تواند حاوی باکتری یا میکروب های دیگری باشد که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. به عنوان مثال، گوشت خام گاو می تواند ناقل ویروس لوسمی گاوی باشد، که برخی مطالعات نشان داده اند که می تواند شانس ابتلای انسان به سرطان سینه را افزایش دهد. با این حال، به طور کلی، Vincze گفت که تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود.

  هرچه آنها بزرگتر باشند

  تا حدی شگفت آور است که اندازه حیوانات با خطر سرطان مرتبط نیست. جهش های سرطانی معمولاً هنگام تقسیم سلول ها اتفاق می افتد. در تئوری، یک حیوان بزرگ و با طول عمر بیشتر باید تقسیم سلولی بیشتری نسبت به حیوانات کوچکتر داشته باشد و بنابراین، آنها باید بیشتر مستعد ابتلا به سرطان باشند. به گفته وینچز، این در سگ‌ها و انسان‌ها دیده می‌شود - اعضای بزرگ‌تر هر دو گونه معمولاً در معرض خطر بیشتری برای سرطان هستند.

  با این حال، گونه‌های بزرگ‌تر به‌ویژه در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این بیماری نیستند - پدیده‌ای به نام پتو پارادوکس. به گفته Vincze، این احتمالاً به این دلیل است که این گونه‌ها راه‌هایی را برای مبارزه با سرطان در گذشته ژنتیکی خود توسعه داده‌اند. با مطالعه مکانیسم هایی که از طریق آن این گونه های بزرگ سرطان را سرکوب می کنند، به طور بالقوه می توانیم راه هایی برای مبارزه با این بیماری ایجاد کنیم. وینچ گفت، با مطالعه اینکه چرا برخی از گونه‌ها موارد بالاتری از این بیماری دارند، می‌توانیم به طور کلی درباره آن اطلاعات بیشتری کسب کنیم.

  "ما واقعاً می‌توانیم مکانیسم‌های مولکولی را بررسی کنیم و آنها را شناسایی کنیم و سعی کنیم طراحی کنیم. روش‌های درمانی جدید برای سرطان در انسان و حیوانات به طور یکسان،" او گفت.

  Nature، 2021. DOI: 10.1038/s41586-021-04224-5 (درباره DOIs)


  تگ ها:

  انسان , نیستند , سرطان , مبتلا , شوند , پستانداران , وحشی , معرض , هستند


  v 20
خبرهای دیگر از علوم پایه