خبر

 • تک بورد - اقتصاد هیدروژن در شرف عجیب شدن است

  اقتصاد هیدروژن در شرف عجیب شدن است
  13 روز و 7 ساعت قبل

  ممکن است شرکتها در حال سرمایه گذاری بر روی ظرفیت تولیدی باشند که از تقاضا پیشی بگیرد. تغییرات آب و هوایی را جدی بگیرید در آن زمان ، هیدروژن قرار بود سوختی برای حمل و نقل وسایل نقلیه باشد ، ایده ای که هنوز به طور کامل عملی نشده است.

  اما به نظر می رسد که هیدروژن از نوعی احیاء لذت می برد و در برنامه های اقلیمی کشورهایی مانند انگلستان و هلند ظاهر می شود. دولت ایالات متحده در حال تحقیق درباره روش هایی برای تولید ارزان تر هیدروژن است. آیا دلایلی وجود دارد که فکر کنیم قدرت هیدروژن در این زمان واقعی است؟

  گزارش جدیدی از سرویس تحقیقاتی BloombergNEF نشان می دهد که هیدروژن برای رشد تنظیم شده است - اما در حمل و نقل. و رشد جنبه هایی دارد که با توجه به شرایط اقتصادی کنونی منطقی نیست.

  گازی که برای خودروها مناسب نیست

  در حال حاضر دو راه اصلی برای تولید هیدروژن وجود دارد. یکی شامل حذف آن از هیدروکربن مانند متان در گاز طبیعی است. CO2 یک محصول جانبی این واکنش ها است و در حال حاضر ، معمولاً فقط در جو منتشر می شود ، بنابراین این فرآیند چیزی جز خنثی کربن نیست. اگرچه این کربن را می توان نسبتاً راحت جذب و ذخیره کرد ، بنابراین اگر جذب و ذخیره سازی با انرژی تجدیدپذیر یا هسته ای انجام شود ، این فرآیند می تواند تمیز باشد. همین هشدار در مورد تولید هیدروژن توسط الکترولیز آب نیز صدق می کند: این کار باید با قدرت کم کربن انجام شود تا اهداف آب و هوایی قابل درک باشد. مازاد برقی بدون کربن برای تولید هیدروژن مناسب برای اقلیم. این وضعیت اکنون در حال تغییر است ، بنابراین دولتها شروع به وارد کردن آن در برنامه های آب و هوایی خود کرده اند.

  اما از زمان صحبت های اولیه در مورد اقتصاد هیدروژنی چیز دیگری تغییر کرده است: قیمت باتری کاهش یافته و وسایل نقلیه برقی گسترده استفاده یک گزینه مناسب برای کربن زدایی بسیاری از حمل و نقل است. هنوز انواع وسایل نقلیه مانند قطارها وجود دارد که باتری ها برای آنها گزینه مناسبی نیستند و هیدروژن می تواند نقش داشته باشد. اما با توجه به پایان دهه ، BloombergNEF حمل و نقل را تنها حدود 10 درصد از کل تقاضا را تولید می کند.

  در عوض ، BloombergNEF پیش بینی می کند که کشورها از هیدروژن به عنوان بخشی از یک برنامه بزرگتر یکپارچه برای رسیدن به اهداف ملی آب و هوا استفاده کنند. اگر کارها مطابق این برنامه ها پیش برود ، هیدروژن خنثی از کربن در بخشهایی از اقتصاد استفاده می شود که در غیر این صورت کربن زدایی مشکل است.

  یکی از گزینه های هیدروژن ، تکمیل انرژی تجدیدپذیر در دوره های کم بهره وری است. BloombergNEF پیشنهاد می کند که سوخت های فسیلی هیدروژن را از نظر اقتصادی پیشی می گیرند مگر اینکه قیمت کربن به اندازه ای بالا باشد که بتواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را تأمین کند. باتری ها نیز برای دوره های کوتاه تر (سه ساعت یا کمتر) ارزان تر خواهند بود. بنابراین در حالی که انتظار می رود نیروی تجدیدپذیر منبع اصلی تقاضا باشد ، اما به شدت به قیمت کربن وابسته است تا از لحاظ اقتصادی منطقی باشد.

