خبر

 • تک بورد - احتمالاً به همین دلیل است که Blue Origin همچنان به جایزه فرود ماه ناسا اعتراض می کند

  احتمالاً به همین دلیل است که Blue Origin همچنان به جایزه فرود ماه ناسا اعتراض می کند
  8 روز و 11 ساعت قبل

  بزوس به احتمال زیاد قرارداد سیستم فرود انسان را COTS برای Blue Origin می داند.
  روز چهارشنبه ، دفتر پاسخگویی دولت ایالات متحده تصمیم خود را به طور کامل اما تصویب شد که به نفع انتخاب پیمانکار سیستم فرود انسان توسط ناسا بود. این سند (PDF را ببینید) نشان می دهد که اسپیس ایکس از نظر فنی آماده ترین ، مدیریت شده و کم هزینه ترین گزینه را به ناسا ارائه کرده است.

  علاوه بر این ، در سند تصمیم گیری آمده است که ناسا در انتخاب برنده واحد برای پیشنهاد فرود ماه کاملا موجه بود زیرا کنگره تنها حدود یک چهارم بودجه مورد نیاز سازمان فضایی را به خود اختصاص داد. ناسا ، در این سند آمده است ، "به صراحت همه پیشنهاد دهندگان را مطلع می کند که تعداد جوایز منوط به بودجه موجود است و آژانس می تواند چندین قرارداد ، یک جایزه یا اصلاً هیچ جایزه ای اعطا کند."

  همانطور که قبلاً چندین بار از تصمیم اصلی ناسا برای انتخاب اسپیس ایکس در ماه آوریل استفاده شده است ، Blue Origin از تصمیم کامل GAO با پاسخ آزمایشی استقبال کرد. در بخشی از بیانیه آمده است: "ما بر اساس ارزیابی خود مبنی بر اینکه SpaceX تحت درمان ترجیحی قرار گرفته است ، ایستاده ایم.

  Blue Origin به وضوح از قرارداد سیستم فرود انسان دست نمی کشد و از ادامه حمله به ناسا و خجالتی نیست. انتخاب اسپیس ایکس برای ساخت این کاوشگر ، حتی اگر در حال حاضر به عنوان یک امید نا امید به نظر برسد. ناسا در آوریل تصمیم خود را گرفت. و اکنون GAO موضوع را بررسی کرد و متوجه شد که تصمیم ناسا درست و موجه است.

  خواندن بیشتر

  ناسا SpaceX را به عنوان تنها ارائه دهنده خود برای فرود ماه انتخاب می کند

  پس این چیست؟ Blue Origin و بنیانگذار آن ، جف بزوس ، تا؟ چرا شرکت او همچنان در صنعت شکست خورده و در حال توهین به مشتری مهمی در ناسا است؟ من یک نظریه دارم.

  در سال 2004 ، شرکتی به نام Kistler Aerospace یک قرارداد 227 میلیون دلاری از ناسا برای تکمیل توسعه موشک K-1 خود و امکان تحویل منابع به ایستگاه فضایی بین المللی دریافت کرد. به آژانس این قرارداد را بر این اساس توجیه کرد که هیچ شرکت آمریکایی دیگر وسیله نقلیه نزدیک به اتمام نداشته است. در آن زمان ، کیستلر مدعی بود که حدود 75 درصد طراحی موشک K-1 کامل شده است. این شرکت در دهه گذشته حدود 600 میلیون دلار سرمایه گذاری کرده بود تا به این مرحله پیشرفته برسد. اگرچه اسپیس ایکس تنها دو سال داشت و تا دو سال دیگر اولین تلاش خود برای پرتاب فالکون 1 را انجام نمی داد ، ماسک معتقد بود که ناسا این قرارداد را به دلیل طرفداری به کیستلر واگذار کرده است. (مدیرعامل شرکت جورج مولر ، رهبر برنامه آپولو و خودی قدیمی ناسا بود). ماسک معتقد بود که باید به SpaceX اجازه می داد تا برای قرارداد رقابت کند. "شما 90 درصد احتمال از دست دادن دارید. شما قصد دارید مشتری احتمالی را عصبانی کنید. من دوست دارم ، به نظر می رسد که "راست" در اینجا طرف ما است. به نظر می رسد این باید برای رقابت باشد. و اگر ما با این مبارزه نکنیم ، فکر می کنم محکوم شده ایم ، یا شانس موفقیت ما به طرز چشمگیری کاهش می یابد. ناسا که یکی از بزرگترین مشتریان پرتاب فضایی است از ما جدا می شود. من مجبور بودم اعتراض کنم. ”

  او این کار را کرد و در نهایت ، اسپیس ایکس برنده شد. ناسا پس از اطلاع از اینکه GAO به نفع SpaceX رای خواهد داد ، جایزه را به کیستلر رساند و روند جدیدی را آغاز کرد که به خدمات حمل و نقل مداری تجاری یا COTS معروف شد. اسپیس ایکس در سال 2006 یکی از این جوایز را از آن خود کرد و به رشد سریع این شرکت کمک کرد و در عین حال بودجه بسیار مورد نیاز را نیز در اختیار داشت زیرا اسپیس ایکس دردهای دندان درآوردن فالکون 1 خود را پشت سر گذاشت. COTS منجر به قراردادهای عملیاتی برای تحویل محموله و خدمه به ایستگاه فضایی شد. این قراردادها برای موفقیت مالی SpaceX ضروری بوده است.

  خواندن بیشتر

  Blue Origin دارای پروژه ای مخفی به نام "Jarvis" برای رقابت با SpaceX است

  جف بزوس از تاریخ فضایی خود مطلع است. و او به این موضوع توجه می کند که چگونه اسپیس ایکس با استفاده از حسادت قادر به استفاده از قراردادهای فدرال در برنامه های سریع رشد و توسعه سخت افزار بوده است. اگر این شرکت بتواند این جایزه را به دست آورد ، راهی بسوی قراردادهای آتی ناسا و بودجه بعدی آن خواهد بود.

  مشکل بزوس این است که صنعت هوافضای آمریکا امروزه بسیار متفاوت از سال 2004 است. SpaceX و تعدادی دیگر از شرکت های فضایی جدید آمده اند و ناسا دیگر به دنبال ارائه دهنده خدمات فضایی نیست. علاوه بر این ، ناسا مسابقه ای برای خدمات با فرود ماه داشت. فقط فقط برای یک ارائه دهنده پول وجود داشت. تصمیم GAO این نتیجه گیری را تقویت می کند.

  اما شاید بزرگترین مشکل در لحظه COTS Blue Origin این باشد: SpaceX هنوز SpaceX است ، هنوز تازه کار است و هنوز هم در تمام این سالها در حال حرکت است.

  این بدان معناست که Blue Origin مبتدی نیست. بلکه راحت تر در نقش کیستلر جای می گیرد - شرکتی که مبالغ هنگفتی را در طول یک دهه صرف ساخت موشک مداری کرده است که چند سال تا سکوی پرتاب فاصله دارد.

خبرهای دیگر از علوم پایه