خبر

 • تک بورد - استارت‌آپ فضایی می‌خواهد ماهواره‌ها را با یک سانتریفیوژ بزرگ به مدار بیاورد

  استارت‌آپ فضایی می‌خواهد ماهواره‌ها را با یک سانتریفیوژ بزرگ به مدار بیاورد
  25 روز و 16 ساعت قبل

  در قرن بیست و یکم، یک مسابقه فضایی جدید، عمدتاً بین تسلا (SpaceX) و آمازون (Blue Origin) وجود دارد. هر دو بر روش‌های سنتی پرتاب ماهواره‌ها به فضا متمرکز هستند - یعنی موشک‌های بزرگ. با این حال، یک استارتاپ فضایی کوچک به نام SpinLaunch در حال توسعه روشی ارزان‌تر و پاک‌تر از نظر محیط زیست برای پرتاب ماهواره‌ها است.

  SpinLaunch از یک سانتریفیوژ غول پیکر برای پرتاب اشیا به فضا استفاده می کند. منظور ما از "مواد" چیزهایی است که می توانند در برابر نیروی G ایجاد شده با چرخش با سرعت 5000 مایل در ساعت (بیش از 10000 Gs) مقاومت کنند، که دسته ای از موارد است که هنوز ماهواره ها را شامل نمی شود. با این حال، ماه گذشته با استفاده از تنها 20 درصد از قدرت شتاب دهنده، پرتابه ای شبیه موشک به ارتفاع ده ها هزار پا به هوا پرتاب کرد.

  طراحی نسبتاً ساده است. یک اتصال فیبر کربنی پرتابه را در داخل یک محفظه خلاء دهانه نگه می‌دارد، زیرا با سرعت بالا می‌چرخد. هنگامی که سانتریفیوژ به سرعت مورد نظر رسید، وسیله نقلیه پرتاب یک لوله بلندتر از مجسمه آزادی (50.4 متر) رها می شود. این بی شباهت به راه اندازی دوستان خود از چرخ و فلک در دوران کودکی نیست. یک کاربرد بالغ‌تر و کنترل‌شده‌تر از این اصل، مسابقه پرتاب چکش در بازی‌های المپیک است.

  https://techbord استارت‌آپ فضایی دات کام می‌خواهد ماهواره‌ها را با یک سانتریفیوژ بزرگ به مدار زمین بیاورد

  New Atlas خاطرنشان می‌کند که این شتاب‌دهنده الکتریکی است و می‌تواند میزان سوخت مورد نیاز برای پرتاب ماهواره‌ها را کاهش دهد. SpinLaunch تخمین می زند که سانتریفیوژ آن چهار برابر کمتر از راکت های سنتی سوخت مصرف می کند و آلایندگی آن صفر است. همچنین در هر راه اندازی 10 برابر ارزان تر است زیرا می تواند چندین بار در روز ارسال کند.

  این شرکت دارای دو نسخه از شتاب دهنده است. زیر مداری (مست هد) که در 22 اکتبر با موفقیت آزمایش شد، در وسط یک بیابان نیومکزیکو به صورت عمودی ایستاده است تا وسایل نقلیه آزمایشی هنگام پایین آمدن زیاد منحرف نشوند و چیزی را له نکنند. پرتابگر زیرمداری فقط برای مقاصد آزمایشی است.

  پرتابگر مداری همان چیزی است که شرکت در نظر دارد اما هنوز تأسیسات را ساخته است (در زیر). این سازمان می گوید که به دنبال ساخت آن در یک منطقه ساحلی نامشخص است. SpinLaunch در حال حاضر به دنبال تایید FAA است. هنگامی که همه چیز مرتب شد، استارت‌آپ شتاب‌دهنده را در کنار یک تپه می‌سازد تا زاویه مناسب برای پرواز مداری را بدست آورد. برای به دست آوردن سرعت بالاتر از واحد آزمایش بزرگتر خواهد بود اما بر اساس همان اصل عمل می کند.

خبرهای دیگر از علوم پایه