خبر

 • تک بورد - آزمایشات سریع مالاریا ممکن است برای گونه هایی انتخاب شود که نمی تواند آنها را شناسایی کند

  آزمایشات سریع مالاریا ممکن است برای گونه هایی انتخاب شود که نمی تواند آنها را شناسایی کند
  27 روز و 14 ساعت قبل

  اجتناب از آزمایشها به معنای اجتناب از درمان است و این به معنی عفونت های بیشتر است. اما در بسیاری از نقاط جهان ، آزمایش سریع یک ویژگی اصلی مراقبت های بهداشتی است. اگر به آسانی به زیرساخت آزمایشگاه آزمایش دسترسی ندارید - و بسیاری از کشورهای در حال توسعه ندارند - آزمایش سریع می تواند راهی سریع برای غربالگری مشکلات رایج ارائه دهد. در تعدادی از کشورها ، نتایج آزمایش های سریع تعیین کننده این است که آیا

  اما این ممکن است مشکلاتی را برای خود ایجاد کند. یک مقاله جدید نشان می دهد که انگل مالاریا ممکن است در حال تکامل باشد به طوری که با رایج ترین آزمایشهای سریع قابل تشخیص نباشد. یک یا چند پروتئین در سطح عامل بیماری زا. ما می توانیم آنتی بادی هایی را تولید کنیم که این پروتئین را تشخیص داده و آنها را به یک مولکول رنگی متصل می کند. هنگامی که عامل بیماری زا وجود نداشته باشد ، آنتی بادی ها پراکنده می مانند و رنگ آن نامحسوس است. هنگامی که عامل بیماری زا در اطراف است ، پروتئین و آنتی بادی های آن تجمع می یابند و به اندازه کافی مولکول رنگی را به هم می رسانند تا بتوانیم آن را ببینیم. نتیجه چیزی شبیه به یک نوار قرمز است که در محل خاصی از سخت افزار آزمایش ظاهر می شود. اما مسلماً م effectiveثرترین کیت آزمایش دو پروتئین را به نام پروتئین غنی از هیستیدین 2 و 3 (pfhrp2 و pfhrp3) تشخیص می دهد. از آنجا که این آزمایش نتایج ثابتی را ایجاد می کند ، تعدادی از کشورها آن را استاندارد تشخیص مالاریا کرده اند. کسانی که علائم دارند با استفاده از آن غربال می شوند و در صورت مثبت بودن آزمایش ، از داروهای ضد مالاریا استفاده می کنند.

  یکی از مشکلات این امر این است که ما واقعاً نمی دانیم پروتئین ها چیست به طور معمول انجام دهید (این مورد با نام آنها نشان داده می شود ، که به شما می گوید پروتئین ها چگونه به نظر می رسند ، نه آنچه که انجام می دهند.) و تعدادی از گونه های انگل مالاریا در جایی که ژن ها از بین رفته اند جدا شده اند ، که نشان می دهد برای عفونت ضروری نیستند. به بنابراین ، این امکان وجود دارد که برخی از سویه ها را می توان با یک آزمایش متداول به طور کامل از دست داد. این داروها معمولاً انگل ها را از بین می برند ، یا حداقل از تولید مثل آنها جلوگیری می کنند. به این ترتیب ، آنها فشار انتخابی را ایجاد می کنند که می تواند تکامل را تحریک کند. این انتخاب می تواند به طور بالقوه در برابر دارو مقاومت ایجاد کند. اما همچنین می تواند انتخابی را در برابر پروتئین هایی که باعث ایجاد آن در وهله اول شده اند ، فراهم کند - پروتئین هایی که با آزمایش سریع تشخیص داده شده است.

  تبلیغات

  حذف ژن

  اتیوپی یکی از از کشورهایی که از آزمایش سریع استفاده می کنند که وجود pfhrp2 و pfhrp3 را تشخیص می دهد. بنابراین ، تیمی از محققان اتیوپی تصمیم گرفتند دریابند که آیا این آزمایش بر تکامل انگل های مالاریا در کشور آنها تأثیر می گذارد یا خیر. برای انجام این کار ، آنها با تعدادی از محققان آمریکایی همکاری کردند و یک تیم بزرگ بین المللی تشکیل دادند.

  آنها بیش از 12،500 نفر را با علائم مالاریا به خدمت گرفتند و دو آزمایش سریع مختلف به آنها دادند: یکی که pfhrp2 و pfhrp3 را تشخیص می داد و پروتئینی که پروتئین متفاوتی را تشخیص می دهد. در مجموع 2714 نفر از این شرکت کنندگان حداقل از یکی از آزمایش ها نتیجه مثبت دریافت کردند. در میان آنها ، بیش از 350 مورد (13 درصد) بر اساس آزمایشی که pfhrp2 و pfhrp3 را تشخیص داد منفی بود و نشان می داد که این افراد ممکن است نسخه ژن های کد کننده این پروتئین ها را خراب کرده باشند.

  بررسی DNA ، محققان دریافتند که ژن ها به طور کامل از بین رفته بودند - آنها در نقطه ای از گذشته انگل حذف شده بودند. با وجود این ، همانطور که در بالا اشاره شد ، به نظر نمی رسد که ژن ها برای عفونت ها ضروری باشند ، بنابراین ممکن است به دلایلی غیر مرتبط با آزمایش تشخیصی از بین رفته باشند.

