خبر

 • تک بورد - ایستگاه فضایی بین‌المللی مجبور شد مانور طفره‌آمیزی انجام دهد تا از زباله‌های فضایی جلوگیری کند

  ایستگاه فضایی بین‌المللی مجبور شد مانور طفره‌آمیزی انجام دهد تا از زباله‌های فضایی جلوگیری کند
  23 روز و 2 ساعت قبل

  ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) اخیراً با یک زباله فضایی تماس نزدیک داشت که اگر اقدامی انجام نمی‌شد فاجعه‌بار بودن آن ثابت می‌شد. بقایای مداری مورد بحث، قطعه ای از ماهواره هواشناسی منقرض شده Fengyun-1C، از یک آزمایش موشک ضد ماهواره چینی در سال 2007 باقی مانده است. این موشک با سرعتی در حدود 18000 مایل در ساعت به ماهواره برخورد کرد و منجر به ایجاد ماهواره شد. هزاران قطعه زباله مداری

  برای جلوگیری از برخورد احتمالی با یکی از قطعات، یک فضاپیمای تدارکاتی روسی که به ایستگاه فضایی بین‌المللی لنگر انداخته بود، موشک‌های خود را به مدت کمی بیش از شش دقیقه در 11 نوامبر شلیک کرد. این امر سرعت ISS را تغییر داد و افزایش داد. مدار آن 1.2 کیلومتر (0.75 مایل) است و آن را دور از خطر قرار می دهد.

  ISS با سرعتی بیش از 17100 مایل در ساعت به دور زمین می چرخد. با این سرعت، حتی یک تکه کوچک زباله فضایی می تواند آسیب جدی ایجاد کند.

  تا ماه مه گذشته، حسگرهای شبکه جهانی نظارت فضایی وزارت دفاع (SSN) بیش از 27000 قطعه زباله فضایی را ردیابی می کردند. بزرگتر از سافت بال علاوه بر این، حداقل نیم میلیون قطعه زباله اضافی به اندازه یک سنگ مرمر یا بزرگتر وجود دارد.

  از سال 1999، ISS 29 مانور اجتناب از زباله را انجام داده است که سه مورد از آنها در سال 2020 رخ داده است.

  مسئله زباله های فضایی احتمالاً قبل از اینکه بهبود یابد بسیار بدتر می شود. شرکت‌هایی از جمله استارلینک، آمازون و بوئینگ در حال استقرار هزاران ماهواره کوچک در مدار پایین زمین هستند تا اتصال اینترنت را به مناطق محروم جهان منتقل کنند.

  مست‌هد اعتبار Pixabay

خبرهای دیگر از علوم پایه