خبر

 • تک بورد - آیا یک ضربه بزرگ داخل ماه را دوباره میکس کرد؟

  آیا یک ضربه بزرگ داخل ماه را دوباره میکس کرد؟


  16 روز و 17 ساعت قبل

  مدل جدید حاکی از آن است که یک برخورد بزرگ داخل ماه را به هم ریخته، آتشفشانی آن را تغییر داده است.
  همانطور که ماه از بقایای یک برخورد در اوایل تاریخ منظومه شمسی به هم پیوست، تصور می‌شود که جریان ثابت برخوردهای مداری، اقیانوس ماگما را تشکیل داده است. مایع بدن را ترک می کند. این باید به اجزای آن اجازه می داد تا به طور مساوی با هم مخلوط شوند و بدنه ای تقریباً یکنواخت ایجاد کنند. اما با شروع اکتشافا

  معلوم شد که ظاهر کاملاً متفاوت از سمتی است که ما با آن آشنا بودیم، با مناطق تاریکی که مادیان نامیده می شوند، که بر طرف رو به زمین مسلط هستند. این تفاوت ها در ترکیب شیمیایی سنگ ها در طرف های مختلف نیز منعکس می شود. اگر زمانی کل ماه یک حباب ماگمایی به خوبی مخلوط شده بود، چگونه به این تفاوت عمده بین دو صورت آن رسید؟ یک مطالعه جدید این تفاوت را به بزرگترین دهانه برخوردی ماه مرتبط می‌کند.

  یک تصادف بزرگ

  حوضه قطب جنوب-آیتکن یکی از بزرگترین دهانه‌های برخوردی در منظومه شمسی است، اما دوباره ، تا زمانی که یک سفینه را در مدار ماه قرار دادیم، متوجه نبودیم که آنجاست. تنها چیزی که از زمین می توانیم ببینیم برخی از برآمدگی هایی است که بخشی از دیواره دهانه بیرونی هستند. بیشتر 2500 کیلومتری خود دهانه تا سمت دور ماه امتداد دارد.

  واضح است که دهانه پس از دوره اقیانوس ماگما شکل گرفته است، بر اساس این واقعیت که ویژگی های آن پس از برخورد جامد شده است. اما همچنین بسیار قدیمی است و می‌توانست قبل از بسیاری از ویژگی‌های آتشفشانی که می‌توانیم در سمت نزدیک ببینیم، شکل گرفته باشد. جالب است که بیشترین غلظت مادیان آتشفشانی در شمال سمت نزدیک - تقریباً در طرف مقابل ماه از برخورد خود، یافت می شود. آیا آنها می توانند مرتبط باشند؟

  واضح است که ضربه ای به این اندازه می تواند گرمای زیادی را در ماه ایجاد کند و به طور بالقوه بر انتقال همرفت مواد در آنجا تأثیر بگذارد یا حتی دوباره شروع شود. اما مشخص نیست که این امر باعث ایجاد آتشفشان در محل برخورد شده باشد.

  برای درک بهتر وضعیت، تیمی از محققان چینی مدلی از داخل ماه ساختند. این مدل نرم‌افزاری را ترکیب می‌کرد که می‌توانست ضربه را با مدل‌هایی از داخل ماه شبیه‌سازی کند که می‌توانست گرمایش و مواد اضافی ضربه و تأثیر گرانشی زمین مجاور را در نظر بگیرد. تبلیغات

  یک تکان شدید

  همانطور که انتظار می‌رود، مدل نشان می‌دهد که گرمای حاصل از ضربه در واقع همرفت را در داخل ماه دوباره شروع می‌کند. اما به طور مساوی دوباره راه اندازی نمی شود. این به این دلیل است که جسمی که دهانه را ایجاد کرده است، مواد زیادی را به داخل ماه تزریق می کند و این ماده به تدریج از محل برخورد در همه جهات پخش می شود. برای بخش بزرگی از درون ماه، این امر همرفت سازمان‌یافته را مختل می‌کند.

  این همرفت سازمان‌یافته چیزی است که به مواد گرم‌تر و عمیق‌تر اجازه می‌دهد تا به سطح راه پیدا کنند و مواد خنک‌تر را از سطح به داخل بکشد. نتیجه خالص این است که ماده گرم و عمیق تنها راه خود را به سطح در سمت مقابل دهانه برخورد نزدیک می کند. در ماه، این ماده همچنین حاوی غلظت‌های بالاتر ایزوتوپ‌های رادیواکتیو است که آن را برای مدت طولانی‌تری گرم نگه می‌دارد و به دوره طولانی آتشفشانی که مادیان را ایجاد کرده، نیرو می‌دهد.

  هر ضربه‌ای این نوع اثر را ایجاد نمی‌کند. . اگر زاویه ضربه خیلی کم باشد، پخش مواد به اندازه کافی گسترده نیست که عدم تقارن زیادی ایجاد کند. و جزئیات عدم تقارن به اندازه ضربه‌گیر و ویسکوزیته موادی که به داخل ماه تزریق می‌کند حساس است.

  بدیهی است که این نوع مکانیسم پیچیده به چیزهای زیادی نیاز دارد تا درست پیش برود. بنابراین محققان احتمالاً می خواهند این کار را با مدل های همرفت مستقل دوباره بررسی کنند. و نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می‌کنند که نگاه کردن به صخره‌های نزدیک محل فرود Chang'e-5 در قسمت شمالی سمت نزدیک ممکن است حس بیشتری از ترکیب موادی که در آنجا فوران کرده‌اند به ما بدهد.

  < p> اما همانطور که نویسندگان خاطرنشان می کنند، چندین مدل رقیب برای توضیح عدم تقارن وجود دارد، بنابراین باید منتظر باشیم تا دانشمندان مدل ها را با هم مقایسه کنند تا ببینیم آیا تفاوت های آشکاری در آنچه که آنها تولید می کنند وجود دارد یا خیر. و سپس باید ببینیم که آیا می‌توانیم به طور منطقی انتظار دریافت شواهد مرتبط از ماه را داشته باشیم.

  Nature Geoscience، 2022. DOI: 10.1038/s41561-021-00872-4  (درباره DOIs).


  تگ ها:

  ضربه , بزرگ , داخل , دوباره , میکس


  v 6
خبرهای دیگر از علوم پایه