اسپیس ایکس قرار است امشب دو فضاپیما را به ماه بفرستد

ispace به دنبال تبدیل شدن به اولین شرکت خصوصی است که با موفقیت روی ماه فرود می‌آید.
نیمه دوم سال شلوغی برای ماه بوده است. از اواخر ژوئن، سه موشک ایالات متحده محموله‌های محموله‌ای را به ماه پرتاب کرده‌اند و یک موشک دیگر برای اوایل صبح جمعه آماده شده است.

در این چهار پرتاب - دو مورد در موشک فالکون 9 اسپیس ایکس، یکی در الکترون آزمایشگاه موشک و دیگری در سیستم پرتاب فضایی ناسا - در مجموع 15 فضاپیما برای پرواز در کنار ماه، ورود به مدار یا فرود در آنجا ارسال شده است. . البته قابل توجه ترین آنها فضاپیمای Orion ناسا است که قرار است در 11 دسامبر به زمین بازگردد.

این نشان دهنده یک رنسانس قابل توجه در اکتشاف ماه است. در نظر بگیرید که از سال 1973 تا 2022، ناسا و ایالات متحده در مجموع 15 فضاپیما را طی پنج دهه به ماه فرستادند. اکنون، به لطف ترکیبی از محموله های تجاری، دانشگاهی و دولتی، موشک های ایالات متحده 15 فضاپیما را در حدود پنج ماه آینده به ماه پرتاب خواهند کرد.

Hakuto-R

در مرحله بعدی قرار است موشک فالکون 9، قرار است در ساعت 3:37 صبح به وقت شرقی (8:37 UTC) از کیپ کاناورال، فلوریدا، جمعه پرتاب شود. محموله اصلی آن یک فضاپیمای تجاری و فرودگر معروف به ماموریت Hakuto-R است که توسط یک شرکت ژاپنی به نام ispace توسعه داده شده است.

این ماموریت یک روز پس از اینکه اسپیس ایکس اعلام کرد برای "بررسی های اضافی به زمان نیاز دارد" به تعویق افتاد. "، که یک اصطلاح عمومی است که شرکت زمانی از آن استفاده می کند که به زمان بیشتری برای رسیدگی به مسائل مختلف راه اندازی فنی نیاز دارد. این فرودگر نسبتاً کوچک حدود سه ماه را دنبال یک مسیر طولانی برای رسیدن به ماه می‌گذراند که به آن اجازه می‌دهد با حداقل مقدار سوخت به آنجا برسد.

تبلیغات

با وسیله نقلیه Hakuto-R، ispace به دنبال رسیدن به ماه است. تبدیل شدن به اولین شرکت خصوصی که با موفقیت یک فضاپیما را در دنیایی دیگر فرود آورد. و اگر این شرکت موفق باشد، ژاپن چهارمین کشوری خواهد بود (بعد از ایالات متحده، اتحاد جماهیر شوروی و چین) که روی ماه فرود می آید.

فرود روی ماه یک چالش بزرگ است. در سال‌های اخیر، تلاش‌های هند و یک سازمان تحت حمایت اسرائیل، SpaceIL، در فرود نرم روی ماه شکست خورده است.

از جمله محموله‌هایی که توسط فرودگر Hakuto-R حمل می‌شود، ماه‌نورد رشید است. که توسط امارات متحده عربی ساخته شده است. این یک مریخ نورد کوچک با جرم حدود 10 کیلوگرم است و دو دوربین با وضوح بالا را به عنوان آزمایشی برای مطالعه چسبندگی غبار ماه حمل می کند.

اطلاعات بیشتر

ناسا در آینده نزدیک است. همچنین در پرتاب فالکون 9 به عنوان مسافر ثانویه، یک فضاپیما به ماه فرستاد. این مأموریت کوچک چراغ قوه قمری، یک مکعب 6U به اندازه یک کیف، برای یک مدار هاله ای نزدیک به یک خط به دور ماه، مشابه مداری که فضاپیمای خصوصی CAPSTONE در اوایل پاییز امسال وارد شد، در حرکت است.

این ماموریت در حال انجام است. هدف جستجوی یخ در ماه خواهد بود. چهار لیزر نور مادون قرمز نزدیکی را منتشر می کنند که به راحتی توسط یخ آب جذب می شود. هر چه میزان جذب در دهانه های ماه بیشتر باشد، احتمال وجود یخ بیشتر است. این مأموریت باید به اطلاع‌رسانی تلاش‌های آتی توسط روبات‌ها و انسان‌ها برای اکتشاف ذخایر یخی ماه کمک کند.

ادامه مطلب

اولین مکعبی که در ماه پرواز کرده و عمل می‌کند با موفقیت وارد شده است

به همان اندازه شلوغ دوره برای ماه بوده است، چیزهای بیشتری در راه است. انتظار می رود در نیمه اول سال 2023، دو شرکت تجاری آمریکایی - Intuitive Machines و Astrobotic - برای ناسا بر روی ماه فرود بیایند. هند، ژاپن و احتمالاً روسیه نیز قصد دارند در سال 2023 ماموریت هایی را به ماه بفرستند.

البته در اواخر این دهه، ناسا در حال ساخت کل برنامه آرتمیس خود حول محور اکتشافات ماه است، از جمله ماموریت های انسانی و این امکان. حل و فصل در اواخر این دهه. چین با فرود احتمالی فضانوردان خود در حدود یک دهه دیگر به دنبال هدایت یک برنامه جاه طلبانه به ماه نیز است.

پس از 50 سال، ماه بازگشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *