پنجشنبه گذشته ، ماژول بزرگ جدید ایستگاه فضایی روسیه ، ناوکا ، سرانجام پس از چندین مشکل فنی در">

خبر

 • تک بورد - اشتباه نزدیک ماژول Nauka نگرانی هایی را درباره آینده ایستگاه فضایی ایجاد می کند

  اشتباه نزدیک ماژول Nauka نگرانی هایی را درباره آینده ایستگاه فضایی ایجاد می کند
  17 روز و 16 ساعت قبل

  "همه چیز خوب پیش می رفت ، اما یک عامل انسانی وجود داشت."
  پنجشنبه گذشته ، ماژول بزرگ جدید ایستگاه فضایی روسیه ، ناوکا ، سرانجام پس از چندین مشکل فنی در راه آزمایشگاه در مدار به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد. با این حال ، مشکلات به همین جا ختم نشد. حدود سه ساعت پس از اتصال به ایستگاه ، ناوکا شروع به شلیک پیشرانه های خود کرد و ایستگاه فضایی را به طرز وحشتناکی پرتاب کرد.

  این امر باعث شد تا ماموریت کنترل ناسا در هوستون ، رویه های "از دست دادن کنترل نگرش" را در ایستگاه آغاز کند ، فضانوردان احتمالی و کنترل کننده های پرواز برای آن آموزش می بینند. سپس ، تیم ها در هماهنگی با کنترل کننده های پرواز در مسکو ، به ایستگاه فرمان دادند تا نیروی محرکه خود را به قسمت روسی ایستگاه فضایی و همچنین یک وسیله نقلیه تامین کننده Progress متصل به آزمایشگاه شلیک کند. این اقدامات ترکیبی مانع از خراب شدن شدید ایستگاه شد تا اینکه ناوکا سوخت اولیه خود را تمام کرد. با عجله یک کنفرانس خبری برگزار کرد و چهره های کلیدی را در اختیار رسانه ها قرار داد ، از جمله رئیس پروازهای فضایی انسان ، کتی لودرز و رهبر برنامه ایستگاه فضایی بین المللی ، جوئل مونتالبانو. هر دو گفتند که ناسا و شرکت فضایی روسیه ، Roscosmos ، وضعیت را به خوبی در دست داشتند و خطرات کلی ایستگاه و فضانوردان را نادیده گرفتند. ، که پیامهای متفاوتی را ارائه کرده است. ولادیمیر سولوویف ، یک مقام ارشد در روسکوسموس ، فضانورد سابق ، در بیانیه ای رسمی گفت: "به دلیل نقص نرم افزاری کوتاه مدت ، به طور اشتباه یک فرمان مستقیم برای روشن کردن موتورهای ماژول برای خروج اجرا شد ، که منجر به تعدیل جهت گیری شد. از مجموعه به طور کلی. "

  این باعث می شود که مشکل شبیه یک خطای نرم افزاری باشد. اما بعداً ، دیمیتری روگوزین ، رئیس Roscosmos اذعان کرد که کسی در زمین می تواند اشتباه کرده باشد. به گزارش رویترز ، وی به یک نشریه روسی گفت: "همه چیز خوب پیش می رفت ، اما یک عامل انسانی وجود داشت." "کمی سرخوشی وجود داشت (پس از داکینگ موفقیت آمیز) ، همه آرام شدند."

  تبلیغات

  اکنون که خطر فوری از بین رفته است ، مهمترین نگرانی ها این است که این اتفاق اصلاً رخ داده است و ممکن است در ادامه چه چیزی را نشان دهد. مشارکت روسیه در برنامه ایستگاه فضایی بین المللی از نظر ناسا ، هدف اصلی حفظ حضور انسان در مدار پایین زمین است و این به معنای پرواز در ایستگاه برای بقیه دهه 2020 است.