  دو دلیل وجود دارد که فکر می کنیم اینطور نیست مورد اولین مورد این است که حذفها مختص ژنهای کد کننده pfhrp2 و pfhrp3 نیست. آنها به اندازه کافی بزرگ هستند که ژن های مجاور را نیز خارج کنند ، و برخی از آنها به نظر می رسد بسیار مهم هستند. یکی از آنها به گلبولهای قرمز متصل می شود ، یکی از انواع سلولی که توسط انگل مورد هدف قرار می گیرد. یکی دیگر در اجازه دادن انگل به داخل آن گلبول های قرمز نقش دارد. بنابراین حذف این ژن ها به نظر می رسد برای انگل مضر است ، که نشان می دهد حذف تا زمانی که برای آنها انتخاب نشده باشد وجود نخواهد داشت.

  دلیل دوم مربوط به DNA اطراف حذف است. اگر حذف ها مدت هاست انجام می شود ، انتظار می رود جهش های جدید و ترکیب مجدد بین کروموزوم ها دنباله ای را در نزدیکی خود ایجاد کند که باعث می شود DNA شبیه به DNA موجود در سویه ها بدون حذف باشد. این مورد در مورد حذف pfhrp3 صادق بود.

  اما حذف pfhrp2 متفاوت بود. در عوض ، DNA نزدیک حذف ها یکسان به نظر می رسید ، عمدتا متفاوت از آنهایی که در گونه هایی مشاهده می شد که فاقد حذف بودند. این نشان می دهد که حذف pfhrp2 به تازگی بوجود آمده است و وقت لازم برای جهش و ترکیب مجدد را برای به هم ریختن توالی DNA در این نزدیکی نداشت. بنابراین ، به نظر می رسد همه انگل هایی که حذف pfhrp2 را حمل می کنند آن را از یک جد به ارث برده اند. این جد بسیار جدید بود ؛ و فشار انتخابی باعث گسترش انگل هایی شد که وراثت حذف را داشتند.

  تبلیغات

  همه اینها با آنچه جارو انتخابی نامیده می شود مطابقت دارد ، جایی که تکامل بخشی از کروموزوم را به سمت شیوع بالا سوق می دهد ، زیرا حاوی یک جهش مطلوب است. به یاد داشته باشید که این حذف ها همچنین پروتئین هایی را که ممکن است به انگل کمک کند سلول ها را آلوده کند ، خارج می کند؟ محققان پیشنهاد می کنند که از بین رفتن این موارد می تواند عفونت مالاریا را کاهش دهد تا علائم شدید مرتبط با عفونت هایی که به مغز می رسند را ایجاد نکند. اگر چنین است ، ممکن است افراد آلوده به این حذف ها به دنبال تشخیص نباشند ، بنابراین حتی در ابتدا آزمایش سریع انجام نمی شود.

  در حالی که هیچ یک از این شواهد تعیین کننده است ، به وضوح نشان می دهد که توانایی ما در تشخیص وجود یک عامل بیماری زا بر تکامل آن عامل بیماری زا تأثیر می گذارد. با توجه به اینکه تشخیص در این مورد منجر به درمان می شود ، واضح است که فشار انتخابی مطابق با این ایده وجود دارد.

  این امر برای سایر آزمایش های سریع ، مانند آزمایش هایی که برای ویروس کرونا استفاده می شود ، چه معنایی دارد. ؟ متأسفانه "این پیچیده است". اگر افراد در پاسخ به نتایج آزمایش سریع رفتار خود را تغییر دهند ، ممکن است این آزمایش منجر به کاهش میزان عفونت شود و در نتیجه فشار انتخابی ایجاد کند.

  هر چند تفاوت های واضحی وجود دارد به انگل مالاریا یک سلول پیچیده است که مقدار زیادی پروتئین در سطح آن وجود دارد. به وضوح می تواند با از دست دادن تعدادی از آنها زنده بماند. SARS-CoV-2 یک ویروس است و مجموعاً دو پروتئین در سطح خود دارد و نمی تواند هریک از آنها را از دست بدهد و همچنان کار می کند. آزمایشات سریع علیه آن بر اساس آنتی بادی هایی است که پروتئین سنبله ویروس را تشخیص می دهند ، بنابراین این احتمال وجود دارد که تغییرات در سنبله آزمایش را بی اثر کند.

  اما سنبله همچنین پروتئینی است که ویروس را قادر می سازد سلول های جدید را آلوده کند ، و محدودیت هایی برای میزان تحمل آن در حین انجام آن عملکرد وجود دارد. به علاوه ، در همان زمان ، تحت فشار انتخابی قرار دارد تا روش هایی برای اجتناب از آنتی بادی های ساخته شده توسط سیستم ایمنی افرادی که واکسینه شده یا قبلاً آلوده شده اند ایجاد شود. با توجه به همه اینها ، مشخص نیست که آیا یک آزمایش تشخیصی تأثیر مهمی بر تکامل ویروس خواهد گذاشت یا خیر.

  بنابراین ، حتی اگر این خطر با مالاریا تأیید شود ، ممکن است در آزمایشات سایر عوامل بیماری زا اعمال نشود. موارد باید به صورت موردی مورد ارزیابی قرار گیرند.

  میکروبیولوژی طبیعت ، 2021. DOI: 10.1038/s41564-021-00962-4 (درباره DOI ها).

خبرهای دیگر از علوم پایه