خبر

 • تک بورد - آزمایش کووید با استفاده از داروهای ضد افسردگی به دلیل اثربخشی آشکار کوتاه شد

  آزمایش کووید با استفاده از داروهای ضد افسردگی به دلیل اثربخشی آشکار کوتاه شد
  29 روز و 11 ساعت قبل

  این یک درمان نیست، اما به نظر می‌رسد که برخی از افراد در معرض خطر را از بیمارستان دور نگه می‌دارد.
  علی‌رغم در دسترس بودن گسترده واکسن‌ها، جدیدترین افزایش موارد COVID-19 باعث شد چندین ایالت ایالات متحده در تلاش برای ارائه مراقبت‌های بهداشتی کافی به آنها باشند. شهروندان این امر ارزش بالقوه داروهایی مانند مولنوپیراویر را تقویت می کند که نیاز به بستری شدن در بیمارستان را در بین مبتلایان به کووید-19

  یکی از آن آزمایش‌ها نتایج امیدوارکننده‌ای را به همراه داشته است. به نظر می رسد یک داروی ژنریک ارزان قیمت که به عنوان یک داروی ضد افسردگی تولید شده است، نرخ بستری شدن در بیمارستان را کاهش می دهد. در حالی که اثر محدود بود، به اندازه کافی واضح بود که باعث کوتاه شدن کارآزمایی شود.

  یک کارآزمایی مناسب

  داروی مورد بحث فلووکسامین نام دارد و بخشی از کلاس دارو است. داروهایی که به عنوان مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین شناخته می شوند و برای درمان افسردگی استفاده می شوند. مطلقاً هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار داشته باشیم فلووکسامین در برابر SARS-CoV-2 مؤثر باشد، اما به هر حال یک آزمایش کوچک آن را امتحان کرد و امیدوارکننده به نظر می رسید. بنابراین، این دارو توسط پروژه ای به نام کارآزمایی TOGETHER انتخاب شد که مجموعه ای از آزمایشات بالینی را با استفاده از داروهای ارزان قیمتی که قبلاً برای استفاده تأیید شده اند، اجرا می کند.

  TOGETHER به دنبال جلوگیری از برخی از مشکلاتی است که ما ایجاد می کنیم. در آزمایشات کوچکتر داروهای مشابه دیده شده است. این گروه جمعیت قابل توجهی را جذب می‌کند و کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی شده و کنترل‌شده با دارونما را انجام می‌دهد که هم بیماران و هم پزشکان از آنچه دریافت می‌کنند نابینا هستند. این پروژه همچنین از مجموعه ای از معیارهای استاندارد شده برای موفقیت استفاده می کند که قبل از شروع کارآزمایی ارائه شده است.

  در این مورد، هر دو گروه درمان و دارونما در کارآزمایی حدود 750 شرکت کننده داشتند که به SARS-CoV آلوده شده بودند. -2، علائم را تجربه می کردند و حداقل یک عامل خطر برای بیماری شدید داشتند. پیامد اولیه ای که اندازه گیری شد نیاز به درمان اورژانسی در بیمارستان بود. برزیل، جایی که کارآزمایی در آن انجام شد، اغلب مواردی را تجربه می‌کرد که دسترسی به بیمارستان‌ها را محدود می‌کرد، بنابراین درمان در مراکز مراقبت اورژانسی معادل بستری شدن در بیمارستان در نظر گرفته شد.

  تبلیغات

  نتیجه اولیه (نیاز به درمان اورژانسی) به وضوح مشاهده شد. اما تفاوت ضعیف بین این دو، با 11 درصد در گروه فلووکسامین و 16 درصد از گروه دارونما به آن نقطه عطف رسیده است. این به معنی درمان 20 نفر برای جلوگیری از یک نفر که نیاز به درمان اضطراری دارد یا خطر نسبی 0.73 است. گروه درمان شاهد یک مرگ واحد بود، در حالی که گروه کنترل دارونما 12 نفر جان خود را از دست دادند - همچنین یک تفاوت قابل توجه.

  برخی احتیاطات

  به دلیل نتایج مثبت، یک تجزیه و تحلیل اولیه به پایان رسید. کارآزمایی‌ها باعث شد که همه چیز کوتاه شود تا به گروه دارونما دارو داده شود. تا حدی به این دلیل، بسیاری از پیامدهای ثانویه ای که کارآزمایی ردیابی می کرد، به نتیجه آماری معنی داری نرسیدند. به عنوان مثال می توان به پاکسازی ویروس، مدت زمان بستری در بیمارستان و تعداد روزهای استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی اشاره کرد. بنابراین، کمی سخت است که بگوییم آیا دارو منجر به بهبود کلی می شود یا برخی از جنبه های سلامتی بیمار به مکانیسم دارو اشاره می کند.

  هر چند این دارو بدون مشکل نبود. هشتاد و چهار نفری که فلووکسامین دریافت کردند به دلیل عوارض جانبی استفاده از این دارو را متوقف کردند، در حالی که تنها 64 نفر دارونما را دریافت کردند. (بله، مصرف کنندگان دارونما نیز عوارض جانبی دریافت می کنند.) و مانند همه آزمایشات بالینی، برخی از شرکت کنندگان پس از دوره کامل درمان دچار مشکلاتی شدند.

  این منجر به یک یافته بالقوه امیدوارکننده شد: افراد با بالاترین سطوح انطباق با دوره درمان نیز به نظر می رسد که از نظر پیامدهای سلامت بهترین عملکرد را داشته است. اما، در همان زمان، آنها همچنین به طور قابل توجهی بیشتر احتمال داشت که عوارض جانبی را تجربه کنند.

  بنابراین، در حالی که آزمایش بسیار بهتر از بسیاری از داروهایی بود که روی داروهای از قبل موجود انجام شده بود، اما هنوز هم مقدار زیادی از داروها باقی می ماند. سوالات بی پاسخ خوشبختانه، نتایج به اندازه‌ای مثبت بود که احتمالاً باید منتظر آزمایش‌های بیشتری باشیم.

  این دارو به وضوح از آن نوع درمان معجزه‌آسا نیست که بخش‌های خاصی از مردم با توجه به 1 در 20 شکل ذکر شده در بالا. اما، در صورت تداوم، فلووکسامین می‌تواند نقش مهمی در سطح اجتماعی با کاهش فشار بر بیمارستان‌ها ناشی از افزایش موارد بیماری ایفا کند. به علاوه، دوره درمان 10 روزه مورد استفاده در اینجا تنها چهار دلار آمریکا هزینه دارد. با این حال، در مقابل آن، عوارض جانبی شامل نوسانات خلقی، سردرد و بی خوابی متعادل است. بنابراین، تا زمانی که تصویر واضح‌تری از آزمایش‌های اضافی به دست نیاوریم، این دارو تصمیم دشواری برای مقامات بهداشت عمومی خواهد داشت.

  The Lancet Global Health، 2021. DOI: 10.1016/S2214-109X(21)00448- 4  (درباره DOIها).

خبرهای دیگر از علوم پایه