خبر

 • تک بورد - آن زمان کاترین کبیر از واکسیناسیون آبله حمایت کرد

  آن زمان کاترین کبیر از واکسیناسیون آبله حمایت کرد


  1 ماه قبل

  نامه 1787 پادشاه روسیه که خواستار واکسیناسیون گسترده شده بود به حراج گذاشته شده است.
  کاترین کبیر در طول سلطنت طولانی خود، روسیه را به یک نیروگاه اروپایی تبدیل کرد. او همچنین یک رهبر در سیاست های بهداشت عمومی بود و از یک کمپین واکسیناسیون سراسری علیه آبله در زمانی که بسیاری به این عمل با بی اعتمادی نگاه می کردند، حمایت می کرد. نامه ای از ملکه که استراتژی تلقیح او را ترسیم می کند توسط مک دوگال در

  همانطور که قبلاً گزارش دادیم، سازمان بهداشت جهانی در سال 1979 آبله را به عنوان یک بیماری ریشه کن شده اعلام کرد و بسیاری از مردم به خاطر نمی آورند که آبله چقدر می تواند مخرب باشد. با تب شدید و استفراغ شدید و به دنبال آن بثورات پوستی شروع شد. قربانی بعداً دچار زخم‌هایی می‌شود که در نهایت پوسته پوسته می‌شوند و می‌افتند و پوست را زخم می‌کنند. حدود سه نفر از هر 10 نفر از مبتلایان جان خود را از دست دادند، و بازماندگان معمولاً تا آخر عمر به شدت زخمی می‌شدند، حتی گاهی اوقات کور می‌شدند یا برای همیشه ناتوان می‌شدند.

  ادامه مطلب

  واکسن‌های آبله دوران جنگ داخلی از نظر ژنتیکی مشابه بودند، مطالعه جدید نشان می‌دهد

  چینی‌ها از اوایل دهه 1500 مردم را علیه آبله تلقیح می‌کردند. پزشکان اروپایی در اوایل قرن هجدهم برای کنترل شیوع آبله بر تنوع (استفاده از آبله برای ایجاد مصونیت) تکیه می‌کردند که در آن خراش‌های جوش‌های آبله در بازوی شخص خراشیده می‌شد یا از طریق بینی استنشاق می‌شد. در حالی که افرادی که تحت درمان قرار گرفتند، علائم رایج آبله مانند تب و بثورات پوستی را تجربه کردند، تعداد مرگ و میر به میزان قابل توجهی کمتر بود. به نظر می رسید که مبتلایان به آبله گاوی خفیف تر نسبت به آبله مصون باشند و چند آزمایش واکسیناسیون اولیه در انسان انجام شد. به عنوان مثال، در سال 1774، یک کشاورز به نام بنجامین جستی در دورست، انگلستان، همسر و فرزندان خود را با موفقیت واکسینه کرد. اما این پزشک انگلیسی ادوارد جنر بود که پس از تلقیح آبله گاوی در برابر آبله به پسر باغبانش در ماه مه 1796، واکسن آبله را وارد جریان اصلی پزشکی کرد.

  نامه کاترین کبیر به کنت. تاریخ پتر الکساندرویچ رومیانتسف در 20 آوریل 1787 است و از این رو تقریباً 10 سال قبل از پیشرفت پزشکی جنر است. پادشاه از دوران کودکی خود ترسی دیرینه از آبله داشت و همسرش، دوک بزرگ پیوتر فدوروویچ، یک روز قبل از عروسی آنها به این بیماری مبتلا شد و او را برای همیشه از هم ریخت.

  بنابراین، طبیعتاً به این بیماری مبتلا شد. کاترین برای سلامتی پسرش با شیوع دیگری از آبله ترس داشت. به او توصیه شد که پسر و وارثش پاول پتروویچ را تلقیح کند، اما احساس کرد که "شرم آور است که از خودم شروع نکنم." این باعث شد که او برای سنی که حتی بسیاری از پزشکان روسی با این عمل مخالفت کردند، به طرز قابل توجهی روشنفکر شود. کاترین یک پزشک انگلیسی به نام توماس دیمزدیل را به سن پترزبورگ دعوت کرد، زیرا او تمام خانواده سلطنتی بریتانیا و اشراف را علیه آبله تلقیح کرده بود. او مطمئن شد که یک کالسکه پست آماده برای دیمزدیل دارد تا اگر آزمایش اشتباه پیش رفت و کاترین تسلیم بیماری شد و خشم مردمش را برانگیخت.

  Dimsdale محتویات یک آبله را برداشت کرد. پوسچول از پسر جوان یک گروهبان سرلشکر و از آن برای تلقیح کاترین استفاده کرد. او یک هفته ناراحتی خفیف را تجربه کرد، اما بهبودی کامل خود را در 29 اکتبر 1768 اعلام کرد. پسرش به زودی تلقیح شد. او در نامه ای به کنت ایوان گریگوریووچ چرنیشف، سفیر خود در بریتانیا، نوشت: «از من و پسرم که او نیز در حال بهبودی است، هیچ خانه ی نجیبی وجود ندارد که چندین فرد واکسینه شده در آن نباشند. "بسیاری متاسفند که به طور طبیعی آبله داشتند و بنابراین نمی توانند مد روز باشند."

  متاسفانه، مد روز واکسینه شدن علیه آبله در میان اشراف به جمعیت روسیه در کل، به ویژه در نواحی بیرونی نفوذ نکرد. از امپراتوری این همان چیزی است که باعث شد نامه کاترین در سال 1787 به شمارش برسد که در آن یک استراتژی برای یک کمپین واکسیناسیون سراسری ترسیم شده بود. متن نامه به شرح زیر است:

  کنت پیوتر الکساندرویچ، از دیگر وظایف هیئت‌های بهزیستی استان‌ها که به شما سپرده شده است، یکی از مهم‌ترین آنها باید معرفی تلقیح علیه آبله باشد که به عنوان می دانیم، به خصوص در میان مردم عادی آسیب های زیادی را به همراه دارد. چنین تلقیح باید در همه جا رایج باشد، و اکنون بسیار راحت‌تر است، زیرا تقریباً در همه ولسوالی‌ها پزشکان یا متصدیان پزشکی وجود دارند و نیازی به هزینه‌های هنگفت ندارند.

  برای مثالی از این امر. برای اولین بار در هر شهر استان دستور می دهد تا اقامتگاه های معمولی زائد باقی مانده یا خانقاه های کوچکی که منسوخ شده اند شمارش شود و حداقل اقامتگاه ها برای اقامت موقت کسانی که قادر به انجام این تلقیح نیستند در خانه؛ پول مورد نیاز برای این کار را می توان از درآمدهای شهر قرض گرفت. پزشکان استانی می توانند این موضوع را درست کنند، به خصوص که اکنون افرادی هستند که از ما فرستاده شده اند که برخلاف مقررات حقوق کمی دارند: بنابراین، از آنجایی که دکتر گوند در نووگورود-سورسکی می تواند این تلقیح را با موفقیت انجام دهد، پس سیصد روبل به معمول خود اضافه کنید. حقوق از درآمد باقی مانده از املاک صومعه سابق. به هر حال، ما نسبت به شما خوش‌بین هستیم.

  این نامه با امضای "Iekaterina."


  تگ ها:

  زمان , کاترین , کبیر , واکسیناسیون , آبله , حمایت


  v 7
خبرهای دیگر از علوم پایه