  شاید امیدوارکننده تر مصارف صنعتی مانند پالایش نفت و تولید آمونیاک باشد که قبلاً از آنها استفاده می شود. هیدروژن زیادی از سوخت های فسیلی تولید می شود. برخی از فرآیندهای اضافی ، مانند تولید فلز ، در حال حاضر از هیدروژن استفاده نمی کنند ، اما می توانند برای کربن زدایی به آن تغییر کنند. باز هم ، جذابیت هیدروژن با قیمت های فعلی هیدروژن به قیمت کربن نیاز دارد. کانادا و اعضای اتحادیه اروپا احتمالاً ابتدا این شیوه ها را پیاده خواهند کرد و کشورهای اتحادیه اروپا دارای مشخص ترین نقشه راه برای استفاده از هیدروژن هستند.

  تبلیغات

  تولید حجم

  برای بسیاری از کشورها ، هیدروژن اقتصادی به سیاستهایی که هنوز اجرا نشده است با این حال ، BloombergNEF پیشرفت کوتاه مدت در توانایی ما برای تولید آن را پیش بینی می کند. بر اساس برنامه های اعلام شده ، تولید کنندگان سخت افزارهای تولید کننده هیدروژن تا پایان سال آینده سالانه 10 گیگاوات سخت افزار اضافی تولید خواهند کرد. (تجهیزات تولید کننده هیدروژن بر اساس برق مصرفی رتبه بندی می شوند.) در مقابل ، بلومبرگ تقاضای کمتر از 2 گیگاوات سخت افزار در آن زمان را پیش بینی می کند.

  به نظر می رسد برخی از گسترش تولید پاسخی به برنامه اعلام شده چین تا سال 2060 خنثی از کربن است. در حالی که چین نقشه راه خود را برای رسیدن به آنجا توضیح نداده است ، به نظر می رسد صنایع در این کشور در پیش بینی اینکه مسیر ممکن است چگونه عمل کند ، عمل می کنند. BloombergNEF همچنین اذعان می کند که برنامه های شرکت ها در چین اغلب مبهم است و گاهی اوقات آنها فقط در صورت اتفاق افتتاح می شوند. بنابراین این احتمال وجود دارد که بلومبرگ تقاضا را دست کم می گیرد.

  با این وجود (و این تجزیه و تحلیل ماست ، نه بلومبرگ نیف) ، این وضعیت همان چیزی است که در مورد صفحات خورشیدی اتفاق افتاده است. چین روی ظرفیت تولید سرمایه گذاری کرده بود که از تقاضای کنونی پیشی گرفت و منجر به صادرات ارزان قیمت شد که به تحریک تقاضا در تعدادی از کشورهای دیگر و ایجاد چرخه کاهش قیمت و افزایش تقاضا کمک کرد.

  این امر به طور بالقوه می تواند برای تجهیزات تولید هیدروژن نیز کار کنید ، اما یک تفاوت اساسی در اینجا وجود دارد. در حالی که صفحات خورشیدی هر زمان که مورد استفاده قرار گیرند به جبران انتشار کربن کمک می کنند ، سخت افزار تولید هیدروژن تنها در صورت استفاده از انرژی های تجدیدپذیر یا هسته ای این کار را انجام می دهد. و بعید است که پس از آن همه تولید تجهیزات بصورت آنلاین ، قدرت مازاد زیادی در سه سال دیگر وجود داشته باشد. بنابراین در حالی که تولید بیش از حد مورد انتظار می تواند تولید هیدروژن را تحریک کند ، همچنین می تواند تا قبل از پایان دهه ، زمانی که سایر سیاست ها در حال اجرا است ، بی معنی باشد.

خبرهای دیگر از علوم پایه