اولین پرتاب Rocket Lab در ایالات متحده: بزرگ برای شرکت و سایت

اولین پرتاب این شرکت از خاک ایالات متحده بسیار زیبا و بسیار مهم بود.
در جنوب غربی، آخرین رنگ های غروب خورشید لبه آسمان را روشن می کرد، به عنوان یک هلال ماه و دو سیاره در بالا. صحنه زیبایی بود، اما صحنه ای که همه نادیده گرفتند. در عوض، همه چشم‌ها بر روی یک تکه روشن نور مصنوعی در جزیره‌ای حائل در چند مایل دورتر متمرکز شد. چراغ‌های آنجا روی یک سوزن کوچک و باریک متمرکز بودند - به اندازه‌ای کوچک که

سال‌ها، موشک الکترون و شرکت پشت آن در محل پرتاب ویرجینیا در بلاتکلیفی گیر کرده بودند و منتظر تأییدیه‌های مختلف بودند—تا سازمان‌های نظارتی اسناد کافی را با یکدیگر به اشتراک بگذارند تا همه را متقاعد کنند که پرتاب بی‌خطر است. سپس آب و هوا و تعطیلات پایان سال پرتاب را به عقب انداخت. اما در روز سه‌شنبه، همه چیز تا آنجا که ممکن بود تصورش را بکنید، پیش رفت و الکترون تقریباً به محض باز شدن پنجره پرتاب به مدار پرتاب شد.

این پرتاب برای Rocket Lab، که به نوعی سرمایه‌گذاری کرده بود، حیاتی است. آینده شرکت در عملیات ویرجینیا. اما همچنین برای سایت پرتاب، که به عنوان یک فرودگاه فضایی نامیده می شود، اما ترافیک زیادی از زمین خارج می شود، بسیار مهم است.

درباره آن پرتاب

الکترون یک موشک نسبتا کوچک است، قادر به قرار دادن تنها چند صد کیلوگرم در مدار است، بنابراین تجربه پرتاب با وسایل نقلیه عظیمی مانند شاتل، SLS و فالکون هوی بسیار متفاوت است. این حتی از فالکون 9 هم کمی کوچکتر است. بنابراین تجربه پرتاب با آنچه که من از دیگران در مورد چگونگی تجربه پرتاب موشک شنیده بودم، متفاوت است. (تنها تجربه قبلی من، تجربه ای بود که بیش از 40 سال پیش به طور مبهم به یادگار مانده بود.)

در حالی که الکترون هنوز از دو مایلی دورتر قابل مشاهده بود، زیرا برای اولین بار شعله های آتش در زیر آن ظاهر شد، به سرعت با خروج از سکوی پرتاب ناپدید شد. به لطف پرتاب شبانه، شعله های آتش به سرعت تمام چیزی بود که می توانستید ببینید. تقریباً در همان زمان صدا از سکوی پرتاب دو مایلی دورتر رسید. بهترین توصیفی که خوانده ام آن را با صدای پاره شدن پارچه که به رجیسترهای باس منتقل شده است مقایسه می کند. در یک موشک به اندازه کافی سنگین، باس آنقدر قدرتمند است که حس فیزیکی ایجاد کند. الکترون فاقد آن پانچ بود.

تبلیغات

وزن کم آن همچنین به این معنی بود که الکترون با عجله پد را ترک کرد. به نظر می رسد که وسایل نقلیه پرتاب سنگین مدت کوتاهی پس از ترک سکو تردید دارند و ذهن من را مجبور می کند بپذیرد که شتاب آنها برای فرستادن آنها به فضا کافی است. اگر الکترون لحظه ای معادل داشت، به محض شروع آن تمام می شد.

از آنجا، پرتاب از آسمان خشک، سرد و غیرممکن شفافی بهره مند شد که در زمستان های ساحل شرقی به طور برجسته ای به چشم می خورد. با خاموش شدن موتورهای اصلی همه چیز تاریک شد، اما کمی نور به سرعت بازگشت که موتور مرحله دوم کار را به دست گرفت. مرحله دوم تا چند دقیقه قبل از اینکه خاموش شود، با چشم غیرمسلح تاریک قابل مشاهده بود. در طول این مدت، چند جسم برای مدت کوتاهی در زیر مرحله دوم قابل مشاهده بودند - احتمالاً مرحله اول و/یا پرها آخرین نور خورشید را در ارتفاع می گیرند یا در جو گرم می شوند.

گزارش های بعدی نشان داد که سه ماهواره روی کشتی با موفقیت از هم جدا شدند و با اپراتور خود Hawkeye360 ارتباط برقرار کردند که از آنها برای ردیابی منابع رادیویی روی زمین استفاده می کند.