  یک شریک قابل اعتماد؟

  با توجه به این احتمال وجود دارد که شلیک ناگهانی ناوکا شامل خطای انسانی شود ، این حداقل سومین مشکل بزرگ در کمتر از سه سال ناشی از کار بی کیفیت است. در اکتبر 2018 ، پرتاب فضانورد روسی الکسی اوچنین و فضانورد ناسا نیک هیگ پس از شکست تقویت کننده سایوز لغو شد و خدمه مجبور به بازگشت اضطراری به زمین شدند. در تحقیقات بعدی مشخص شد که تقویت کننده جانبی به طور نامناسب با مرحله اصلی موشک سایوز جفت شده است. نشت ISS

  در همان زمان ، روسیه اعلام کرد که یک حفره کوچک در یک وسیله نقلیه سایوز متفاوت ، که قبلاً به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شده است ، وجود دارد. روگوزین در مورد مشکل گفت: "ما می توانیم علت اشتباه تکنولوژیکی یک تکنسین را محدود کنیم." و اکنون بودجه فضایی کشور تحت فشار بیشتری قرار دارد زیرا ناسا دیگر نیازی به خرید صندلی سایوز برای فضانوردان خود برای سوار شدن به ایستگاه فضایی بین المللی ندارد - به لطف وسیله نقلیه Crew Dragon از SpaceX و امیدوارم به زودی ، Starliner بوئینگ.

  علیرغم همه اینها ، ناسا به طور علنی از روسیه و برنامه فضایی آن حمایت می کند. و باید تسکین داد که صرف نظر از مشکلات بی شمار خود در رسیدن به ایستگاه فضایی ، ناوکا در حال حاضر در آنجا کار می کند. این مهم است زیرا به احتمال زیاد مشارکت روسیه در ایستگاه فضایی تا پایان این دهه را تقویت می کند.

  تبلیغات

  هیچ تضمینی وجود ندارد از آن. در ماه های اخیر مقامات روسی شروع به گفتن این امر کرده اند که سخت افزار موجود Roscosmos در مدار ، که بیشتر آن بیش از دو دهه قدمت دارد ، در حال پیر شدن است. روس ها همچنین پیشنهاد کرده اند که ممکن است در سال 2025 از برنامه خارج شده و یک ایستگاه جدید بسازند. در واقع ، فقط در روز شنبه ، دو روز پس از اتصال مشکل ساز Nauka ، Roscosmos بیانیه ای صادر کرد و گفت که در حال ادامه مطالعه پروژه ایستگاه جدید در مدار پایین زمین به نام ایستگاه خدمات مداری روسیه است. به نظر می رسد این امر بسیار محتمل است ، زیرا روسیه نه بودجه ای دارد و نه احتمالاً توانایی ساخت سریع ایستگاه فضایی جدید را دارد. شریکی که به وضوح دارای مشکلات فنی با نیروی کار خود است ، همیشه درخواست پول بیشتری می کند و در مورد تمایل به خروج از شراکت ایستگاه فضایی که حدود سه دهه است وجود دارد سروصدا می کند.

  قصد اعلام شده ناسا این است که حضور خود را در مدار پایین زمین حفظ کند. تا سال 2028 یا اندکی بعد ، امیدوار است ایستگاه های فضایی تجاری در آنجا فعالیت کنند. اما تا آن زمان ، ایستگاه فضایی بین المللی تنها بازی ناسا در شهر است. در صورتی که روس ها از اعتبار کمتری برخوردار شوند ، آژانس فضایی U گزینه هایی دارد ، اما پیاده سازی آنها زمان بر است.

  ناسا می تواند به شرکتی مانند Axiom برای سرعت بخشیدن به توسعه واحد تجاری خود که به ایستگاه متصل می شود ، پرداخت کند. ، که می تواند وظایف محرکه ماژول سرویس روسی را که اکنون به ایستگاه متصل شده است بر عهده گیرد. یا حتی می تواند به شرکتی مانند SpaceX قرارداد ببندد تا وسیله نقلیه Starship خود را در ایستگاه فضایی متصل کند تا ارتفاع خود را حفظ کند. اما مانند ایستگاه فضایی کهنسال ، نشانه هایی از ساییدگی ، پارگی و ترک خوردگی نشان می دهد. Roscosmos می تواند با آشکارسازی ناسا در مورد آنچه دقیقا در مورد ناوکا اتفاق افتاده و متعهد شدن به آینده مشارکت ، ملات مورد نیاز خود را بسیار مورد استفاده قرار دهد.

خبرهای دیگر از علوم پایه