یک موفقیت کلیدی

الکترون دارای یک رکورد عملکرد عالی از سایت پرتاب نیوزلند آن، بنابراین پرتاب صاف آن تعجب آور نبود. از بسیاری جهات، شگفت‌انگیز این بود که این مدت طولانی طول کشید. مورگان بیلی، سخنگوی شرکت گفت که شرکت از سال 2018 بر روی پرتاب از فرودگاه فضایی منطقه‌ای آتلانتیک میانی (MARS) کار می‌کرد. موشک اگر از مسیر برنامه ریزی شده خود خیلی دور شود. اسناد لحظه آخری که بین ناسا و FAA در رابطه با موشک رد و بدل می‌شد، تا دسامبر همچنان باعث تأخیر می‌شد.

علی‌رغم این تأخیرها، آزمایشگاه راکت سرمایه‌گذاری هنگفتی در ویرجینیا انجام داده و یک منطقه مونتاژ و کنترل خودرو را راه‌اندازی کرده است. مرکز در ساختمانی نزدیک مریخ و ساخت یک پد الکترونی اختصاصی در منطقه پرتاب. داشتن MARS به عنوان گزینه پرتاب باید به شرکت اجازه دهد تا سرعت عملیات خود را افزایش دهد و آن را به روی مشتریانی که به دلایل راحتی یا امنیتی نیاز به پرتاب در داخل ایالات متحده دارند، باز کند. شاید مهمتر از آن، این شرکت در حال ساخت وسیله پرتاب بعدی خود، نوترون، در تأسیساتی است که درست خارج از دروازه های منطقه پرتاب مریخ ساخته است.

تبلیغات

نوترون احتمالاً کلیدی برای شرکت خواهد بود. بقا هدف اولیه Rocket Lab این بود که الکترون می‌تواند چرخش سریعی را برای شرکت‌هایی فراهم کند که به ماهواره‌های کوچک در مدار به سرعت نیاز دارند. تخمین می زند که می تواند چیزی را در کمتر از دو هفته پس از دریافت سخت افزار وارد مدار کند. اما این منبع بزرگی برای تجارت نبوده است که انتظار می رفت، زیرا بسیاری از سازندگان ماهواره مایلند منتظر بمانند تا از مزایای اقتصادی استفاده از وسایل نقلیه آسانسوری بزرگتر بهره مند شوند.

به عنوان یک وسیله نقلیه آسانسوری بزرگتر. در نتیجه، شرکت اکنون در حال بررسی کاهش هزینه ها با استفاده مجدد از مرحله اول Electron است که به گونه ای طراحی شده بود که قابل مصرف باشد. در مقابل، نوترون در نظر گرفته شده است که از همان ابتدا یک مرحله اول کاملاً قابل استفاده مجدد داشته باشد و محموله های قابل ملاحظه ای بزرگتر را حمل کند. و به محض آماده شدن برای پرتاب، خارج از مریخ عمل خواهد کرد - این شرکت در حال طراحی یک منطقه فرود در نزدیکی سکوهای پرتاب موجود است.

یک پیروزی برای مریخ نیز

پرتاب موفقیت آمیز یک پیروزی بزرگ برای سایت MARS نیز هست. زیرساخت های زیادی در مرکز پرواز والوپس وجود دارد، اما تاکنون استفاده گسترده ای از آن دیده نشده است. موشک Antares معمولاً سالانه دو پرتاب برای ماموریت‌های تامین مجدد به ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام می‌دهد و ناسا معمولاً از این سایت برای پرتاب‌های موشکی در هر سال استفاده می‌کند. در حالی که این امر، مریخ را از تعدادی از تأسیسات تصوری که خود را فضاپیمایی می نامند جلوتر قرار می دهد، بازده زیادی برای سرمایه گذاری در تأسیسات در MARS نیست.

اما الکترون برای مونتاژ و در خدمت قرار دادن طراحی شده است. به سرعت، بنابراین پتانسیل افزایش چشمگیر تعداد پرتاب ها از مریخ را دارد. در واقع، آزمایشگاه راکت در روزی که اولین وسیله به مدار فرستاده شد، یک وسیله نقلیه دوم را در ساختمان مونتاژ داشت. استفاده بیشتر این امکان را دارد که تعدادی از مزایای را برای Wallops به ارمغان بیاورد: تجربه بیشتر در راه اندازی می تواند رویه ها را ساده کند، استفاده بیشتر از امکانات می تواند خدمات جانبی ایجاد کند، و غیره.

همچنین بسیار مهم خواهد بود. زیرا انتظار می‌رود که Antares برای چند سال در حالی که به یک موتور جدید طراحی شده تغییر کند، مکان را به کار خود ادامه می‌دهد.

بعید است MARS هرگز سطح امکانات و فعالیت‌هایی را که ویژگی‌ها هستند توسعه دهد. از یک سایت مشهورتر در فلوریدا. اما موفقیت Rocket Lab در آنجا احتمالاً برای موفقیت این سایت در کل بسیار حیاتی است. و قطعاً مکانی زیبا برای تماشای پرتاب می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *